Gebelikte Gaz Sancısı ve Öneriler

  • 25 Aralık 2016
  • 399 kez görüntülendi.
Gebelikte Gaz Sancısı ve Öneriler

Gebelikte gaz sancısı için öneriler, anne adayları neden gaz sanıcı şikayeti yaşar. Hangi besinler gebelikte gaz sancısı şikayetini arttırmaktadır? Sorularına yanıtlar yazımızda.

Gebelik dönemi içinde anne adaylarının en sık şikayette bulundukları şikayetler arasında yer alan gebelikte gaz sancısı gazın neden olduğu şişkinlikler, gaz çıkarmada zorlanma gaz sıkışması gibi tariflenen şikayetler olmaktadır. Bu tür şikayetlerin oluşmasının temel nedenlerinden bir tanesi gebelik hormonlarının sindirim sistemine etki ederek gevşemesine neden olmasıdır. Ayrıca gebeliğin son aylarında rahmin hacminin artmasına bağlı organlara baskı artacağından gaz sıkışması problemi ortaya çıkmaktadır.

Mide içerisinden var olan gaz havanın yutulması ile meydana gelmektedir ve bu havanın bir kısmı geğirmek suretiyle vücuttan atılır atılamayan gaz bağırsaklara geçiş yapmaktadır. Bağırsaklar bulunan gaz genellikle yenen gıdalar bağırsak bakterileri tarafından parçalanarak üretilir. Bunun az miktarı oluşturansa az önce dediğimiz mideden gelen gaz olmaktadır. Gebelikte gaz sancısı sıklıkla gebeliğin ilk zamanlarında başlamakta olup gebelik süresince devam etmektedir.

Gebelikte gaz sancısı için öneriler

Yemek esnasında çok miktarda su içmeyin bu işi yemek ararına bırakın ve bolca su tüketin.

Su içerken cam bardak kullanın pet şişe yada pipet tipi araçlar kullanmayın.

Karbonat içeren içecekler tüketmeyin.

Lokmalarınızı iyice ağır,ağır çiğneyin unutmayın ki sindirim ağızda başlar.

Yine gebelikte yapılan egzersizler bu konuda da size yardımcı olacaktır düzenli egzersizlerinizi yapın.

Kesinlikle alkol ve sigara kullanmayın gebelikte buna çok dikkat edin.

Özellikle sizde gaz yapan besinler varsa bunları tüketmeyin

Sizi sıkan dar kıyafetler giymeyiniz bol ve rahat edeceğiniz kıyafetleri tercih ediniz.

İçeriğinde yapay tatlandırıcı barındıran yiyecek ve içecek kullanmayınız.

Sakız çiğnemeyiniz bu gaz sorununuzu tetikleyerek arttırabilir.

Gebelikte kabızlık problemi yaşamamak için gereken tedbirleri almanız sizin için faydalı olacaktır gebelikte kabızlık hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hangi besinler gebelikte gaz sancısı şikayetini arttırmaktadır?

Nohut, kuru fasulye, turşu,lahana, soğan, baharatlar,süt,soda, erik,bezelye,mercimek,kavun,karpuz, kızartılmış ve yağlı yemekler vb…

Bir önceki konumuz gebelik mide yanması ve gebelik kansızlık

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats