Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Cilt Bakımını Nasıl Yapmalıyım?

Bu yazımızda gebelikte cilt bakımı nasıl yapılır? Nasıl önlemler alınabilir? Ve gebelikte cilt bakımı ile cilt kuruluğunu nasıl önlerim sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.

Değişmekte olan mevsimlere göre ciltlerimizde değişimler gözlemlenmektedir. Ancak bu ciltte oluşan değişimler gebelik döneminde daha fazla olmakta olup özellikle kış aylarında anne adaylarını olumsuz etkileyebilmektedir. Bundan kaynaklıdır ki kış aylarında anne adayları her zamankinden daha fazla ciltlerine önem göstermesi gerekir. Cildin kurumasının nedenine bakarsak soğuyan hava ile beraber cildin nem seviyesi aşağı seviyelere düşer. Buda cilt kurumalara neden olur. Cildin nem düzeni gerektiği gibi normal seviyede tutulmazsa ise cilt kuruluğuna kaşıntıda eşlik eder. Anne adaylar gebelik dönemi boyunca çok sıcak duş almaktan, kese yapılmasından kaçınmak, doktorlarının uygun gördüğü nemlendiricilerini kullanmaları, bol sıvı tüketimine özen göstermeli cildin nem dengesini korumalıdırlar.

Anne adayları oluşan çatlaklardan şikayetçi olabilirler. Sıklıkla karın kısmında çatlaklar meydana gelebilir. Hamilelik ilerler ve karın büyüdükçe karında gerilmelerde oluşacaktır ki birde cilt kuruluğu eklenirse çatlak oluşumları daha rahat oluşabilir. Bu tip şikayeti oluşan anne adayları doktorlarının tavsiye ettiği çatlak kremlerini kullanmaları gerekir. Doktorunun önerdiği saatlerde ve miktarda düzenli olarak kremlerin sürülmesi çatlak oluşumlarının azalmasında etkili olacaktır.

Nasıl Önlemler Alınabilir?

Gebelikte giyim şekline dikkat edilmeli üst üste kıyafetler giyilmemeli yılın modası yerine bol ve sıkmayan kıyafetler tercih edilmeli. Ayrıca bulunulan ortama göre giysiler çıkarılabilir veya üzerine takviyede bulunulabilir. Sadece tek kat giyinmeyiniz bu sizi ısıya karşı savunmasız yapar. Ayrıca terlenirse mantar oluşma tehlikesi daha fazla olacaktır. Bu durumda biraz kendi kendinizin doktoru olup ne zaman nerde nasıl giyineceğinize karar vermeniz önemlidir.

Topuklu ayakkabı giymekten bu dönemde vazgeçin. Rahat ayaklarınızı terletmeyen ayakkabı kullanın. Ayağınıza tam oturan bol yada ayağınızı sıkmayan ayakkabı olması gerekir aksi taktirde yağışlı günlerde ayaklarınızda ödem oluşabilir. İç çamaşırlar pamuklu yapıda ve çoraplarında nefes alan türden olması önem taşımaktadır. Birden fazla ayakkabınız olsun ve değişimler ile giyin yani bir gün bir çiftini diğer gün başka çift ayakkabı giyiniz.

Gebelikte cilt kuruluğu için ne yapılmalı?

Tırnaklarınızı korumak ve kırılmalarını engellemek istiyorsanız temizlik yada ev işleri esnasında eldiven kullanarak el ve tırnakları koruma altına almak olacaktır.

Cildinizi havasız bırakmayın havasız kalan cilt normal olarak kurur. Doktorunuza hangi nemlendiricinin sizin için uygun olduğunu sorun ve yine doktorunuzun önerdiği biçimde düzenli olarak kullanın.

Gebelik döneminde bol sıvı tüketimi oldukça önemlidir.

Akıllardan çıkarılmayacak olan diğer bir konuya bakarsak gebelik maskesini görmekteyiz. Sadece yaz mevsimlerinde değil kış aylarında da lekelenmeler oluşabilir. Bunun en önemli nedeni ise gebelik döneminde olan hormon değişimleridir.

Gebelikte Vücut Bakımı >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM