Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Bel ve Sırt Ağrıları Nasıl Önlenir

Gebelikte bel ve sırt ağrıları neden olur? Gebelikte bel ve sırt ağrılarına ne iyi gelir?  Nasıl önlemler alınır? Sorularına yanıtlar bulabilirsiniz.

Gebelik dönemlerine bakıldığında gebe kalan kadınların yaklaşık %70 oranı gebelikte bel ve sırt ağrılarından şikayetçi olmaktadır yaşanan bu ağrılar şiddet olarak anne adayına göre değişiklik sergilemektedir. Gebelik süresi boyunca anne adaylarını rahatsız etmekte özellikle gebeliğin son aylarında karnın büyümesi ve alınan kilolar nedeni ile daha da bel ve sırt ağrıları artmaktadır ayrıca bu ağrılar anne adaylarını bazen gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli ve rahatsız edici olabilmektedir. Ancak yaşanan bu ağrıları ve şikayetleri minimuma indirmek anne adayının elinde olan bir durumdur.

Genellikle gebe kalınmadan önce bel ve sırt ağrısı şikayeti olan kadınlarda gebelikte bel ve sırt ağrıları görülme olasılığı daha yüksektir. Gebelik süresince yaşanan bel ve sırt ağrılarının birden fazla nedeni vardır bazı gebeliklerin en başından itibaren bel ve sırt ağrıları başlayabilmektedir. Yukarıda dediğim gibi gebe kalmadan önce bel ve sırt ağrısı şikayeti olan kadınlar ayrıca buna ek olarak normal kilonun üstünde olan kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Gebelikte bel ve sırt ağrıları neden olur?

Başlıca nedenlerinden olan hormonların artması yani doğuma bir hazırlık sürecine girilmesidir artan hormonlar alt karın bölgesinde bulunan pelvis bağlarında yumuşamaya sebep olmakla birlikte leğen kemikleri arasında bulunan eklemlerde bir gevşemeye yol açarak omurganın destek sistemini bozar bu nedenle de sırt ve bel ağrıları oluşmaktadır özellikle gebelikte artan progesteron hormonu leğen kemiği eklemlerini yumuşatarak doğum esnasında bebeğin geçişini kolaylaştırmaktadır.

Gebeliğiniz ilerledikçe karnınız ve bebeğiniz büyür kilo alımınız artar bunlara bağlı olarak vücut öne doğru bir şekilde gelerek vücut denge merkezi bir değişime maruz kalır.

Bel ve sırt ağrılarını tetikleyen bir diğer faktörse vücut duruşunda anormalliklerin olması durumudur uzun süre ayakta kalmak,eğilmek gibi hareketler ağrıları şiddetlendirebilmektedir.

Hayatımızın her alanını ve sağlığımıza her açıdan zararı olan stres unsuru da bel ve sırt ağrılarını tetikleyebilmektedir.

Gebelikte bel ve sırt ağrılarına ne iyi gelir?

Gebelikte yaşanan bel ve sırt ağrılarını hafifletmek anne adayının elinde olan bir durumdur ağrılarınız çok şiddetli oluyorsa doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Sizi yoran zor durumda bırakan işlerden uzak durun ayrıca ortopedik bir yatak kullanın kalkarken kendinizi destekleyin belinize fazla yük binmesin.

Oturur pozisyondayken belinizi destekleyici bir yastık kullanmanız ve ayaklarınızı uzatarak dinlenmeniz faydalı olacaktır.

Uzun süre ayakta durmayın, uzun süre hareketsiz aynı konumda kalmayın ve uzun yolculuklardan uzak durmanız gerekmetedir.

Yatarken sol yan pozisyonu tercih edin bu hem sizin hem bebeğiniz için sağlıklı bir pozisyondur.

Gebelik döneminizde gereğinden fazla bir kilo alımınız mevcutsa doktorunuz ile bunun hakkında görüşüp bir önleyici tedbir alın fazla kilo bel ağrılarını arttırmaktadır.

Çok ağır bir eşya kaldırmaktan kesinlikle kaçının yerden bir eşya alacağınız zaman kesinlikle eğilmeden dizlerinizi kırıp alın böylece bele giden yükü azaltmış olursunuz ayrıca dik durmaya çalışın.

Topuklu ayakkabı gebelik döneminde kullanmayın ortopedik sizi rahat ettiren ayakkabılar tercihleriniz olmalı.

Kasları gevşetmek amaçlı belinize sıcak havlu uygulayabilirsiniz veya doktorunuz size bir krem verdiyse bunu kullanabilirsiniz.

Doktorunuz ile bel ağrılarınızı konuşun şikayetlerinizi açıkça anlatın ve böylelikle doktorunuz size özel gebelikte egzersiz listesi verecektir doktorunuz önermediği bir egzersiz kesinlikle yapmayın.

Gebelikte bel Fıtığı >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM