Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Astım Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Gebelikte astım ve takip edilmesi nasıl olur? Gebelikte astım tedavisi nasıl yapılır? Astımın gebeliğe etkileri nelerdir? Sorularına cevaplar bulabilirsiniz.

Gebelik dönemine baktığımızda hamile kalan kadınların yaklaşık %7 sinde astıma rastlanmaktadır. Daha önce astımı olmayan bir kadında gebelik döneminde ortaya çıkabileceği gibi önceden astımı olan bir kadının gebelik döneminde daha da şiddetlenebilmektedir. Gebe kalmaya karar veren kadınlarda bronşiyal türü astım varsa gebeliğe engel tekil etmez. Fakat ileri derecede bir astım durumu varsa hastanın durumu değerlendirmeye alınmalıdır.

Astımın gebeliğe etkileri

Gebelikte astım hamile kalan kadına göre değişkenlik gösterebilir. Hem anne adayı hem de bebek üzerinde değişken etkilere sahip olabilmektedir. Gebelik boyunca kontrol altında tutulan astımın anne ve bebekte risk teşkil edecek sorun çıkma olasılığı çok düşük seviyelerdedir. Ancak anne adayının astımı kontrol altına alınmazsa vajinal kanama, preeklamsi, hipertansiyon (gebeliğe bağlıdır), doğumun güç olması gibi bir takım sorunlar oluşturabilir. Anne adayına etki yaptığı gibi bebekte erken ölüm riskinin artmasına, erken doğum, gelişme bozuklukları, bebeğin normal kilosundan daha az doğması gibi durumlara yol açabilir. Bu problemler ile başa çıkmak ve önlem almak adına gebelik döneminde astımın kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Gebelik Astıma Nasıl Etki Eder?

Gebelik döneminde astımı olan anne adaylarının 1/3 kısmı sorunlar yaşayarak ağırlaşabilmektedir. Diğer 1/3 kısmı hafif şekilde gebeliğini geçirirken son 1/3 kısımda bir değişkenlik gözlemlenmez. İyi bir astım takibi için sürekli doktoru ile iletişim halinde olması ve tedavinin gebelik boyunca devam etmesi doğru bir karar olacaktır. Başka bir açıdan baktığımızda yeteri seviyede kontrol edilmeyen astımlarda meydana gelen rahatsızlık durumlarının en temel nedeni arasında gebelikte ilaç kullanımından çekinmek gelmektedir. Anne adayının bu şekildeki yaklaşımı yanlış olacaktır. Astım tedavisi için kullanılan ilaçlar gebelik için uygun ve risk oluşturmayan guruba dahildir. Tedavisi aksatılan yada yeteri kadar tedavi edilmeyen astım hem anne hem de bebekte ağır sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Gebelikte astım ve takip edilmesi

Anne adayının bu süreçte yapılan takiplere ana başlıklar olarak 3 kısımdan oluşmaktadır. İlk olarak gebelik dönemi, ikincisi doğum süreci ve son olarak da doğum sonrası yani lohusalık dönemidir. Gebeliğin başlangıcında hem anne hem de bebek açısından risk değerlendirmesi yapılarak bir tedavi planı yapılır. Hasta belli periyotlar ile kontrole gelerek astımın durumu ve kullanılan ilaçlar hakkında detaylıca bilgi verilmelidir. Gebeliğin ilk trimester dönemi olan bebeğin organ oluşumun olduğu dönemde hamilelikte ilaç kullanımı oldukça sakıncalıdır. Bu nedenle astımı tetikleyen faktörler hakkında anne adayına detaylı bilgi verilerek bu durumdan nasıl kaçınılacağı anlatılmalıdır.

Doğumun hangi yöntemle yapılacağı ve bu amaca yönelik ilaç tedavisinin anne adayının solunum fonksiyonlarını etkileyeceği için kadın doğum uzmanı ve göğüs hastalıkları uzmanı birlikte takibini yapmaları doğru bir yol olacaktır. Doğum gerçekleştikten 3 aylık süreç içinde gebelik öncesindeki seyrine kavuşur.

Gebelikte astım tedavisi

Uzmanların önüne çıkan en temel sorun anne adaylarının ilaç kullanma konusunda çekinceleri olmaktadır. Gebelikte astım tedavisi için verilen ilaçlar hem kadın doğum uzmanı kontrolü altında hem de göğüs hastalıkları uzmanı kontrolünde verilmektedir. Burada önemli olan nokta verilen ilaçlar kullanılmayıp tedavi aksar ve yeteri kadar tedavi edilmezse anne adayı ve bebek açısından risk faktörleri açığa çıkacaktır. Yani bebeğe ilaçlardan daha fazla zarar verecek konu astımın tedavi altına alınmamasıdır.

Bir önceki konumuz gebelikte bitki çayı içilir mi? Konumuzu da okumanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM