Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Doğal Beslenmenin Faydaları Neler?

Gebelikte doğal beslenmenin anneye ve bebeğine yararları nelerdir?

Gebelikte beslenme konusunun şüphesiz yeri büyük hafta hafta gebelik sürecinde anne ve bebeği açısından gebelikte beslenme önemini sizler için yazmaya çalıştım.

Beslenmenin sadece gebelik döneminde değil hayatımızın her aşamasında büyük önemi vardır. Ancak gebelik dönemi içinde bu ihtiyacımız daha da fazla önem taşımaktadır. Bunun yanında gebelikten sonraki emzirme evresinde de aynı önemi taşımaktadır. Sağlıklı bir gebelik geçirmenin temelinde yatan unsurlardan biride beslenme olmaktadır. Ayrıca yapılan bazı çalışmalar göstermiştir ki gebelik döneminde kimyasallar kullanılarak üretilmiş meyve sebzeleri tüketen anne adaylarının bebeklerinde zeka geriliği ortaya çıkmıştır. Meyve sebze gibi gıdalardan geçen kimyasallar, mikroorganizmalar, katkı maddeleri ayrıca paketleme sırasında kullanılan insan sağlığına olumsuz etki yapacak maddeler sağlığımızı oldukça ciddi anlamda etkilemektedirler. Hem bebekleri için hem de kendileri için gebelikte doğal ve organik yollardan beslenmenin önemi daha da fazla olduğunu anlamaktayız. Peki doğal meyve ve sebze yada organik gıda denildiğinde ne anlamalıyız ; tamamen hiçbir katkı maddesi ve koruyucu madde kullanılmadan yetiştirilen yada üretilen gıdalar organik olmaktadır.

Gebelikte beslenme için en uygunu adında anlaşıldığı üzere organik ürünler, organik tarım başlığı altında yetiştirilen ürünlerdir. Kullanıla zirai ilaçların bilinçsiz bir şekilde uygulanması sonucunda insan sağlığına zararlı ürenler ortaya çıkabilmektedir. Anne adayları gebelik dönemlerinde bebeklerinin ve kendi sağlıklarını korumak amaçlı organik ürün tüketmesi son derece önem taşır. Bir takım böcekleri ve canlıları öldürmek amaçlı kullanılan ilaçlar meyve sebzelerin üzerlerinde olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Organik meyve ve sebzeler ise doğaya hiçbir şekilde zarar vermeden yetiştirilenlerdir.

Organik olarak gebelikte beslenme avantajları nelerdir?

Organik şekilde yetişen ürünlerin içinde katkı maddesi ve koruyucu olmaz ve hammaddeleri tamamen doğaldır.

Organik tarımda toprakta var olan canlıların devamını sağlamak amaçlı sıra ile ekimler yapılır ayrıca organik ve doğal katkı maddesi olmayan gübreler kullanılır.

Besinlere zarar veren zararlı canlılara karşı biyolojik tekniklere yer verilir.

Güneş veya rüzgar kullanılarak enerji sağlanır.

Katkı maddeleri,koruyucu maddeler ve kimyasallar ilaçlara yer verilmez tamamen doğal olarak besinler yetişir.

gebelikte beslemenin önemi

Gebelikte organik ve doğal besinleri nasıl tüketmeliyiz?

Bebekler ilk doğduklarından itibaren anne sütüne başlamalı ve 6 aylık olana kadar sadece anne sütünü almalıdırlar. Geçirilen ilk altı ayın ardından artık ek besinlere yavaş, yavaş geçilir. Yani bebek altıncı ayından sonra organik ve doğal besinler almalıdır.

Organik ve doğal beslenmenin bebekler ile Çocuklar üstündeki etkisi

Hormonlara bakıldığında DNA üstünde bazı çeşitli sorunlara yol açtığını bilmekteyiz. Bu nedenle gebe kadınlar, emzirme evresinde olanlar ayrıca çocuklar mümkün olduğunca doğal ve organik beslenmeye dikkat etmelerinde büyük faydalar vardır. Meyve yada sebzeler ile meydana gelen tahribatları ne anne adayları nede çocuklar maalesef tölere edemez.

Organik ürünler alırken dikkat edileceklere bakalım

İlk olarak gebelikte beslenme konusunda organik bir ürün alırken paketinin üzerinde logo olmasına dikkat edin. Tarım ve köy işlerinin bakanlığına ait olan logo bulunmalıdır.

Paketin üstünde organik tarıma uygun şekilde üretimi yapılmıştır ibaresi bulunmalı.

Ayrıca paket üstünde olan logonun boyutu 2cm daha büyük olduğuna dikkat ediniz.

Lohusalık döneminde beslenme >>> konusunda da bilgiler edinebilirsiniz. Doğum sonrası için gerekli.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM