Gebelikte Antibiyotik Kullanımı ve Etkileri

  • 14 Ocak 2017
  • 287 kez görüntülendi.
Gebelikte Antibiyotik Kullanımı ve Etkileri

Gebelik döneminde antibiyotik kullanımı ve sınıflandırılması nasıl yapılır? Gebelikte kullanımı yapılan B gurubu antibiyotikler nelerdir? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını aşağıdan alabilirsiniz.

Gebelikte antibiyotik kullanımı? anne adayları tarafından çok merak edilen ve çok sorulan konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebelik dönemlerinde anne adaylarına verilen antibiyotikler B gurubu antibiyotikle içinde yer alır ve yapılan araştırma ve incelemelerin sonucunda bebeğe karşı bir yan etki yaptığı kesin olarak bulunmamıştır.

Gebelik dönemi içinde doktor gerekli görürse antibiyotik kullanımı yapılmalı karşılaşılan enfeksiyona böylelikle tedavi edilmeli tedavi edilmezse düşük ve erken doğum riskleri olabilir yada endometrit amnionit zarlarda bir hasar oluşarak yırtılma gerçekleşebilir buna hayati bir risk tablosu oluşturabilmektedir. Ancak gebelikte kesinlikle anne adayları gerek olmadığı halde hiçbir ilaç kullanmamalı bütün şikayetlerini doktoruna anlatarak gerek görülürse kullanmalıdır gebelikte karşılaşılan hemen, hemen bütün sorunların için bir ilaç bulunmaktadır.

Gebelik döneminde en çok antibiyotik kullanımını gerektiren idrar yolu enfeksiyonları,ishal,apse,diş rahatsızlıkları,solunum yolunda meydana gelen enfeksiyonlar gibi rahatsızlıklarda antibiyotik tedavisi kullanılmaktadır. Eğer anne adayının gebelik esnasında antibiyotik kullanması gereken bir durum oluşursa anne ve bebeğe zarar vermeyecek yada en az zararla tedavinin yapılacağı antibiyotik seçimi yapılması gerekir. Gebelik antibiyotik kullanımı için tam olarak engel bir durum değildir gerekli görüldüğü taktirde hayat kurtarıcılığı vardır.

Gebelik döneminde antibiyotik kullanımı ve sınıflandırılması

A gurubu

İnsanlar arasında yapılan incelemelerde bebeğe bir yan etki ve zarar yaptığına dair bir bulgu bulunmamıştır.

B gurubu

İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda bir risk bulgusu bulunmamıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda bebeğe bir risk tehlikesi bulunduğu kesinleşmemiş  fakat insanlar üzerinde deneysel çalışmalar yapılmamıştır ve hayvanların üstünde yapılmış araştırmalarda bebeğe yan etki gösterdiği bulunmuş ancak kontrol altındın da insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda bebeğe bir yan etki bulgusu bulunamamıştır.

C gurubu

Bu guruptakiler insanlar üzerinde bir çalışması yoktur ancak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda olumsuz etkiler bulunmuştur.

D gurubu

İnsanlarda yapılan araştırmaya göre bebeğe zarar tehlikesi vardır ancak gerekli görülürse anne adayının hayati risk taşıdığı bir tablo gelişirse kontrollü kullanılabilir.

X gurubu

İnsan fetusuna zararları mevcut olan bir guruptur fakat anne adayının hayatını tehdit edici bir unsur olduğunda kontrollü olarak kullanılabilmektedir.

Gebelikte kullanımı yapılan B gurubu antibiyotikler

1 ) Penisilinler

2 ) Sefalosporinler

3 ) Klindamisin

4 ) Makrolidler (Eritromisin, azitromisin)

5 ) Nitrofurantoin

6 ) Metranidazol

Ancak gebelik dönemlerinde kullanılan antibiyotik herhangi bir ilaç hatta alınan bir multivitamin ilacı dahil doktor kontrolü dışında alınmaması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Ancak gerekli görüldüğünde ve doğru kullanıldığında anne ve bebek açısından hayat kurtarıcılığı bulunmaktadır. Gebelikte antibiyotik kullanımı konusunda soruların varsa yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Hamilelikte ilaç kullanımı  >>>

Hamilelikte ağrı kesici kullanmak  >>>

Hamilelikte antidepresan kullanımı >>>

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats