Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Antibiyotik Kullanımı ve Etkileri

Gebelik döneminde antibiyotik kullanımı ve sınıflandırılması nasıl yapılır? Gebelikte kullanımı yapılan B gurubu antibiyotikler nelerdir? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını aşağıdan alabilirsiniz.

Gebelikte antibiyotik kullanımı? anne adayları tarafından çok merak edilen ve çok sorulan konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebelik dönemlerinde anne adaylarına verilen antibiyotikler B gurubu antibiyotikle içinde yer alır ve yapılan araştırma ve incelemelerin sonucunda bebeğe karşı bir yan etki yaptığı kesin olarak bulunmamıştır.

Gebelik içinde doktor gerekli görürse antibiyotik kullanımı yapılmalı karşılaşılan enfeksiyona böylelikle tedavi edilmeli tedavi edilmezse düşük ve erken doğum riskleri olabilir yada endometrit amnionit zarlarda bir hasar oluşarak yırtılma gerçekleşebilir buna hayati bir risk tablosu oluşturabilmektedir. Ancak gebelikte kesinlikle anne adayları gerek olmadığı halde hiçbir ilaç kullanmamalı bütün şikayetlerini doktoruna anlatarak gerek görülürse kullanmalıdır gebelikte karşılaşılan hemen, hemen bütün sorunların için bir ilaç bulunmaktadır.

Gebelik döneminde en çok antibiyotik kullanımını gerektiren idrar yolu enfeksiyonları,ishal,apse,diş rahatsızlıkları,solunum yolunda meydana gelen enfeksiyonlar gibi rahatsızlıklarda antibiyotik tedavisi kullanılmaktadır. Eğer anne adayının gebelik esnasında antibiyotik kullanması gereken bir durum oluşursa anne ve bebeğe zarar vermeyecek yada en az zararla tedavinin yapılacağı antibiyotik seçimi yapılması gerekir. Gebelik antibiyotik kullanımı için tam olarak engel bir durum değildir gerekli görüldüğü taktirde hayat kurtarıcılığı vardır.

Gebelik döneminde antibiyotik kullanımı ve sınıflandırılması

A gurubu

İnsanlar arasında yapılan incelemelerde bebeğe bir yan etki ve zarar yaptığına dair bir bulgu bulunmamıştır.

B gurubu

İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda bir risk bulgusu bulunmamıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda bebeğe bir risk tehlikesi bulunduğu kesinleşmemiş  fakat insanlar üzerinde deneysel çalışmalar yapılmamıştır ve hayvanların üstünde yapılmış araştırmalarda bebeğe yan etki gösterdiği bulunmuş ancak kontrol altındın da insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda bebeğe bir yan etki bulgusu bulunamamıştır.

C gurubu

Bu guruptakiler insanlar üzerinde bir çalışması yoktur ancak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda olumsuz etkiler bulunmuştur.

D gurubu

İnsanlarda yapılan araştırmaya göre bebeğe zarar tehlikesi vardır ancak gerekli görülürse anne adayının hayati risk taşıdığı bir tablo gelişirse kontrollü kullanılabilir.

X gurubu

İnsan fetusuna zararları mevcut olan bir guruptur fakat anne adayının hayatını tehdit edici bir unsur olduğunda kontrollü olarak kullanılabilmektedir.

Gebelikte kullanımı yapılan B gurubu antibiyotikler

1 ) Penisilinler

2 ) Sefalosporinler

3 ) Klindamisin

4 ) Makrolidler (Eritromisin, azitromisin)

5 ) Nitrofurantoin

6 ) Metranidazol

Ancak gebelik dönemlerinde kullanılan antibiyotik herhangi bir ilaç hatta alınan bir multivitamin ilacı dahil doktor kontrolü dışında alınmaması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Ancak gerekli görüldüğünde ve doğru kullanıldığında anne ve bebek açısından hayat kurtarıcılığı bulunmaktadır. Gebelikte antibiyotik kullanımı konusunda soruların varsa yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Hamilelikte ilaç kullanımı  >>>

Hamilelikte ağrı kesici kullanmak  >>>

Hamilelikte antidepresan kullanımı >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM