Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Bel Fıtığı Nedeni ve Tedavisi

Anne adaylarının karşılaştıkları sorunlardan biri olan gebelikte bel fıtığı konusunu sizler için kaleme aldık. Bel ağrıları gebelik dönemi sürecinin ilerleyen zamanlarında görebilir fakat gebelikte bel fıtığı görülme oranı azdır.

Gebelikte bel fıtığı neden olur?

Gebelik döneminde anne adayının karnında gittikçe büyüyen bebeği bel bölgesine yük getirmektedir. Bu nedenle zaman, zaman bel ağrıları olabilir. Ancak gebelikte bel ağrıları çok sık görülse de bel fıtığı görülme oranı oldukça düşüktür. Gebelik döneminin 5. Ayından sonra anne adayının karnında ki bebeği büyü büyüme gösterdikçe bu orantıda karın bölgesinde ki yükte artmaktadır bu nedenle vücudun ağırlık merkezide değişecektir.

Vücudumuzdaki omurga baş bölgesinden başlar ve kalça bölgemize kadar devam eder. İsimleri omur olan kemiklerimiz mevcuttur bu kemikleri birbirine bağlantılarını sağlayan diskler bulunmaktadır. Bel bölgemizde toplamda 5 tane omur kemiği bulunmakta. 5 adet omur kemiğinin arasında görevlendirilen diskler isimli kıkırdak yapılar bulunmaktadır. Diske baktığımız zaman özel bir bağ dokusu organı olduğunu görürüz. Omurga sisteminin hareketli olmasına, dayanıklılığına, zorlamalar esnasında sağlam ve dirençli olmasına ve omurga sistemimize gelen ani ve şok etkisi yapan darbeler esnasında bu darbeleri emip direncini düşüren, etrafındaki dokularına eşit şekilde dağıtmakla görevli olduğunu bilmekteyiz. Bel fıtığına baktığımızda belimizdeki bu omur kemikleri arasında konumlanmış bir amortisör gibi çalışan disklerin bir zorlanmayla birlikte fıtıklaşmasına neden olan rahatsızlığa bel fıtığı adı verilmektedir. Peki bu fıtıklaşma nasıl olmaktadır; disklerin içeriğinde jöle kıvamında bir sıvı bulunmaktadır bu sıvının dışarı çıkması ile ve omuriliğimize yada sinirlerimize bir baskı yapma sonucunda meydana gelmektedir.

gebelikte bel fıtığı tedavisi

Gebelikte bel fıtığı nasıl önlenir?

Gebelik döneminde aşırı derecede kilo alımları ile disklerin yükü de artmaktadır. Bu nedenle gebeliğin ilk evrelerinde doktorunuz tavsiye ettiği egzersiz ve sporları yapmak, ani hareketlerden uzak durmak oldukça faydalı davranışlar arasında yer almaktadır. Fakat gebelikte bel fıtığı gelişmiş yada daha önceden bir bel fıtığı mevcutsa anne adayı zorluklar çekecektir. Gebelikte zaten sıklıkla karşılaşılan bel ağrılarını, ayak ağrılarını daha da arttırmakla birlikte uyuşma hissine neden olabilmektedir.

Gebelikte bel fıtığı teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Hamilelikte meydana gelen gebelikte bel fıtığı teşhisi röntgen, tomografi gibi görüntüleme yöntemleri bebeğe zararlı olabileceğinden tercih nedeni olmamaktadır. Gebeliğin neden olduğu bel omuriliğe baskı ve zaten var olan bel ağrıları tanı konulmasında zorluk çekilme nedenlerindendir. Ancak garanti olarak kesin tanı konulabilmesi adına MR çekilmesi gerekmektedir.  Gebeliğin ilk 3 ayını oluşturan evrede herhangi bir ilaç tedavisi de uygulanmaz. Mecbur kalınmazsa cerrahi müdahale ile bir operasyon tercih edilmez. Ancak son çare olarak ameliyat gerektiren bir bel fıtığı varsa anne adayına spinal anestezi uygulanarak operasyon gerçekleştirilir.

Anne adayının rahatsız eden ağrıları varsa öncelikle istirahat etmesi gerekmektedir. Anne adayı doktorunun kontrolü altında ağrıları hafifletilmeye çalışılarak rahatlatılma çabası gösterilir ve rahatsızlığın ilerlememesi adına gerekli önlem ve tedbirler alınır. Bel fıtığının tedavi edilmesi bir beyin ve sinir cerrahisi uzmanı tarafından planlanarak işleme konulur. Sıklıkla anne adayının yakındığı ağrıları gidermek amaçlı ağrı kesiciler, lokal steroid gibi tevdiler cevap vermektedir. Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra gebelikte bel fıtığı tedavisi uygulanmalıdır.

İlgili Konularımız

Gebelikte bel ağrısı

Gebelikte Spor

gebelikte pilates

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM