Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Bol Su İçmenin Faydaları

Gebelikte bol su içmenin faydaları nelerdir? Gebelikte bol su içmek anne ve bebeğine hangi faydaları sağlamaktadır. Neden gebelikte bol su içilmeli? Gibi bir çok sorunuza yanıtlar alabilirsiniz.

Gebelikte bol su içmenin faydaları nelerdir konumuza girmeden önce suyun öneminden bahsetmek istiyorum dünya üzerinde yaşayan bütün canlılar suya ihtiyaç duymaktadır dünyanın büyük bölümünü sular oluşturmakta bu kadar önemli bir maddeyi sadece gebe kadınlar değil bütün toplum bolca içmelidir. Türkiye ye baktığımızda su tüketimi yaz aylarında artmaktadır ancak bu kış aylarında bol su tüketmemiz anlamına gelir. Vücudumuzun sağlıklı işlemesi için her gün düzenli olarak bolca su tüketmemiz gerekmekte.

Gebelik diğer dönemlerden çok farklı ve vücut ihtiyaçlarının da arttığı bir dönemdir bu nedenle hem anne için hem bebek için suyun önemi daha da artmaktadır. İşte bu yüzden anne adayları günlük 2.5 litre su tüketimi yapmalıdır ancak sıcak yaz aylarında vücudun su ihtiyacı daha fazla olacağından bunu biraz yükseltmekte büyük yarar vardır. Sıvı alımı ile su tüketimini karıştırmamak gerek çay,kahve,kola gibi içeceklerde su barındırır fakat bunların içinde kafein olduğu için gebelik döneminde de kafein kullanımı çok fazla önerilmez bu nedenle tüketilen suyun içme suyu olması aynı zamanda kaliteli içme suyu olması önemlidir. Gebelikte anne adaylarının şikayet ettiği sık idrara çıkma sorunu vardır ve bu içeceklerde fazla oranda kalori olduğundan idrar üretimini yükselterek aynı zamanda alınmış olan suyun vücuttan geri atılmasına neden olmaktadırlar.

Anne adayları gebelik dönemlerine birçok sorunla karşılaşırlar bunların arasında bol su tüketmek ile azaltılabilecek ve önlenebilecek şikayetlerde bulunmaktadır. Örneğin kabızlık, hemoroit,idrar yolu enfeksiyonları gibi. Anne adayı bol su tüketirse bu dışkının daha yumuşak olmasını sağlar buda oluşabilecek hemoroit rahatsızlığını önler. Anne adayları vücutta su tutulumu ve şişkinliklerde oldukça rahatsız olmaktadırlar işte bu tür sorunları engellemek aslında yeteri kadar su tüketmek kadar basittir. Anne adayları bazen şöyle düşünebilirler çok su içersem o kadar çok su tutulumu olur şişkinlik hissi olur diye bu yanlıştır çok su içmek vücutta su tutulumuna neden olmaz.

Ayrıca gebelikte anne adaylarının düzenli ve yeteri miktarda almış oldukları su cilt kuruluğuna iyi gelir bunun yanında kendilerini daha iyi daha aktif ve daha enerji dolu hissetmelerine yardımcı olur. Bunların yanında yeterli sıvı alımı anne ve  bebeğin kanında elektrolit dengesinin kurulmasında yardımcı bir etken olarak görev yapabilir.

gebelikte bol su içmenin faydaları neler ve önemi nedir

Gebelik dönemi diğer dönemlerden çok farklılar göstermektedir bu nedenle üretilen ve salgılanan hormonlar anne adaylarının vücutlarının suyu kullanma biçimi değişebilmektedir . özellikle gebelik döneminin son aylarında kan hacmi yaklaşık 1,5 katına çıkacaktır. Bununla beraber solunum ile akciğerlerin kayıp ettiği su miktarı gebe kalınmadan önceki miktardan daha fazla olmaktadır.

Bebeği korumakla görevli olan bebeğin içinde yaşadığı amniyon sıvısı üç satte bir olmak koşulu ile yenilenmektedir. Anne adayları yeteri kadar su tüketimi yapmazlarsa bu amniyon sıvısında azalmaya yol açabilmektedir. Ayrıca şu da var ki besinleri ve oksijeni kan yolu yardımı ile bebeğe ulaşmasını ve taşınmasını sağlayanda sudur.

Yeteri kadar su tüketimi gebelikte sık rastlanan idrar yolu enfeksiyonları ayrıca bu enfeksiyon düşüklere neden olabilmektedir yeteri miktarda su alımı bu durumların önlenmesine yardımcı bir etken olabilmektedir bunun nedeni yeteri seviyede su tüketen gebelerin idrarları daha incelmiş ve seyrelmiş olmaktadır ve buda enfeksiyon riskini düşürmektedir. Bu nedenle anne adayları günde 10 bardak su içmelerini şiddetle öneriliyor.

Gebelikte bol su içmenin faydaları nelerdir?

Az önce dediğimiz idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmaktadır

Rahim kasılmalarına engel olarak böylece erken doğum riskini azaltmış olur

Cilt kuruluğuna engel olarak daha parlak bir için su tüketimi önemlidir

Bebeğin içinde yaşadığı amniyon sıvısının azalmasını önler

Kabızlık ve hemoroit oluşumunu engeller

Yaz aylarında anne adayları rahat ve serin kamalarına yardımcı olur

Mide bulantısı yada mide yanması gibi sorunların azalmasına yardım eder

Vücutta oluşan ödemin atılmasına yardımcı olur ( vücudumda şişlik var diye bol su içmekten kaçınmayın bu şişliklere iyi gelir aksine arttırmaz)

Bir önceki yazımız ikili tarama testi okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM