Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Cep Telefonu Kullanmak Zararlı mı?

Günümüz çağı teknoloji çağıdır bir çok işimizi internet üzerinden görmekteyiz Peki gebelikte cep telefonu kullanmak anne adayına ve bebeğine olumsuz etki eder mi bunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Artık cep telefonlarından da internete girildiğini düşünürsek hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. 1990 yıllarda cep telefonu yavaş, yavaş hayatımıza girmeye başlanmıştır. O günden bu güne zararları hakkında bir çok yazılar yayımlanmıştır. Gebelikte cep telefonu kullanmak zararlı mı? Konusu da anne adayları tarafından merak edilmektedir. Cep telefonlarının zararları etkileri araştırma konusu olmuş ve birçok araştırmalar yapılmıştır. Bunlardan bazılarında zararlı etkiler bulunurken bazılarında bulunmamıştır.

Son yıllarda akıllı telefonların hayatımıza girmesi internet kullanımını daha da arttırmıştır. İnternet bağlantısı sürekli açık olan telefonlarda kesintisiz bir sinyal alışverişi söz konusudur ve bir çok tıp insanı bunun zararlı olabileceği konusunda hem fikirdir.

Gebelikte cep telefonu kullanmak konusunda yapılan araştırmalar uzun yıllar almaktadır hatta onlarca yıl alabilmektedir yani insan üzerindeki etkilerin tam olarak anlaşılması için uzun yıllar boyunca araştırmalar yapılması gerekmektedir. Danimarka da gerçekleştirilen bir araştırma sonucu gebelik döneminde cep telefonu kullanan annelerin bebeklerinde herhangi bir fiziksel bozukluğa rastlanmamış fakat bebeklerin ilerleyen yaşlarında hiperaktivite  gibi bozuklukların sık görüldüğü savunulmuştur. Cep telefonları elektromanyatik dalgalar yaydığı için anne karnındaki gelişimi devam eden ve tamamlanmamış bebeklerin bu dalgalara maruz kalması cep telefonlarının insanlar üzerindeki etkisi tam olarak bilinmediğinden risk oluşturabilecek bir konuma sahip olabilir.

Bu konumuzsa sadece cep telefonları dedik ancak başka etkenlerde zararlı dalgalar yayabilmektedir. Örneğin yüksek gerilim hatlarına yakın mesafede bulunmak, şuan günümüzde çok kullanılan kablosuz internet bağlantıları gibi zararlı dalgalar yayan faktörler bulunmaktadır. Gebelik süresince beslenme ve yaşam tarzı önemli yer tuttuğundan dikkatli olmakta fayda vardır. Anne adayları cep telefonlarını üzerinde taşımak yerine iletişim ihtiyaçları olduğunda yanında bulunan kişinin telefonunu kullanması doğru olacaktır. Bir ortamda uzun süre kalacağınız zaman telefonunuzu sizden uzak bir yere koymalısınız, yapılan telefon görüşmeleri kısa tutulmalıdır, artık her telefonun bir kulaklığı bulunmaktadır ve kulaklık kullanarak görüşmeler yapınız.

Evleri cep telefonu baz istasyonlarına yakın anne adayları bu durumun zararlı olabileceğini düşünmektedir. Bu durum için çok aydınlatıcı bilgiler bulunmamasından dolayı her zaman tedbir almak iyi olacaktır. Gebelik döneminde baz istasyonlarına uzak mesafede yaşamak fayda sağlayacaktır.

Günümüzde iletişim oldukça önemli ve gereklidir. Gebe kadınların cep telefonundan tamamen vazgeçmesi yanlış olacaktır. Gebelikte cep telefonu kullanmak olası bir durumda yakınlarına, eşine ve sağlık kuruluşlarına haber vermek hayat kurtarıcı niteliktedir.

Bir önceki konumuz olan gebelikte pilates >>> yazımızı okudunuz mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM