Gebelikte Baş Dönmesi ve Bayılma Nedenleri?

  • 15 Ocak 2017
  • 356 kez görüntülendi.
Gebelikte Baş Dönmesi ve Bayılma Nedenleri?

Gebelikte baş dönmesi ve bayılma neden olur?

Gebelikte baş dönmesi ve bayılma neden olur? Gebelikte baş dönmesi ve bayılma için alınacak önlemler nelerdir?

Gebelik döneminde anne adaylarının vücutlarında bir çok değişiklik olmaktadır bunlardan biriside kalp ve damar sisteminde meydana gelen değişiklerdir. Bu dönemde kalp atım hızı her zamankinden daha seri atar ve kalbin dakikada pompaladığı kan miktarı artarak vücutta olan kan hacminde yaklaşık olarak %45 vardan bir artış gözlemlenebilir.

Bunlara artı olarak gebelik dönemi sürecinde damar yapısında genişleme meydana geldiğinden kan basıncın bir düşme söz konusudur. Anne adayları normal zamanlarında hiç yaşamadığı kadar kan basıncı düşer ancak doğum yaklaştıkça bu seviye artacaktır. Anne adayında önemli bir sağlık sıkıntısı yoksa, sağlıklı bir kadında bu dönemde meydana gelen kalp ve damar sistemindeki değişikler bir biçimde dengelenerek tolere edilebilmektedir. Fakat bazı durumlarda anne adayının vücudu bu dengeyi çok hızlı şekilde oluşturamayabilmektedir bu nedenle gebelikte baş dönmesi ve baygınlık, halsizlik gibi yakınmalar olabilmektedir.

Gebelikte baş dönmesi ve bayılma için önlemler

Anne adayları oturur durumdayken aniden ayağa kalmamaları gerekmekte bunun nedeni oturur pozisyonda kan bacak bölgesinde göllenerek birikir ani bir kalkışta kalbe geri dönen kan seviyesi hızlı bir biçimde ayarlanamayabilmekte, bunun sonucundaysa ani tansiyon düşmesi yaşanarak baş dönmesi ve baygınlık yaşanabilmektedir. Gebelik döneminin özellikle 20.haftasından sonra yani anne adayları gebeliğinin ikinci yarısında büyümekte olan rahim vücudun alt kısmından kalbe geri dönmekte olan kan seviyesini düşürür ve sırt üstü yatar pozisyonda olmak bu durumun daha fazla artmasına neden olur.

Anne adaylarında hepsinde olmasa da bağırsak hareketleri esnasında (ıkınma, idrar yapma esnası) kan basıncı düşerek kalp atımında bir düşüş yaşanır bu durumda bayılma hissi gibi bir duygu yaşatabilmektedir.

Gebelik döneminde açlık yada susuzluk kendini daha güçlü göstermektedir. Beslenmeye dikkat ederek sık ve az yemek yeme alışkanlığı edinilmeli bununla birlikte yanınızda her zaman yiyecek atıştırma tarzında gıdalar bulundurmanız faydalı olacaktır. Anne adaylarının sıvı tüketimine özellikle yeteri miktarda su içmeleri son derece önemlidir. Acaba yeteri kadar sıvı tüketiyor muyum diye soran olursa idrar renginize bakarak anlayabilirsiniz.

Ayrıca gebelik döneminde çok fazla sıcak olan sahuna,hamam yada evde yapılan sıcak banyo esnasında kan basıncında düşme olabileceğinden yine bayılma hissi yaşanabilir. Ayrıca spor ve egzersiz yaparken kendinizi çok yormamalı yorulduğunuz anda bırakmalısınız, hızlı şekilde nefes alıp vermek bayılamaya neden olabilmektedir.

Gebelikte baş dönmeniz ve bayılma hissiniz varsa ilk etapta yapmanız gereken oturmak ve mümkünse uzanmaktır. Bunun acı baş dönmesi esnasında düşüp bir zarar görmemeniz içindir. Sol tarafınıza yatarak istirahat etmelisiniz böylece kalbe dönen kan miktarı artacaktır ve bayılmayı önleyici bir önlem olacaktır.

gebelikte bas dönemsi nedenleri

Yatar konumdayken kesinlikle birden ve ani kalkış yapmayınız öncelikle yavaş biçimde kalkıp oturmalısınız ve bu şekilde 2-3 dakika kadar beklemekte oldukça yarar vardır. Uzun süreli ayakta durmaktan kaçınmalısınız yinede uzun süreli ayakta kalmanız gerekiyorsa sık, sık bacaklarınızı hareket ettirmeye çalışın böylelikle bacaklarda göllenen kan miktarı azalacaktır.

Gebeliğin 5. Ayı ve sonrası için sırt üstü konumda yatmaktan uzak durarak sol yana yatma alışkanlığı edinmeniz çok daha yarar sağlayacaktır. Uyurken farkında olmadan sırt üstü dönmenizi engellemek için sırtınızın arkasına bir yastık koymak iyi bir önlem olacaktır.

Gebelikte baş dönmesi şikayetini önlemek adına ve kan şekeri düşmelerini engellemek için yanınızda sürekli atıştırmalık bir şeyler bulundurun ve uzun süre aç yada susuz kalmaktan kaçınmalısınız. Daha önceden bir kan sayımı yapılmamışsa bunu yaptırmalı sonucu normal değerlerde çıkarsa dahi gebeliğin 5. Ayından sonra demir yönünden alacağınız takviyeleri ihmal etmemeniz gerekmektedir. Doktorunuz önerdiği ve sizi çok fazla yormayan spor ve egzersizleri yapmalısınız. Çok fazla sıcak banyodan ve yerlerden uzak durun ayrıca nefes alan pamuklu giysiler tercih edin. Gebelik döneminde sinir ve stresten olabildiğince uzak durmalı çevrenizden, baba adayından yardım almalı bunlar yeterli gelmiyorsa bir uzmana giderek profesyonel olarak yardım alabilirsiniz. Gebelikte baş dönmesi konumuz hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir önceki konumuz gebelikte astım yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats