Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte burun kanaması neden olur? Gebelikte burun kanaması sırasında yapılacaklar nelerdir? Sorularınıza yanıtlar verilmektedir.

Anne adayları gebelikte burun kanaması ile sık bir şekilde karşılaşabilirken bazı anne adayları daha az bazı anne adaylarıysa daha sık şekilde burun kanaması ile karşılaşmaktadır. Gebelikte burun içerisinde şişme meydana gelir ve bununla birlikte kan seviyesinde artış meydana geldiğinden gebelik döneminde burun kanamalarında bir artış görülmektedir. Sık, sık kendini tekrarlayan burun kanamaları gebelik dışında da bazı etkenlerin olduğunu gösterebilir bunun için kulak burun boğaz uzmanı bir doktora giderek ayrıntılı bir muayeneden geçmek gerekmektedir.

Genellikle sigara alışkanlığı olan yetersiz beslenen, bağışıklık sistemi zayıf olan ve burun kuruluğu mevcut olan anne adaylarında burun kanamaları daha sıklıkla görülmektedir. Sigara kullanmamak beslenmeye dikkat ederek dengeli ve düzenli beslenmek yeteri kadar meyve ve sebze tüketerek vitamin ve mineral almak burun kanamalarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Özellikle burun içini temizlerken sert ve kuvvetli bir şekilde sümkürmekten uzak durulmalı daha çok su ile temizlik değil de kağıt mendiller kullanarak burun içini temizlemek gereklidir.

Gebelikte burun kanaması sırasında yapılacaklar nelerdir?

Gebelikte burun kanaması sırasında öncelikle sakin olunmalı ve burun soğuk su ile kan ve pıhtı gibi maddelerden temizlenmelidir bu işlemi gerçekleştirdikten sonra oturur pozisyona geçilmeli ve baş hafif öne eğik şekilde tutularak parmaklar yardımı ile burun kanatları yaklaşık 8-10 dakika kadar sıkıştırılarak tampon görevi yapılmalıdır. Eğer imkan varsa kan basıncı ölçümü yapılmalı kanamayı kontrol altına alıp durduktan sonra buruna birkaç gün şiddetli ve kuvvetli bir temizlik yapılmamalı.

Ayrıca gebelikte burun kanaması esnasında burunun dibine buz uygulanması da kanamayı durdurmada yardımcı olacaktır. Kanama devam ettiği sürece oturur durumda olunuz yatar hale geçerseniz kan yutağa gidebilir ve yutabilirsiniz buda mide bulantısı şikayetini getirebilir.

Tekrar etmekte fayda var sık tekrarlayan gebelikte burun kanaması şikayetiniz varsa mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına görününüz.

Gebelikte kanama >>> ve bir önceki yazımız olan gebelikte baş dönmesi konumuzu da okumanızı öneririm.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM