Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Bitki Çayı İçilir mi? Zararı Olur mu?

Gebelikte bitki çayı içilir mi? Gebelikte hangi bitki çayları içilebilir? Hangi bitki çayları içilemez. Gibi soruların cevaplarını aşağıdan alabilirsiniz.

Son yıllara baktığımızda beslenmenin önemi daha da çok artmaktadır. Dışarıdan alınan pek çok şeyde hormonların bulunması bizleri organik yiyeceklere daha da çok yönlendirmekte ama ne kadar istesek dışarıdan bir şeyler yiyoruz. Beslenmenin önemi bu kadar artmışken gebelikte beslenmek daha çok önem kazanıyor anne adaylarının yedikleri dışında içtikleri her şeyde önemlidir. Bu bakımdan gebelikte bitki çayı kullanmak gebeliğin ilk aylarında meydana gelen bulantıları önlemek için yada Gebelik dönemi sürecinde oluşan ağrıları hafifletmek için, vücutta meydana gelen ödem yapısını atmak, doğum sonrasında süt üretimini arttırmak için gibi nedenlerle kullanılmaktadır. Ancak gebelik dönemi çok karmaşık ve dikkat edilmesi gereken bir dönemdir dozunda almak gereklidir.

Gebelikte en başta gelen ve şart olan su tüketimi günde 2,5 litre anne adayları tüketmeli. Ayrıca vücudun protein ve kalsiyum ihtiyacını karşılamak amaçlı süt ve süt ürünleri tüketilmeli bunun yanında taze sıkılmış meyve suları demir emilimini arttırarak aynı zamanda vitamin ihtiyacını karşılamaya yararlı olacaktır bir günde iki bardak taze sıkılmış meyve suyu tüketilebilir.

Gebelikte her görülen yada her duyulan bitki çayları içilmemeli. Bitki çaylarının içinde çok değişik maddeler bulunabilir ve maddelerin bebek ve anne açsından olumsuz durumları olabilir. Dikkatli seçici olmak ayrıca sık tüketilen tercih edilen çayları içmek gereklidir.

Gebelikte en sık içilen bitki çayları

Ada Çayı

Ada çayının en başta gelen faydası vücut direncini arttırmasıdır. Gebelik nedeni ile vücut direnci oldukça zayıflar ve hastalıklara daha elverişli olur. Ada çayı bulantı engelleyici, ödem atıcı, hazmı kolaylaştırıp düzenler.  Hazırlarken 5-6 adaçayı yaprağını demleme kabının içersine atarak kapağı kapalı şekilde 10 dakika demlendikten sonra içebilir ayrıca taze içilmesi gerekmekte. Gebelikte bitki çaylarının dozlarına lütfen dikkat ada çayı 1-2 bardak içilmesi yeterli olacaktır.

Isırgan Otu

Isırgan otu ferahlatıcı yeteneğe sahiptir. Vücuttaki ödem atılımını gerçekleştirir ayrıca doğum sonrası süt üretimini hızlandırmaya katkı sağlar. Yine bu bitkimizde 5-6 yaprak demleme kabına konur kapağı kapalı biçimde 5-10 dakika demlenir günde 1-2 bardak içmek yeterli olacaktır.

Kuş Burnu

Kuş burnu iyi bir c vitamini kaynağıdır bunun yanında öksürükle savaşır,kabızlık sorununun önüne geçer ve kendinizi güçlü, dinamik hissetmenize yardımcı olur. Hazırlarken kuş burnu meyvelerini 2 yada 3 parçaya ayırıp demleme kabına koyup üzerine sıcak su ekleyip 5- 10 dakika demlemeye bırakın ve afiyetle tüketin.

Ihlamur

Ihlamuru hepimiz biliriz küçükken annemizin demlemediği sanırım pek kimse yoktur. Rahatlatıcı ve öksürüğe iyi gelme özelliği bulunur ayrıca mideye faydalıdır.  Ihlamuru hazırlarken demleme kabına koyup demleyip demini aldıktan sonra tüketebilirsiniz.

Nane

Gebelikte oluşan mide bulantılarına iyi gelmesiyle bilinir, bağışıklık sitemini rahatlatır, ferahlık verir, soğuk algınlığında doğal tedavi görevi görür.

Papatya

Sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Gaz ve ağrının azalmasına yardımcı olur,sindirimi düzenler, ödem söktürür. 5-6 adet kurutulmuş yaprakları demleme kabında 5-10 dakika demledikten sonra tüketilebilir.

Rezene

Yatıştırıcı ve sinirlere iyi gelme özelliği bulunur, gaz giderici ve sancıların azalmasına yardımcı. Hazırlarken almış olduğunuz rezene poşet çayı demleme kabına alıp 5-10 dakika demleyip tüketilebilir.

Elma

İçinde C vitamini barındırır daha iyi hissetmenizi ve güçlü hissetmenizi sağlar, yorgunluk giderici özelliğin yanında rahatlatıcıdır.

Gebelikte zararlı ve uzak durulması gereken bitki çayları

Demli çay: Demli çay içmekten uzak durun çarpıntı nedeni olabilmektedir.

Sinameki: Gebelikte alınan bazı vitamin ve mineral emilimlerini azaltabilir.

Ekinezya: Ekinezyanın bileşnleri suda çözülemediği için çayı içilmemeli

Zencefil: Bazı durumlarda ağrı nedeni olabilir.

Ahududu: Aşırı alımlarında rahim kasılmalarına neden olabileceği düşünülmekte.

Ökse otu

Lavanta

Fesleğen yağı

Tarçın

Kekik yağı

Safran

Melek otu

Yasemin

Kimyon

Yasemin

Maydanoz içilmemeli ancak yemeklerde tüketilebilir.

Gebelikte bitki çayı içilir mi? Konusunda aklınıza sorular takılırsa yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Bir önceki konumuz hamilelikte çikolata yemek okumanızı öneriyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM