Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Aşermek ve Nedenleri

Aşermek gebe kalan kadınların herhangi bir yiyeceğe aşırı ilgi duyması ve aşırı canlarının çekmesidir. Gebe kalan kadınların büyük bir kısmında görülmektedir. Genellikle gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkan bu durum vücudun gereksinimi olan maddeleri istemesi olarak algılanabilir. Gebelik döneminin 3-4 aylarına doğru azalarak ortadan kayıp olur.

Bir anne adayı daha çok protein alarak beslenmesini yapıyorsa karbonhidrat içeren besinleri aşerebilir veya daha çok tahıl ağırlıklı beslenmesi varsa canı karbonhidrat veya tatlı türleri çekebilmektedir. Örnek vermek gerekirse süt aşermek

vücudun kalsiyuma ihtiyacı olduğunu veya meyve aşermek o an vücudun vitamine ihtiyacı olduğunun bir göstergesi, sinyali olabilmektedir. Aşerilen maddeleri vücudun gereksinimlere göre doğru şekilde algılamak ve yorumlamak fayda sağlayacaktır öreğin dondurma aşeren bir anne adayı kalsiyuma ihtiyacı vardır veya karbonhidrata o an dondurma yemek yerine meyve, süt,peynir, yoğurt tüketilebilir. Yaşadığımız bu dönemde insanı kendine çeken, baştan çıkartan sayamayacağımız kadar çok besleyici niteliği olmayan besin bulunmaktadır. Bu sebeple vücudun gereksinimlerini fayda sağlayacaktır.

Gebelik döneminin değişik zamanlarında değişik gıdalara aşermek vücudun ihtiyacı olan maddelere bir sinyal olabilir. Kalori ve enerjiye ihtiyacınız varsa çikolata ve tatlı aşermek olabilir bununla birlikte anne adaylarında eğer B vitamini eksikliği mevcutsa buda çikolata aşermeyi tetikleyebilir.

Özellikle tuzlu yiyeceklere karşı ve turşuya karşı duyulan aşırı ilgi vücudun gerek duyduğu bazı maddeleri karşılamak amaçlı yaptığı bir eylem olabilmektedir. Gebelik döneminde vücudun kan hacmi büyük oranda yükselmektedir bu nedenle vücut sıvı dengesini korumak için aşırı bir sodyum desteğine ihtiyaç duyar bu kendini daha çok tuzlu gıdalara yönelme, yemeklere daha fazla tuz atma gibi kendini gösterirken hatta bu durum bazı anne adaylarında yenmemesi gereken bazı maddelere karşı aşırı bir ilgi göstermektedir bunlar ne diye soracak olursanız kil, toprak gibi tüketilmemesi gereken maddelerdir. Gebelikte bebek ve anne sağlığı için düzenli, yeterli beslenme büyük bir önem taşımakta olup tüketilmemesi gereken maddelere karşı duyulan istekleri bastırmak gerekli şayet çok rahatsızlık duyuyorsanız doktorunuz ile bu konuyu paylaşmanızda fayda var.

Gebelikte anne adaylarının aşerdiği gıdalar sıklıkla bebeğinin ihtiyacı olan vitamin ve minareleri içermektedir bu nedenle yine burada da beslenmenin ne denli önemli olduğunu görmekteyiz. Sıklıkla anne adayları gebeliklerinde sütten uzak durmaya çalışmaktadırlar bu nedenle sütün diğer ürünlerine peynir, yoğurt gibi gıdalara yönelerek kalsiyum ihtiyacını karşılamak gerekmekte. Gebe bir kadın günde bir bardak süt, bir kase yoğurt ve peynir yemelidir. Ayrıca doktorunun verdiği vitamin takviyelerini de aksatmadan alması gerekmekte.

Gebeliklerinde düzenli biçimde aşeren ve bu durumunu düzenli karşılayan anne adaylarının bebeklerinde gelişim geriliği, düşük yada bebek ölümleri görülme oranları diğer aşermeyen anne adayları yada bu durumlarını aşerdikleri halde karşılamayan,karşılayamayan anne adaylarında yapılan incelemeler sonucunda daha yüksek risk taşıdıkları görülmüştür.

Aşermek Neden Olur

Aşermek gebelikte artan ve değişen hormonlar nedeni ile veya vücudun mineral, vitamin gereksinimlerini karşılamak için yada psikolojik etkenler, ilgi görememe, duygusal ilgi gereksinimleri gibi nedenlere bağlanmaktadır fakat kesin bir nedeni hakkında net bir bilgi yoktur.

Aşermemin Bebek Cinsiyeti Belirleme İle İlgili Etkisi Var mıdır?

Halk arasında bazı söylentiler bulunmakta bu asılsız ve gerçek dışı bir durumdur. Anne adayının gebelikte aşerme durumu ve şekilleri bebeğin cinsiyeti konusunda herhangi bir rol oynamamaktadır. Bunun anlamı anne adayının çok fazla tatlıya, çok fazla tuzluya yada aşırı ekşiye aşermesi bebek cinsiyeti üzerinde etkin bir faktör oynamaz.

Bir önceki yazımız plasenta nedir? ve nişan gelmesi konularımızı da okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM