Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Alkol Kullanımı ve Zararları

Gebelikte alkol kullanımı yapan anne adaylarının bebeklerinde zihinsel, bedensel bozuklukların görülme oranları daha yüksektir.  Alınan alkol plasenta yani bebeğin eşini rahat bir şekilde geçer ve bebeğe zarar verebilecek bir durum oluşturmaktadır.

Gebelikte alkol kullanımı bebekte zeka geriliği,  düşük, gelişim bozuklukları, kalp hastalıkları, kafa veya yüz bozukları,eklem,kaburga gibi bebeğin hayatını doğrudan etkileyen ciddi sorunlara neden olmaktadır. Halk arasında bazen duyabilirsiniz bir iki kadeh içmekle bir şey olmaz diye ama artık yapılan araştırmalar bunu desteklememekte bu nedenle anne adayları kesinlikle alkol almaması gerekiyor.

Geçtiğimiz yıllara kadar fötal alkol sendromu sadece anneleri alkol bağımlısı olan çocukları etkilediği bilinirken günümüzde artık yapılan araştırmalar az seviyelerde alınan alkol bile bebek gelişimi üstünde olumsuz durumlar oluşturabileceğini göstermektedir.

2005 yılın ABD sağlık bakanlığı anne olmayı planlayan yada gebe olan kadınlara içki içmemelerini önerirken Fransa ve Kanada ise tamamen içilmemesi taraftarı olduğunu biliyoruz.

Fetal alkol senderomu (FAS) anne karnında bebeğin alkolden etkilenerek doğumsal bozukluklar,zeka geriliği oluşması gibi durumların oluşmasına denir. Bu duruma maruz kalan çocuklarda davranış bozuklukları,düşünmeden hareket etme ayrıca çevresi ile rahat iletişim kuramama gibi bozukluklar görülmektedir. Bunun yanında yüz hatları ve biçimlerinde farklılar gözlemlenebilmekte.

gebelikte alkol kullanımı ile zararları

Son zamanlarda yapılan araştırmalar gebelikte alkol kullanımı sonucunda oluşan zararları Fetal alkol spektrum bozukluklarının daha ileri boyutuna taşıyarak daha detaylı araştırılmaya başlandı. Bu araştırmalara göre bebeğin yüz hatları ve şekillerinde bozukluk olması gerekmiyor, günümüzde çocuğun yüz şekillerine bakılmadan yapmış olduğu zihinsel ve zeka gelişim bozukluklarına da önem verilmektedir. Bu arada hafif öğrenme bozuklarında değişen doğumsal anomolilere kadar değişen sprektrumda meydana gelen bu durum fetal alkol spektrum bozuklukları (fetal alcohol spectrum disorders) FASD adı verilemektedir.

Aynı FAS durumu olan çocuklar gibi FASD çocuklarda da matematikte anlama güçlüğü, dikkat bozukluğu, dikkatini bir noktaya toplayamama gibi sorunlar bulunabilmekte. Ayrıca bu çocuklarda işitme bozuklukları, hiperaktivite, uyku bozuklukları, yemede güçlük,tuvalet eğitimini daha geç almaları gibi sorunlu durumlarda olabilmektedir.

Washington Üniversitesi’nden Ann Streissguth ve arkadaşlarının yaptığı araştırmalara göre 500 canlı doğumda bir FAS durumu olmasına karşın, FASD oranı ABD yürütülen araştırmalar sonucunda her olan 100 doğumda bir olarak gördüklerini bildirdiler. Yapılan diğer başka yürütülen araştırmalardaysa bu oran her 300 doğumda bir olarak bildirildi. Aslına bakarsa iki duruma da sayı ciddi oranlarda. Buna ek olarak down sendromlu bebeklerse her 800 doğumda bir olarak kayıtlara geçmekytedir.

Yukarıda bahsetiğimiz Ann streissguth ilk olarak çalışmaya 1993 senesinde başladı  ve çalışması şöyleydi gebelik dönemlerinde alkol kullanan annelerin çocuklarını 7 yaşına kadar gelmiş çocuklar üzerinde yaptı ve sonuç bu çocuklarda matematiksel işlemleri anlama güçlüğü ve dikkatini toparlayamama, dikkat bozuklukları olduğu gözlemlendi.

Bu çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar 7 yaşına geldiklerinle sınırlı kalmadı aynı çocuklar 20 yaşına geldiğinde de incelemeye alındı ve sonuç ve aynı zeka seviyesine sahip diğer çocuklarla kıyaslandığında gebelikte alkol kullanan annelerin çocukları daha saldırgan, şiddet eğilimli ve dikkat sorunları yaşadıkları görüldü. Bunların dışında çarpıcı olarak göze batan bir diğer durumsa bu çocuklar gençlik yıllarında alkole ve uyuşturucuya karşı daha fazla ilgili olduklarıydı.

Yapılan araştırmalarda göze çarpan başka bir durumsa gebeliğin hangi dönemlerinde alınan alkol bebeğe hangi oranlarda zarar verdiği konusuydu. Gebeliğin başında alınan alkol hamileliğin başında organ gelişimi olduğu için bebeğin yüz şeklinin daha belirgin az önce anlattığımız FAS belirtileri meydana gelirken, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde alkol alınması yüz şeklinin yerini oturduğundan yüzde çok etkili olmuyor ancak beyin ve zihinsel fonksiyonlarda zararlı etkileri bulunuyor.

Konuyu toparlarsa olursak dünya çapında yapılan ciddi araştırmalar ortaya koyuyor ki gebelikte alkol kullanımı konusunun az yada çok olması bunun çok önemi yok bebeğe hayatı boyunca etkileneceği önemli hasarlar vermektedir.

Hamilelikte Sigaranın zararları  >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM