Gebelikte Çatı Muayenesi Neden ve Nasıl Yapılır?

  • 29 Ocak 2017
  • 348 kez görüntülendi.
Gebelikte Çatı Muayenesi Neden ve Nasıl Yapılır?

Gebelikte çatı muayenesi gebeliğin sonuna doğru gelindiği zaman 37. Haftadan sonra yapılmaktadır. Buradaki amaç anne adayının pelvis kemiklerinin incelenerek değerlendirmeye alınmasıdır. Ayrıca halk arasında bu uygulamaya alttan muayenede denilmektedir. Yapılan bu muayenede normal doğumun olabileceği ihtimali değerlendirilir. Gebeliğinde yapılan diğer muayeneler sonucunda doğumun kesin olarak sezaryen olacağı durumlarda çatı muayenesine gerek duyulmaz. Sezaryen doğumu kesinleştiren çoğul gebelik veya doğum yolunu bebeğin eşi kapatması durumu gibi durumlardır.

Yapılan bu muayene anne adayı jinekolojik muayene pozisyonuna getirilerek yapılmaktadır. Doktor bebeğin fiziksel durumu ile doğum yolunun genişliği arasında bir değerlendirme yapar. Bunun amacı normal doğumun rahat şekilde gerçekleşebilmesini anlamaktır.  Ayrıca 37. Haftada yapılan bu muayenede rahim ağzı kapalı bir biçimdedir bu nedenle bebeğe herhangi bir dokunuş söz konusu değildir.

Yapılmakta olan çatı muayenesi sonucunda çatı darlığı tespit edilirse yani doğum kanalının normal doğum şartlarını karşılamadığı görülürse sezaryen doğum yapılması ön görülür. Fakat yapılan çatı muayenesi her zaman tamamen doğum şeklini tam olarak belirlemeyebilmektedir. Bu durumda normal doğum seçeneği değerlendirilir. Doğum sırasında yapılan bir takım kontroller ile kesin bir tanı konulabilir. Doğum sırasında yapılan çatı muayenesinde rahim ağzı açıktır ve açılma seviyesi net olarak görülür ayrıca bebeğin kafasının duruş şekli net olarak görülmektedir. Fakat doğum öncesinde yapılan çatı muayenesi önemlidir çünkü normal doğum ile bebeklerini dünyaya getiremeyecek anne adayları için normal doğum seçeneğini hiç denemeden ve risk almadan sezaryene yönlendirilmesi açısından önem taşımaktadır.

Anne adayları gebelikte çatı muayenesi işleminden biraz çekinmekte ve korkmaktadır fakat ağrılı bir muayene olmayıp gebeliğin son dönemlerinde vajina dokusu esneklik kazandığı için diğer gebe olmayan kadınlara göre daha rahat bir çatı muayenesi yapılabilmektedir. Sıklıkla kanama olmaz bazen az seviyede pembe, kırmızı yada lekelenme şeklinde kanamalar olabilir. Burada önemli olan çatı muayenesinin bir zararı olmaması ve yapılması gereken, faydasının olduğu bir muayenedir.

Gebeliğin en başına ve sonunda yapılan muayeneler bir çok riskleri belirlemede önemlidir. Gebelikte çatı muayenesi yapılması anneye yada bebeğe bir zararı bulunmamaktadır.

Bir önceki konumuz gebelikte beslenme yazımızı ve gebelikte diş ağrısı yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats