Gebelikte Dondurma Yemek Zaralı mı?

  • 18 Ocak 2017
  • 503 kez görüntülendi.
Gebelikte Dondurma Yemek Zaralı mı?

Gebelikte dondurma yemek zararlı mıdır? Gebelikte dondurma yemek konusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.

Anne adayları gebelik dönemi süreçlerinde bir çok durumu merak etmektedirler bunların arasında gebelikte dondurma yemek konusu da bulunmaktadır. Gebeler dondurma yiyebilir mi? Yerseler bir zararı olur mu? Dondurma yendiğinde bebek üşür mü? Diye sorular sorulmaktadır bu soruları teker,teker yanıtlayacağız.

Gebeliği yaz mevsimine gelen anne adayları dondurma yemek istiyor bütün insanlarda dondurma yemek ister bunaltıcı sıcaklardan dolayı serinlemek için iyi bir tatlıdır. Ancak gebelikte dondurma yemenin gebe olmayanlara göre bir farkı yoktur bütün insanlar için zararları aynıdır aşırıya kaçmadan tüketilirse hiçbir zararı yoktur ancak çok fazla tüketildiğinde en başta kilo artışlarına ve vücuda bir takım zararlara neden olabilecektir. Dondurmanın anne adaylarına karşı özel olarak bir etkisi yada zararı bulunmamaktadır bunun anlamı dondurma herkes için nasıl ele alınırsa anne adayları içinde o şekilde ele alınması gerekli.

Bazı anne adayları dondurma yersem bebeğim üşür mü, bebeğime zararı olur mu siye sorular sormaktalar. Anne adaylarının yedikleri hiçbir besin maddesi doğrudan bebeğe gitmez öncelikle mideye gider oradan bağırsaklara ve emilim ile anne adayının kanına geçerek plasentaya ulaşır plasentada bebeğe besinleri ulaştırmış olur.  Bunun anlamı yenilen yada içilen hangi besin maddesi olursa olsun doğrudan bebeğe veya rahim içine gitmez öncelik olarak her zamanki işlemlerden geçmek zorunadır. Bu nedenle dondurmanın soğuk olması bebeğe herhangi bir üşüme gibi etki yapması söz konusu bile değildir. Ayrıca aldığımız gıdalar soğuk yada sıcak olsun fark etmez mideye girdikten kısa zaman sonra vücut sıcaklığına gelmektedirler.

Gebelikte dondurma yemek konusunda dikkat edilmesi gerekenler?

Gebelikte dondurma yemek haftada bir iki defa ve aşırıya kaçmadan tüketilmesi yerinde olacaktır çünkü aşırıya kaçıldığında anne adayının ve bebeğin normalden fazla kilo alma durumu olabilir.

Anne adayları dondurmayı yerken yavaş, yavaş yemeli birden yutmamalıdırlar

Gebelikte önemi büyük olan kalsiyum ihtiyaçlarını diğer süt ve süt ürünlerinden almaları çok daha faydalı olacaktır.

Dondurmayı olsun diğer besin maddelerini olsun güvendiğimiz yerlerden almalı alırken son kullanma tarihlerine bakılmalı aksi halde gıda zehirlenmelerine davetiye çıkarılmış olur.

Pastörize işlemi uygulanmadan imal edilmiş olan sütlerden üretilen dondurmalarda listeria enfeksiyonu riski oluşabilmektedir bu konuya da dikkat etmekte fayda var.

Alınan dondurmanın ambalajı açıldıktan sonra bir seferde tüketilmeli yarım kaldı diye buz dolabında saklanmamalı çünkü bakteri üremesi meydana gelebilir ve enfeksiyonlara neden olabilmekte.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats