Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Cinsellik Yaşanabilir mi?

Gebelikte cinsellik yaşanabilir mi? Gebelikte neden cinsellik yasaklanır? Gebelikte cinsel ilişki sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sorularına detaylı cevaplar bulabilirsiniz.

Anne adayları gebelikte cinsellik yaşayabilirler ancak doktorlarının izin verdiği taktirde ve ilerleyen dönemlerde uygun pozisyonlarda. Gebelik anne adaylarında bir çok değişimin gerçekleştiği bir dönemdir. Bu değişimler ile birlikte anne adayda ve baba adayında bir takım sorunlar yaratmasının yanında gebelikte cinsel yaşamı da negatif yönde etkilemektedir. Gebeliğin ilk dönemlerinde özellikle ilk 12 haftasında cinsel isteklerde bir düşüş söz konusu olabilmektedir. 12 haftadan 24 haftaya kadar cinsel istek arzusunda  değişimler meydana gelebildiği gibi kan akışının daha hızlı bir şekilde gerçekleşmeye başlaması cinsel istekleri normal seyrin de döndürebilir bu nedenle göğüs bölgesinde ve cinsel organ bölgesine kan akışı daha fazla olduğu için cinsel istekte bir artış da söz konusu olabilmektedir. Gebeliğin dönemlerinde son 3 aylık evrede ise anne adaylarının cinsel isteklerinde bir azalma görülebilmekte. Anne adaylarımız buradan hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konumuzu okuyarak hem video hemde resimli olarak detaylı olarak kaleme aldık.

Gebelik dönemi boyunca kendini yüksek seviyelerde tutan progesteron hormonu ile estrojen hormonu ve gebeliğin il zamanlarda yüksek seviyelerde seyreden ancak daha sonra düşüşe geçen belli bir noktada seyreden HCG hormonu anne adayında yaşanan fiziksel değişimlerde önemli yer edinmektedir. Bütün bu değişimlerden dolayı cinsel yaşamda zarar görebilmekte bazı anne adayları ilişki esnasında tatmin edici orgazm olabilirken bazı anne adayları ise bebeğe zarar vermesi korkusu ile cinsel yaşamlarına ara vermektedirler.

Gebelikte cinsellik yaşanmasının bebeğe karşı bir riski bir zararı bulunmamaktadır erkeğin cinsel organı bebekle temasta bulunmaz bu tıbbi olarak mümkün değil şayet doktorunuz size özel bir durum söylememişse anne adayına uygun pozisyonlarda cinsel yaşam sürdürülebilmektedir. Rahim ağzı kanalında bir salgı bulunmaktadır bu salgı koyulaşarak meydana gelen bakteri ve spermlerin rahim içine ulaşmasını engeller.

Gebeliğin ilk 12 haftasında anne adayının şikayetlerinin olması mide bulantısı, kusma, halsizlik sürekli uykuya meyilli bir hal olur bu şikayetler nedeni ile anne adayının da cinsel yaşama karşı bir isteksizliği gelişmektedir.

Gebelikte neden cinsellik yasaklanır?

Düşük riski olması

Vjinada kanama meydana gelmesi ( sebebi bilinmeyen)

Erken doğum riskinin olması

Gebelik kesesinin erken zamanda açılması,suyun vaktinden önce gelme durumu

Anne adayında genital bir siğil yada kondilom olması

Çoğul gebelik yaşayan anne adayları son 3 ay

Tekil gebelik yaşayan anne adaylarında son bir ay

Plesenta previa ( önde gelen plesanta)

gebelikte cinsellik ve dikkat edilecekler

Gebelikte cinsel ilişki sırasında dikkat edilmesi gerekenler

İlişkinin ardından az miktarda kan gelse dahi doktorunuza bildiriniz.

Yasak durumlarda cinsel ilişkiden uzak durmalıdır anne adayı

İlişki esnasında karın bölgesi ve rahim çok fazla zorlanmamalı öte yandan gebelikte ilişki sayısının kısıtlanması gibi bir durum söz konusu değildir ancak aşırı dereceye de kaçmamak gerekli

Kimyasal madde olan kayganlaştırıcı türü ürünlerden uzak durmak gerekli

Sperm içinde olan prostaglandin adı verilen madde rahim ağzına uyarı gönderip kasılmalara neden olabilmekte ayrıca ilişki esnasında rahim içine spermlerin boşaltılması engellenmeli geri çekme yada condom kullanılabilir.

Anne adayının meme uçlarına çok fazla uyarı gönderilmesi oksitosin adında ki hormonun salgılanmasına yol açarak erken doğuma sebebiyet verebilmekte bu yüzden meme uçlarındaki hassasiyetlere dikkat etmekte yarar var.

Gebelik döneminde uygun görülen seks pozisyonlarında ilişkiye girmeye dikkat edilmeli.

Gebelikte hangi pozisyonlarda cinsel ilişkiye girilmeli

Gebelik süresi boyunca gebelikte cinsellik konusunda çiftlerin değişik pozisyonlarda ilişki yaşanması uygun olacaktır örneğin erkeğin üstte olduğu pozisyon oldukça çok tercih edilmekte ancak bu pozisyon gebeliğin 20. Haftasından sonra ve daha da ileriki dönemlerinde karın bölgesine ve rahim bölgesine baskı yapacağından anne adayına da bir rahatsız hissi verecektir aynı zamanda bebeğin kan dolaşımı olumsuz yönde etkilenecektir. Bu sebeple genellikle gebeliğin ilk 12 haftasında sorun yaşatmasa da genel olarak gebelikte tavsiye edilmeyen bir pozisyon olarak kabul görmekte. Daha sıklıkla anne adayının üstte olduğu pozisyonlar tercih edilmeli anne adayının hareket yeteneğini kısıtlamayacak yada anne adayının yanda olacak şekilde pozisyonlarla ilişki yaşamak önerilmektedir. Aşağıda gebelikte cinsellik için önerilen ilişki pozisyonları verilmiştir. Buradan hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları >>> konumuz, detaylı anlatım

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM