Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Baş Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Gebelikte baş ağrısı neden olur? Gebelikte baş ağrısı için neler yapılabilir? Gebelikte migren tipi baş ağrıları için neler yapılır? Sorularına cevaplar yazımızda bulunmaktadır.

Gebelikte baş ağrısı neden olur?

Gebelikte baş ağrısı gebelik dönemlerinin her aşamasında görülebilir ancak 1.trimester ve 3. Trimester dönemlerinde anne adayları gebelikte baş ağrısı şikayeti ile daha yaygın olarak karşılaşmaktadırlar.

1.Tirimester döneminde meydana gelen baş ağrıları genel olarak gebelik hormonlarının yükselmesi ve vücutta ki kan miktarının artmasının neden olduğu ağrılardır

  1. Trimester döneminde ise anne adayları kötü duruşlardan, pozisyonlardan kaynaklı ağrılardan şikayetçi olmaktadırlar. Anne adaylarında gebe kalmadan önce migren rahatsızlığı varsa bu ağrılar Gebelik dönemi içinde hafifleyebilir ama gebelik sonlandığında eski durumlarına dönmektedirler ancak çok sık olmamakla beraber seyrek olarak migren ağrılarında bir artış söz konusu olabilmektedir. Ayrıca gebelikte yaşanan uykusuzluk,kan şekeri düşmesi,kafein azlığı, dehidraasyon gibi etkenlerde baş ağrılarına yol açabilmektedir. Bunların yanında postür bozuklukları, görme bozuklukları ve stres unsurunda baş ağrısına neden olabilir.

Gebeliğin 3. Tirimester döneminde postür yani duruş, pozisyon bozukluklarından baş ağrıları yaşanabildiği gibi yüksek tansiyon ve preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi baş ağrılarına neden olan önemli etkenler arasında olabilir.

gebelikte baş ağrısı nasıl geçer

Gebelikte baş ağrısı için neler yapılabilir?

Gebelikte baş ağrısı yaşayan anne adayları öncelikle duruşlarını pozisyonları düzeltmeye çalışmalı, kan şekeri değerlerini kontrol altında tutarak az ve sık yemek yeme alışkanlığı kazanıp buna devam etmeli, doktorunun uygun gördüğü egzersiz ve sporları aksatmadan düzenli bir şekilde yapmalı, karanlık ve sessiz bir ortamda dinlenmeye çalışmalı, ılık bir duş almalı eğer stres ve gerginlikten kaynaklanan bir baş ağrısı ise buz uygulanabilir yada sinüs türünden kaynaklanan bir baş ağrısıysa göz çevrelerine ılık kompres uygulamak ağrıyı hafifletmekte yardımcı etken olacaktır. Gebeliğinizi takip eden uzman doktor tarafından size verilen ağrı kesici türü ilaçları alabilirsiniz ancak bunlara rağmen ağrı geçmek bilmez daha önceki ağrılarınızdan daha şiddetli daha baskın bir ağrıysa,birden bire başlamış ve gittikçe artan bir ağrıysa ve bunlara bulantı, kusma, görme bozuklukları ve uyuşmalar eşlik ederse kesinlikle doktorunuzu vakit kayıp etmeden aramalısınız.

Bahsettiğimiz ağrılar gebelerde meydana gelebilecek ağrı tiplerinden en yaygın olanlarıdır ancak bu baş ağrılarına neden olan etkenlerin dışında daha birçok etken olabilmektir sadece gebe kalan biri için değil bütün insanlarda oluşan baş ağrılarının birbirinden farklı çok fazla nedenleri olabilmektedir baş ağrıları hafife alınmamalı başım ağrıyor diye ağrı kesici alıp sürekli ertelenmemelidir. Özellikle belli aralıklarla devamlı olarak kendini tekrarlayan ve şiddetli olan baş ağrıları kesinlikle ihmal edilmemeli ve en kısa zamanda bir nöroloji uzmanı tarafından değerlendirilerek ağrının nedeni araştırılıp bulunmalıdır.

Gebelikte baş ağrısı nedeni gebelik zehirlenmesi olabilir mi?

Gebelikte baş ağrısı için önemli nedenleri arasında bulunan preeklampsi adı verilen yani gebelik zehirlenmesi olarak bilinen durumun bazen ilk belirtisi baş ağrısı olabilmekte. Ancak gebelik dönemlerinde her gebe kadında baş ağrısı şikayetleri çok sık rastlanan bir durumdur sıklıkla baş ağrısı şikayeti olan anne adaylarında gebelik zehirlenmesi veya başka olumsuz bir durumla karşılaşılmaz yinede önlem ve tedbir amaçlı doktordan yardım istenmeli ve nedeni araştırılmalı azda rastlansa gebelikte baş ağrılarının ciddi sorunlara işaret ettiği bilinmektedir.

Gebelikte migren tipi baş ağrıları

Gebe kalmadan önce migren sorunu olan bir anne adayının gebelikte baş ağrısı şikayetinin hafifleyebileceğini söylemiştik ancak nadirde olsa bu ağrılar artabilir gebelik döneminde migren ilaçları kullanılması çok tavsiye edilmez ama anne adayını çok rahatsız eden şiddetli ağrıları mevcutsa bu migren ataklarına karşı bir takım ilaç kullanılması zorunlu olacaktır bu durumda migren ağrılarını önlemek amaçlı ağrı kesici ilaç guruplarından gebeliğe zararı olmayacak en uygun ilaç uzman doktor tarafından verilebilir.

Hamilelikte ağrı kesici kullanmak >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM