Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Bebek Hareketleri ve Takibi

Gebelikte bebek hareketleri neden önemlidir? Gebelikte bebek hareketlerini saymak konusunda anne adayları nelere dikkat etmeliler? Günce kaç bebeğiniz kaç defa hareket etmeli gibi sorularınızın yanıtları yazımızda.

Gebelikte bebek hareketleri anne adaylarının en çok merak ettikleri ve en çok keyif aldıkları durumdur anne adaylarını üzecek durumlardan biriside bebek hareketlerini duyamamak ve bebekte gelişen herhangi bir olumsuz durum olmaktadır. Karnınızda büyüyen,şekillenen içinizde can bulup filizlenen sizden bir can olan bebeğinizi hissetmek ilk gebe kaldığınız zamanı, gebelik testinde pozitif sonucu gördüğünüz anı yada bebeğinizin ilk kalp atım seslerini duyduğunuz zamandan çok daha size heyecan veren bebeğinizin hareket etmesidir.

Gebelikte bebek hareketleri aslında gebeliğin 7. Haftasından itibaren başlar ama bu anne adayları hissedemez çünkü daha çok küçüktür ve içinde bulunduğu amniyon sıvısı ve rahim hareketlerini emerek anne adaylarına hissettirmez. Genellikle anne adayları bebeğinin hareketlerini 14-26 haftalar arasında hissetmekte olup sıklıkla 18-22 haftalarda bebek ben buradayım dediğini hissederler bu haftalardan önce bebeğimin hareketlerini hissedemiyorum diye anne adayları kendilerini üzmemeli.

İlk gebeliği olmayan bir anne daha önceden Gebelik dönemi tecrübe ettiğinden bebek hareketlerini daha önce hissedebilir. Bununla beraber zayıf olan bir anne adayı kilolu bir anne adayına göre bebek hareketlerini daha erken hissedebilir. Bazen de gebelik haftası ve son tahmini doğum tarihinde yapılan hesaplama hataları nedeni ile bebek hareketleri geç hissedilebilmekte.

Dünyada ki hiç kimse anne olmadan anneliğin nasıl bir duygu olduğunu tarif edemez bununla birlikte yüz gebe kadına sorulduğunda bebek hareketlerini nasıl tanımlarsın diye yüzü de farklı şekillerde tanımlayabilir. Ama anne adaylarının en sıklıkla bebeğinin hareketlerini tanımlama şekilleri karnımda birisi kanat çırpıyor ve karnımda kelebekler var biçiminde tarif etmektedirler. Gebeliğin ilk bebek hareketleri sıklıkla yanıltıcı olur ve açlık veya gaz sancısı sanılabilmektedir.

Şayet gebeliğin 20. Haftasına kadar herhangi bir bebek hareketi hissedilmemişse bu olağan ve normal bir durum değildir doktorunuz ultrason muayenesi gerçekleştirir. Ancak doktor kontrol yaparken bebeğin kalp atım hızı normal seviyelerde ve kuvvetliyse bazen test yapmaya gerek kalmadan durumu hakkında bilgi edinilebilir.

Bebek hareketlerinin duyulmaması endişesi bu hareketler hissedilmeye başlandıktan sonra artık bunun yerine acaba bebeğim yeteri kadar hareket ediyor mu yada çok mu hareket etti az mı hareket etti veya yeteri kadar sık mı diye korkulara yerini bırakacaktır. Ancak gebeliğin bu dönemlerinde duyulan bu korkular yersizdir çünkü bebek hareketleri sıklığında büyük değişmeler vardır aslına bakarsanız hareketlerin özelliği değişken olmalarıdır. Bebek annesinin karnında sürekli hareket eder yer değiştirir fakat annesi bu hareketlerin hepsini duyamaz sadece güçlü ve kuvvetli olanları duymaktadır.

Bebeğin yaptığı öbür hareketleri anne bir takım sebeplerden dolayı hissetmeyebilir örnek vermek gerekirse bebeğin rahim içinde pozisyonundan dolayı anne adayının o an yaptığı işten kaynaklı hissedilmeyebilir. Bunla birlikte çoğu bebeğin en aktif hareket ettiği saat gece yarısıdır ve siz bu zaman dilimleri içerisinde uyuyor olabilirsiniz.

Gebelikte bebek hareketlerini saymak

Gebelik dönemi ilerledikçe bebeğin hareket etmesi onun sağlıklı geliştiğini bir göstergesidir bu nedenle bebek hareketlerini saymak önemli bir hal almaktadır. Aslında bu hareketleri saymanın bir çok yolu vardır ancak en çok kullanılanı bebeğinizin hareketlerini saymaya başlayın ve bu arada saymaya başladığımız saati not etmeniz gerekmekte bebeğin 10. Hareketini hissettiğinizde arasan geçen zaman en fazla 2 saat olmalıdır. İki saati doldurmadan 10 hareket yaparsa bu normal sınırlarda görülmektedir.

Gebelikte bebek hareketlerini saymak sıklıkla gebeliğin 28. Haftasından başlayarak başlanmaktadır ancak bazı risk faktörleri olan anne adaylarında 24. Haftadan da başlanabilmekte.

Eğer bebek hareketlerini saydığınızda 2 saat süre zarfında 10 defadan daha az hareket ederse hemen endişeye kapılmayın aradan birkaç saat daha geçmesini bekleyin ve tekrar sayın halan sonuç aynı çıkar 2 saatte 10 defadan az hareket ediyorsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Ayrıca bebek 2 saat süreyle 10 defa hareket etmesine karşın son zamanlarda hareketlerinde önemli bir azalma gözlemleniyorsa bu durumda da yine doktora başvurmak gerekir.

Gün içinde bebek hareketi hiç hissetmemiş olabilirsiniz bu durumda bir bardak süt için bunun nedeni içtiğiniz süt bebeğinize enerji vererek onu harekete geçirmektedir. Hala bir hareket duymuyorsanız biraz bekleyin uzanın dinlenin. Eğer gebeliğiniz 20. Haftadan azsa bir çok anne adayı bu haftadan önce 1-2 gün ve hatta bazen 3-4 gün bebek hareketlerini hissedemezler. Fakat 20. Haftadan sonra özellikle bebeğin hareketleri başlamışsa ve 24 saat geçmesine rağmen hala hareket hissetmiyorsanız doktorunuzu arayınız.

Bebek hareketlerinde azalma olduğunu hisseden anne adayına NST adında bir test yapılmakta olup bununla bebeğin sağlık durumu ve iyilik hali tespiti yapılabilmektedir.

Gebeliğin 28. Haftasının ardından bebeğiniz tamamen büyümüş ve artık karnınıza sığamaz hale gelmeye başlamış yeri daralmıştır ve daha düzenli hareketleri başlar ama harekat alanı sınırlanmıştır. Özellikle 34. Haftadan sonra bebeğin hareketlerinde bir azalma olabilmektedir az önce dediğim gibi yeri daralmış ve hareketleri sınırlanmıştır anne adayları da hareketleri azalmış olarak hissederler.

Bir önceki yazımız kegel egzersizleri ve amniyosentez nedir? Konularımızı da okumanızı önermekteyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM