Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Epilepsi (Sara) Hastalığı Etkileri

Gebelikte en sık karşılaşılan nörolojik sorunlardan biri olan gebelikte epilepsi sinir uçlarında meydana gelen normal dışı uyarılar sonucunda istem dışı kasılmalara ve bazen de bayılmalara neden olmaktadır. Gebe kalan bir kadında epilepsi mevcutsa önde gelen riskler şunlardır; nöbet sayısında artış gözlemlenebilir ve bebekte oluşabilecek gelişim bozukluklarıdır. Epilepsi olan anne adayları bebeklerini dünyaya getirdiklerinde bu annelerin yaklaşık %7 kısmının bebeklerinde doğumsal anomalilere rastlanmaktadır.

Biraz daha incelersek istatistik sonuçlarını ele alalım ortalama 1000 doğumda epilepsi rahatsızlığı olan anne sayısı 3 olmaktadır. Ayrıca gebe kalan bir kadının sağlıklı bir şekilde bebeğini dünyaya getirme şansı %98 tir. Fakat epilepsi rahatsızlığı olan bir anne adayının sağlıklı bir bebek dünyaya getirme şansı %95 tir. Aralarında sadece %3 bir fark bulunmaktadır. Önemli olan gebelik planlayan ve epilepsi rahatsızlığı olan kadınların doktorlarına başvurmaları ve gebelik boyunca takip altında olmaları gerekmektedir.

Gebelikte epilepsi (sara) hastası olan anne adaylarının en çok şikayet ettikleri ve rahatsızlık duydukları konu mide bulantısı ve kusma yakınmalarının daha fazla olmasıdır.

Gebelikte kullanılan epilepsi ilaçları anne adayı tam bir değerlendirmeden geçirildikten sonra en uygun ilaç verilecektir. Daha önceki kullandığı ilaçlar değerlendirilir doz ayarlamaları yapılabilir. Yinede kullanmak zorunda olduğu bir ilaç varsa yine doktor kontrolü altında kullanımına devam edebilir. Gebelik döneminde kullanılan ilaçlar kesinlikle doktor tarafından verilmeli ve doktorun kullanma talimatlarından dışarı çıkılmadan kullanımı gerçekleştirilir. Bunların yanında epilepsisi mevcut olan anne adaylarının takipleri yapılırken kadın doğum uzmanı ve nöroloji uzmanı birlikte takiplerini sağlamalıdır.

Gebelikte epilepsi konusunda dikkat edilecekler nelerdir?

Öncelikli olarak doktor kontrolleri düzenli yapılmalı kesinlikle aksatılmamalıdır.

Beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmeli, yorgunluktan uzak durulmalı. Aksi taktirde nöbetleri tetikleyebilen faktörlerdir. Ayrıca folik asit alımı da önemlidir.

Şu unutulmamalıdır ki gebelikte epilepsi rahatsızlığı olan anne adaylarının diğer anne adaylarına göre risk tabloları biraz daha gelişmiştir. Fakat sağlıklı bir bebek dünyaya getirme şansları da oldukça yüksektir. Bunun için düzenli doktor kontrolleri ve yapılacak testler büyük rol oynamaktadır. Çünkü bebekte meydana gelebilecek olumsuz sağlık sorunlarını önceden teşhis etmek büyük öneme sahiptir.

Gebelikte Epilepsi anne adayını ve bebeği hangi konularda etkileyebilir

Gebeliğin başında olan mide bulantısı ve kusma yakınmaları daha fazladır, ilaç kullanımını kesinlikle doktor kontrolünde olması gerekli çünkü bazı ilaçların kullanımı bebekte gelişim bozukluklarına neden olabilir, çok sık olmasa da ölü bebek doğumlarıyla karşılaşılmaktadır, erken doğum riski olabilir, kullanılan ilaçlar D vitamini eksikliğine nede olabileceğinden dışarıdan takviye olarak alınır, nöbetler daha sık olmaya başlayabilir, preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi ile daha çok karşılaşılır, sezaryen doğum oranı daha fazladır.

Bir önceki konumuz olan gebelikte hazımsızlık ve gebelikte yorgunluk konularımızda okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM