Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte C Vitamini Almanın Önemi

C vitamini demirin bağırsaklar tarafından emilmesinde, vucudun hastalık sebebi mikroorganizmalara karşı immun (bağışıklık) gücünü yükseltmesinde ve metabolizmamızdaki bir çok biyokimyasal süreç için önemli bir vitamindir c vitamini.

Gebelikte C vitamini
 gereği metabolizmanın hızını arttırmasına bağlı olarak yükselmiş olur; fakat düzenli bir biçimde beslenen gebelerde tablet biçiminde vitamin takviyesi alınması tavsiye edilmez.

C vitamini portakal, limon, kırmızı ve yeşil biber, domates, çilek, greyfurt, karnıbahar, lahana, brüksel lahanası bir çok taze meyve ve sebzelerde mevcuttur. Vücut depolamadığı sebebi ile her gün düzenli bie şekilde belli miktar alınması önerilir.

Uzun zaman saklanan ve ardından pişirilen besinlerde C vitamininin büyük bölümü kaybolmuş olur. Besinleri taze bir şekilde tüketmeli, iyi yıkanmış sebzeleri çiğ ya da az haşlanmış şekilde tüketmelisiniz. Ek olarak gebelere uzun zaman beklemiş, doğal olmayan, konserve ve buna benzer besinlerde tavsiye edilmez.

Gebelikte folik asit alımı

Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişebilmesi için bilhassa gebeliğin ilk haftalardan başlayarak “B9 vitamini”  yani folik asit alınmasının çok büyük önei vardır. Vücut depolayamadığı için ve gebelik zamanınca normalden fazlasına ihtiyaç duyulduğu için her gün alınması gereklidir.

Özellikle taze yeşil sebzeler folik asit yönünden çok zengindir, fakat çok fazla pişirmeler ve uzun süre bekletilen gıdalardaki folik asit seviyesi azaltır. En fazla ıspanak, yer fıstığı, fındık, karnıbahar, kepekli ekmekte folik asit mevcuttur.

Doğal yollar ile alınan gıdalar gebenin folik asit ihtiyacındaki açığı tam olarak karşılayamadığından gebeliğin ilk haftalarından başlayarak hap olarak dışarıdan takviye alınması gerekir.

Gebelerde folik asit eksikliği sebebi ile bebeklerde “nöral tüp defektleri” ismi altında  bazı anormalliklerin (hidrosefali, spina bifida, anensefali) oluşabileceği gözlemlenmiştir. Ayrıca bu gebelerde preeklampsinin (gebelik zehirlenmesi) daha fazla meydana geldiği görülmüştür.

Daha önceden folik asit eksikliği bulunan yada nöral tüp defekt anomalili bebek dünyaya getirmiş kadınlar, gebe kalmayı düşündükleri zamanın en az 3 ay öncesinden başlayarak folik asit alımaya başlamaları gerekir.

Gebelikte lifli gıdalar (posalı gıdalar)

Günlük almış olduğunuz gıdaların büyük bir kısmını oluşturması gereken lifli (posalı) yiyecekler, gebelikte oldukça fazla oluşan kabızlığın ve bağırsak tembelliğinin engellenmesinde oldukça yararlıdır.

Genellikle bütün sebze ve meyveler lif yönünden zengin bir kaynaktır. Her gün bolca tüketilmelidir. Kepekli gıdalarda da lif vardır, fakat bazı besinlerin bağırsaklardan emilimini düşüreceğinden çok fazla tüketilmemelidir.

Lifli gıdalar yoğun olarak kepekli ekmek, yulaf ezmesi, barbunya, kepekli makarnalar, kayısı, kuru üzüm, bezelye, pırasa, esmer pirinç, ahududu, kuruyemişte bol seviyede mevcuttur.

Gebelikte sıvı alımı

Gebelik boyunca bol miktarda su ve sıvı tüketimi sizin ve gebeliğiniz için son derecede faydalı olacaktır.

Bilhassa bol su tüketimi idrar yolu enfeksiyonu, oligohidramnios (bebeğin amnion sıvısının normalden az oluşu), erken doğum, solunum yolu enfeksiyonları, kabızlık, ishal gibi bir çok duruma önleyici yada tedavi edici rol oynayabilir.

Gebelikte çay, kahve, kolalı  içecekler ve kakao tavsiye edilmez. Çay içerdiği ‘tein’ sebebi ile demir eksikliğine sebep olabşlir, diğer maddeler içinde ‘kafein’ barındırdığından ötürü bebek üzerine olumsuz etkide bulunabileceğinden ötürü tavsiye edilmez. Maden suyu (soda) tüketilmesinde ise hiçbir olumsuz yanı mevcut değildir.

Tam olarak doğal ve hiçbir şekilde katkı maddesi barındırmayan nane, limon, adaçayı, ıhlamur, kuşburnu, papatya gibi bitki çayları da gebelik boyunca tüketilebilir. Fakat, “sinemaki çayı” nın içimi konusunda bir takım endişeler mevcuttu. Bu sebeple bu bitkisel çayın gebelik esnasında kullanılması tansiye edilmemektedir.

Alkol, gebelikte tüketildiğinde bebekte ‘fetal alkol sendromu’ olarak isimlendirilip, zeka geriliği ve bazı yapısal anormalliklerle oluştuğu için problemlere neden olduğundan  kesinlikle kullanılmamalıdır.

Gebelikte gereksiz yere kalori alımını da engellemek gerekli. Akıllardan çıkarılmamalıdır ki, mühim olan annenin karnının yağ bağlaması değil içerideki bebeğin sağlıklı ve uygun gelişimi ve sağlıklı doğmasıdır Bu sebepten kek, bisküvi, reçel ve meşrubat gibi temel besinlerden yoksun şekerli yiyecek-içeceklerden mümkün mertebede olduğunca kaçınmak uygun olacaktır. Ayrıca yağlı kızartmalar tüketmek yerine haşlama çeşidi gıdalar tüketilmesi gerekir.

Çok fazla tuz kullanımından kaçınmak faydalı olacaktır. Bilhassa son aylarda aşırı tuzlu tüketmek ile vucütta ödem oluşumu  artabilir, tansiyon yükselebilir bu nedenle bu konuya da dikkat etmekte fayda var

Hangi besin kaynakları ne işe yarar? 

Et, yumurta, kurubaklagiller: Beyin, kas, kemik ve dişlerin gelişmesinde ve kan oluşumunda oldukça önemlidir. Protein ve demir ihtiyaçlarını giderirler.

Süt ve süt ürünleri: Kemik, diş gelişimi ve büyümede rol ounarlar. Protein ve kalsiyum dan çok zengindirler.

Sebze ve meyveler: Büyüme ve gelişme amaçlı vitamin ve mineralleri bulunur.

Tahıllar: Kalori ve B sınıfı vitaminleri barındırdıklarından büyüme ve gelişme için büyük rol oynarlar.

Yağ ve şekerler : Yalnızca enerji barındırırlar ve enerji açığını telafi ederler.

Yeterli ve dengeli beslenmede normal yaşamda da önemi büyüktür ama gebelikte beslenme de oldukça önemi artmaktadır günümüzde sağlıklı ve dengeli beslenen insan sayısı gittikçe azalmakta sağlıklı yaşayabilmek için doğru beslenme alışkanlıklarını edinmek ve bunları kazanmak bize büyük bir artı kazandıracaktır özelliklede gebelikte beslenme konusundaki hassasiyeti lütfen anlayalım ve bunlara uyalım.

Gebelikte bulantı ve kusmalar

Gebeliğin erken evlerinde bulantı ve kusmalar oluşabilir. Anne adayları uzun saatler boyunca yemek yemediklerinde veya bir takım kokuları duyduklarında (sigara, puro, havasız kalmış bir oda, ve pişirilen yemekler vb.) bulantı ve tiksinme rahatsızlıkları yaşayabilirler.

Bulantı ve tiksinme ne anormal bir semptom ne de düşünüldüğü gibi bebeğin bilinçaltı aracılığı ile istenmemesidir.Gebelik sırasında üretilen bir takım hormonların (HCG gibi) fazla üretimine veya normal sınırlarda üretilmesine karşın anne adayının bu hormonlara karşı hassas davranmasına bağlı olarak oluşan bir durum olarak tanımlayabilriz.

Gebelikte  bulantı ve kusmalar büyük bir bölümü bir takım önlemlerle kontrol edilecek büyüklüktedirler. Bazı durumlarda ilaç tedavisi ve seyrek durumlarda da hastaneye baş vurarak tedavi gerektirecek kadar ağır ve rahatsızlık verebilirler.

Gebelikte beslenme önerileri

– Öğünleriniz sık sık ve az az porsiyonlar halinde tüketin. Ne uzun süre aç olun, ne de yediğinizde tıka basa doymuş durumda olun.

-Tükettiğiniz  gıdaların yukarda bahsedildiği gibi taze olmasına özen gösterin. Konserve, beklemiş gıdalar ve içinde barındıran katkı maddeleri bulunarak muhafaza edilen gıdalar yerine taze ve doğal besin kaynaklarını tüketmeye dikkat ederseniz faydalı olacaktır.

-Tükettiğiniz  gıdalarda “çeşitliliğe” özen göstererek böylece bir çok vitamin ve minerali almanızı sağlayacaktır.

-Çok fazla yağlı, tatlı, baharatlı ve kalorisi yüksek besinler tercih etmeyin bunların yerine protein ve karbonhidrattan açısından zengin olan, yağ oranı düşük miktarda olan besinler tercih edin.
Unutmayın ki önemli olan sizin kilo almanız değil bebeğin içeride yeterli şekilde beslenebilmesidir.

-Preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi durumu yada tehlikesi varsa protein tüketimini yükseltmeniz gerekebilir yada gebeliğin neden olduğu şeker hastalığı (gestasyonel diabet) söz konusu ise diyetisyeninizin tavsiye edeceği biçimde kalori kısıtlamasına ihtiyaç duyulabilir.

-Gebelikte dışarıdan tablet, hap şeklinde alınması gereken iki madde folik asit ve demirdir. Dengeli beslenebilen bir anne adayında bunlar dışında vitamin yada mineral alımına gerek yoktur.

-Piyasada bir çok “multivitamin” ismi verilen ve içinde pek çok vitamin ve mineraller bulunan ilaçlar mevcuttur. Bunlar bir çok doktor tarafından reçete ilede temin edilebilir.

-Eğer gebeliğin neden olduğu bacak krampları şikayetleriniz varsa “Magnezyum”, preeklampsi tehlikesi varsa “kalsiyum”u ek olarak doktorunuz size reçete ederek kullanmanızı sağlayabilir.

-Sentetik multivitamin ialaçları, dengeli beslenemeyen gebelerde takviye ve destekleyici olarak verilebilirse de doğal besinlerin hiçbir zaman yerini alamaz.

-Hamileliğin ilk aylarında yapılan “Toxoplasma testleri” sonucunda vücudunuz bu parazitle daha önceden hiç karşı karşıya gelmemişse bir takım önlemler almanız kesinlikle gereklidir. Bilhassa kedi ve köpek dışkılarıyla bulaşabilen bu hastalık gebelik sırasında meydana gelirse bebekte ölümcül yada sakatlıklara neden olan sorunlara yol açabilir.
Toxoplasma bilhassa iyi ve özen göstererk yıkanmamış sebze ve meyveler ile iyi bir şekilde pişirilmeyen çiğ etlerden bulaşır.

Toxoplasma türkiyede özellikle çiğ etlerin aşırı bir şekilde tüketildiği doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde yoğun olarak gözlemlenmektedir.

Toxoplasma’dan korunmak için; 

Ellerinizi öğün önceleri iyi bir biçimde yıkayınız
Sebze ve meyveleri de yemeden önce uzun süreli yıkayarak temizleyiniz.
Evinizde kedi yada köpek bulunuyorsa aşılarını kesinlikle ihmal etmeden yaptırınız ve kedi ve köpeklerinize de çiğ et yedirmeyin ve yakın temaslardan uzak durun.
Çiğ yada iyi pişmemiş et ve et ürünlerinden olan gıdalardan (sucuk, salam, sosis, çiğ köfte gibi) uzak durun.

-Beslenmenizde özellikle suyu hiçbir zaman ihmal etmeyin. Günde en az 8-10 bardak su içebilirsiniz.  Yaz dönemlerinde bu miktar 15 bardağa kadar artabilir.

-Günde 1-2 bardak süt içmeniz gebelikte oluşan kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak içindir.
Süt içemiyorsanız yoğurt yada ayrana yöneliniz. Peynir veya çökelek de yiyebilirsiniz. Süt ve süt ürünlerinin pastörize olmasına özen gösteriniz.

-Yemeklerde iyotlu tuz tercih ediniz. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) mevcutsa yemekleri az tuzlu şekilde pişirin. Bilhassa son aylarda meydana gelen ödemlerin azaltılması için bu evrelerde tuzu düşürün.

-Genelde sabahları kalkınca oluşan mide bulantılarda bir dilim peynir, bir iki grisini tüketerek rahatlık sağlayabilir ve geçiştirebilirsiniz.
Özellikle gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen bu bulantı ve kusmalardan sakınmak amaçlı bu evrede katı, kuru ve yağsız besinler tüketmeye yönelin.

Bir önceki yazımız gebelikte cinsellik

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM