Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Dörtlü Tarama Testi Neden Yapılır?

Dörtlü tarama testi hangi haftada yapılır? Dörtlü tarama testi nasıl yapılmaktadır? Dörtlü tarama testi sonuçları nasıl değerlendirilmektedir? Sorularının yanıtlarına yazımızdan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Üçlü tarama testi ile hemen hemen aynı ancak başarı durumu daha net olan dörtlü tarama testi, bebekte yer alan bazı anomalileri tespit amaçlı yapılır. Dörtlü testte, bebeklerdeki Down sendromunu tespit etme başarısı %80’den fazladır. Testin başarısının yüksek olmasını ise B-hCG, uE3, AFP yanında İnhibin-A düzeyinin ölçülmesi sağlar. Bu değerin kan tahlili üzerinden detaylıca taramaya dâhil edilmesi test verilerini güçlendirir.

Dörtlü tarama testi hangi haftada yapılır?

Dörtlü tarama testi, hafta hafta gebelik sürecinin 16 ile 20. Haftaları arasında yapılır. Bazı özel laboratuvarlarda 15. haftaya ya da 22.haftaya çekilebilir. Bu haftaların dışında yapılması tehlikeli ve amaçsızdır.

Dörtlü tarama testi nasıl yapılmaktadır?

Hamileliğin 16. Haftasından sonra anne, ultrason muayenesine alınır. Muayenede alınan veriler kaydedilir. Sonrasında kan tahlili yapılır. Kan tahlilinin, günün hangi saatinde ya da aç tok yapılmasının önemi yoktur. Önemli olan yalnızca ultrasonla aynı gün yapılmasıdır. Yapıldıktan sonra kan tahlili sonuçlarında çıkan değerler bilgisayara girilir. Hemen arkadan sistem hastalıklar üzerinden risk hesaplamaya başlar. Tahlil sonuçlarını ve risk oranını en geç 3-4 gün içinde alabilirsiniz.

Dörtlü tarama testi sonuçları

Dörtlü tarama testi sonuçları üç ile hemen hemen aynıdır. Fakat elde edilen başarı daha yüksek olduğu için bakılan birkaç fazla değer de mevcuttur. B-HCG, AFP, uE3, İnhibin-A dışında yaş riski ve Açık spina bifida riski de kontrol edilir. Bunların her biri bir araya geldiğinde bebeğin Down sendromu riski ya da Edwars sendromu riski üzerine net ifadelere yaklaşılabilir.

Tarama sonuçlarında bebeğinizin Down sendromu risk sınırı 1/270’tir. Edwars sendromu riski ise 1/100’dür. Bu değerlerin üstüne çıkılması riski arttırır. Ancak bu asla kesinlik içermez.

AFP değeri 2.5 MoM üzerinde olan oranlarda risk taşımaktadır. Nöral tüp defektleri, riskli çıkarsa bebek, omurilik ya da sinir sistemi sorunu taşıyor demektir. Bu yüzden risk oranı ciddiye alınmalıdır.

Dörtlü tarama testi sonuçlarını aldıktan sonra izlenecek yol

Dörtlü tarama testi yapıldıktan sonra ortaya çıkan sonuçlar, bebeğin taşıdığı hastalık risklerini verir. Diğer taramalardan birini yaptıktan sonra sonuçlara net bir şekilde güvenemeyebilirsiniz ancak dörtlü tarama testi % 90’a yakın doğru sonuçlar verir. Bu yüzden yaptırmadan önce bunu bilmelisiniz.

Sonuçlarda hastalık riski yüksek çıkarsa doktorunuzla bir sonraki adımı belirlemelisiniz. Emin olabilmek adına ilk önce amniyosentez testini uygulayabilirsiniz. Bu test, hastalık var mı yok mu bu konuda size net bilgi verir.

Dörtlü tarama testi hangi hastalık risklerini gösterir?

Dörtlü tarama testi, Down sendromu ve Edwars sendromu hakkında net bir orana ulaşmanızı sağlar. Bunun yanından nöral tüp defekti ile bebekte sinirsel ya da omurilik, beyin rahatsızlığı olup olmadığını ortaya koyar.  Hastalıkların tüm belirtilerini gözlemler ya da hastalık kesinlikle vardır gibi bir ifade ortaya koymaz.

Üçlü tarama testi yazımızı ve ikili tarama testi yazımızı okudunuz mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM