Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte B12 Vitaminin Önemi

Bebeğin omurilik ve sinir sistemi için mutlaka tüketilmesi gereken B12 vitamini anne sağlığını da olumlu olarak etkiliyor. Gebelikte B12 vitaminin önemi daha iyi kavramak adına hastalıkları bilmek gerekebilir, eksikliğinde spina bifida hastalığı ve beyin gelişiminde anormalliklerin yaşanma ihtimali de artıyor.

Hamilelikte B12 Vitamini Neden Önemli?

Sinir hücrelerinin eksiksiz ve verimli bir şekilde çalışması, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için hamilelikte B12 vitamini tüketmek gerekiyor. Özellikle hamileliğin ik aylarında b12 vitamini daha büyük önem taşıyor, bebeğin beyin ve omurilik sistemi bu dönemde oluştuğu için b12 takviyesi yapılabiliyor bu sayede besinlerden karşılanamayan ihtiyaçlar giderilebiliyor.

Hamilelikte b12 vitamini eksikliği belirtileri ise kısa sürede kendini gösteriyor: Unutkanlık ve dalgınlık, güçsüzlük, nefes darlığı, dilde şişme ve ciltte solgunluk, kas gücünde zayıflama ile ortaya çıkan b12 eksikliği; doktor kontrolünde takviye ilaçlar ile karşılanmalıdır. Hamilelerde b12 eksikliği bebeklerde nöral tüp defekti ihtimalini arttırıyor ve beyin gelişimi olumsuz olarak etkileniyor.

B12 Vitamini İçeren Besinler

Vitaminler mutlaka besinler tarafından karşılanmalıdır ancak yeterli ve dengeli beslenmeyen anne adayları vitamin haplarından yararlanabilir ve kısa sürede vitamin depolarını doldurabilir. B12 vitamini içeren besinler günlük hayatta sıklıkla tüketilmelidir, işte o besinler:

Yeşil yapraklı sebzeler, somon balığı, süt ve süt ürünleri, fındık, yumurta ve tahıllar.

Karaciğer B12 vitamini açısından oldukça zengindir ancak yüksek oranda A vitamini içerir ve hamilelerin pek fazla tüketilmesi önerilmez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM