Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Diş Ağrısı ve Diş Bakımı,Tedavisi

Gebelikte diş ağrısı ve tedavisi nasıl yapılır?

Gebelikte diş ağrısı kesinlikle anne adayları tarafından ciddiye alınacak bir rahatsızlıktır. Özellikle ilk üç ayda herhangi bir ilaç alınmaması gerekir. İlaç almak zorunlu ise yaşanan gebelikte diş ağrısı dayanılmaz olursa doktor kontrolü altında tedaviye gidilmelidir. Gebelik planlayan anne adayları gebelik oluşmadan önce ağız ve diş sağlığı açısından sağlım sorunlarını tedavi ettirmeleri gerekir.

Gebelik süresi boyunca anne adayları dişlerine gereken hassasiyeti gösterdikleri taktirde çok fazla bir diş hastalıkları ile ilgili sıkıntı yaşamazlar ancak gebe kalmadan önce ağzınızda diş bakımı gerektiren durumlar varsa bunları yaptırmanız önerilmektedir. Anne adayı düzenli beslenir gereken kalsiyumu alır ve dişlerine de gereken özeni gösterirse diş sorunu veya ağrısı yaşamayacaktır. Gebelik döneminde artan östrojen ve progesteron hormonları dişlerde plak oluşumunu arttırmaktadır bunun için ilk engellenmesi gereken plaklardır. Ayrıca gebelikte kanda ve tükürükte bulunan asit dişlere zarar verebilmekte ve diş çürümesine zemin hazırlayabilmekte. Anne adaylarına tavsiyemiz yeteri kadar kalsiyum almaları en az günde bardak süt, bir kase yoğurt ve peynir tüketmelerini ayrıca doktorun vermiş olduğu kalsiyum ilaçlarını kullanmaları ayrıca fosfor yönünde zengin gıdaları tüketmeye özen göstermeleridir. Gebelikte beslenme başlı başına önem arz etmektedir hem bebek sağlığı hem anne sağlığı için düzenli beslenmeye dikkat edilmek zorundadır.

Doğru bildiğiniz yanlış nedir?

Halk arasında bir takım söylentiler duymuş olabilirsiniz gebelikte bebek gelişimini sağlayabilmek için annesinden kalsiyum çeker ve gebe kalan kadınlarda en az bir dişini kayıp eder gibi bu söylentiler tamamen yanlış ve doğru değildir. Gebelikte bebek annesinin kalsiyum depolarına yönelir ancak zaten bir tedbir alınmaktadır doktoru tarafından beslenmesi ve kalsiyum takviye hapları verilmekte olup yukarıda bahsettiğim halk arasında konuşulan durum kesinlikle yanlıştır. Ancak bazı nedenlerden dolayı gebelikte diş çürümeleri olabilir şimdi o nedenlere bakalım.

Gebelikte dişlerimin bakımını nasıl yapmalıyım?

Gebelik sırasında tatlıya olan düşkünlük ve bu tür gıdalar yendikten yada yemeklerden sonra düzenli olarak dişlerin bakımı yapılmaması. Günde en az iki defa mümkünse her öğünden sonra dişler fırçalanmalı ve her gün diş ipi kullanılarak diş temizliği sağlanmalıdır.

Gebeliğin ilk aylarında anne adaylarını zor durumda bırakan mide bulantılarının sonucunda kusmalar yaşanır bu durumdan sonra ağız iyice temizlenmezse diş çürümelerine ve hastalıklarına neden olabilmekte.

Gebelik hormonları östrojen ve progesteron hormonları nedeniyle diş etleri hassaslaşabilir ve diş eti kanamalarına neden olabilir bu nedenle anne adayları dişlerini fırçalamaktan çekinebilir.

Dengeli beslenilmemesi ve gereken vitamin takviyelerinin alınmaması diş ve ağız sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Ayrıca diş hekimine düzenli kontrol amaçlı gidilmesi oluşabilecek plakların önlenmesi konusunda önemlidir şayet oluşan plaklar engellenmezse gingivitis yani diş eti iltihabına neden olabilir gebelikte gingivitis olarak adandırılan bu durumda diş eti rengi kırmızı biraz şişkin, hassaslaşmış ve kanamalı olarak görülmektedir. Bu nedenle düzenli diş hekimi kontrollerine gidilmesi önemli bir durumdur.

gebelikte diş bakımı ve diş agrısı

Gebelikte diş tedavisi

Gebe kalmadan önce diş tedavilerini yaptırınız şayet yaptırmadıysanız veya bu dönemde şikayetleriniz artmışsa gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemlerinde genellikle diş tedavileri yapılmamaktadır. İlk 3 aylık dönemde bebeğin organ gelişimleri devam ettiğinden son 3 aylık dönemse yine hassas bir dönem olduğu için en uygun zaman 4,5,6 aylar olmaktadır bütün diş tedavilerini bu aylarda yaptırmak gerekmekte. Bazen acil şekilde müdahale edilmesi gereken diş veya dişeti iltihapları olabilir böyle bir durumda yapılan diş tedavisi bebek gelişiminde olumsuz sonuçlara neden olabilir mi diye değerlendirmeye alınmalı ve bir kadın doğum uzmanı gözetiminde diş tedavisi yapılmalıdır.

Gebelikte diş tedavisi için lokal anestezi kullanılabilir mi?

Gebelik dönemi boyunca bir çok ilacın kullanılması tavsiye edilmemektedir ancak doktor kontrolü altında gebelikte yaşanan sorunlarla ilgili tedavi edici ilaç kullanılmaktadır kesinlikle doktor kontrolü dışında gebelikte ilaç kullanımı yapılmamalıdır. Diş tedavisinde kullanılan lokal anestezilerin herhangi bir zararı olduğuna dair bir bilgi yoktur. Bu anestezileri imal eden firmalar tarafından verdiği bilgilere göre bir yol izlenmektedir. Buna zaten doktorunuz karar verir. Antibiyotik kullanımlarıysa penisilin ve çeşitlerini kullanmanın bebeğe herhangi bir olumsuz etki ettiği konusunda bir bilgi yada rapor bulunmamaktadır.

Bazen gebelikte diş ağrısı tedavisi için ağız içinin röntgeni çekilmesi gerekebilir bu durumda karın kurşun geçirmez bir koruma ile kapatılması gerekmekte ağız karına uzak bölgede olabilir yada diş röntgenlerinin ışın oranı az olabilir ancak her ihtimale karşı bebeğe bir ışın gelmemesi yönünden tedbir almakta fayda var.

Gebelikte Röntgen >>> konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM