Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Ellerde Uyuşma ve Soğukluk

Gebeliğin özellikle kilo almaya başlanan beşinci ayından sonra parmaklarda, ve ellerde karıncalanma, uyuşma, her iki elin avuç içinde yanma, ellerde ve parmaklarda şişlik, dolgunluk ve bası yapılıp bırakıldığında beyazlık, omuzdan başlayan veya omuza vuran kol ağrısı, parmaklarda hissizlik ve kuvvet azalması, bilekte ve özellikle başparmak ve yüzük parmakta şiddetli ağrı güçsüzlük, bir şeyi elle tutamama gibi durumlar yaşanırsa bir doktora gidilmesi gerekir. Gebelik öncesi bu tip sorunu olan kişilerin gebelik sırasında bu belirtilerinde artış görülmektedir. Ayrıca her 1/4 gebede de bu tür sorunlar yaşanmaktadır. Aşırı duyarlı ve ağrıların şiddetlenmesi durumunda ancak bir müdahale yapılmaktadır

Gebelerde görülen bu belirtilere halk arasında sinir sıkışması diye tabir edilen karpal tünel sendromu denir. Gebelikte yaşanmasının nedeni ise alınan kilo ve oluşan ödem nedeni ile sıkışan sinirlere yapılan basının ellerde uyuşma, sızı, kolda ağrı gibi belirtilere yol açar. Genelde tedavi ağrının şiddetine bağlı olarak yapılmakta olup, gebeliğine engel teşkil etmeyecek ve doktor önerisi ile ilaç kullanımı veya ağrıyan el ve bileğe atel takılması ile sinir uçlarının korunması ile ağrı azaltılmaktadır.

Karpal tünel sendromu yaşayan anne adaylarının su tutucu özelliklerinden dolayı vücudun ödem oluşumunu engellemek için tuzu kesmesi ve bu süre içerisinde egzersizler yaparak bileği fazla kullanmamaya çalışmaları gerekir. Bu belirtiler sadece gebelik dönemine has bir rahatsızlık olmayıp bir çok kişide de görülmektedir. Fakat gebelikte alınan kilo ve vücudun su tutuculuğu nedeni ile oluşan ödemden dolayı ortaya çıkma ihtimali vardır. Bu durumlarda sinir uçlarının yaptığı baskıya göre ve yapılan fizik tedavisi ve egzersizlerle tedavi edilmeye çalışılır.

Cerrahi bir müdahale annenin gebeliğinden dolayı gerekli görülmez. Çok nadiren bu durumun annede dayanılmaz hal alması yapılan tedavilere cevap alınamaması ve kaslarda erime tanısı da bu süreçte konmuş ise ancak cerrahi bir müdahaleye baş vurulur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM