Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Görülen Tehlikeli Hastalıklar Nelerdir ?

4- Gebelikte Görülen Tehlikeli Hastalıklar Nelerdir ?

Gebelik zor ve sıkıntılı bir süreçtir. Bu süreçte anne sağlığı ve bebek sağlığı yüksek risk altındadır. Hastalıklar normal süreçlerde kolay atlatılırken gebelik sürecinde daha ağır ve şiddetli geçmektedir. Hastalıklar gebelik sürecinde hem annenin hem de bebeğin hayatını riske atar. Gebelik sürecinde sık karşılaşılan hastalık türleri şunlardır:

 

* FRENGİ

 

Gebelik döneminin en tehlikeli hastalıklarından birisidir. Kırsal kesimlerde yaygın görülen hastalık düşüğe neden olmaktadır. Anne frengi hastası ise bebekte aynı hastalık görülür. İlk 3 ay frengi testi yapılır. Tedavi edildiğinde çocuk sağlıklı dünyaya gelir. Tedavi olmayan çiftlere evlenme yasağı konabilir.

 

* VEREM

 

Bebeğe anne kanalından verem bulaşabilir. Verem ciddi bir hastalık olup bebeğin ve annenin sağlığını tehlikeye atar. Gebelik öncesi verem testleri yapılır.

 

* ŞEKER HASTALIĞI

Gebeliğin ilk günü tespit edilip önlem alınırsa hastalık kontrol altına alınabilir. Şeker hastalığı sonucu bebek 4500 gr üzerinde doğabilir. Mutlaka bebeğe ve anneye şeker testi yaptırmak gerekir.

 

* KALP HASTALIKLARI

 

Düzenli hekim kontrolü gerekir. İleri dereceli kalp hastaları için gebelik riskli bir durumdur. Gebeliğin ilk 2 ayı içinde görülürse uzman doktor gebeliği sona erdirebilir.

 

* SU ÇİÇEĞİ

Tehlike 3 ayın bitimine kadar devam eder.  Şüpheli durumlarda gebe koruma altına alınır. Gözlerde perdelenmeye ve sağırlığa neden olabilir.

 

* KIZAMIKÇIK

Zararsız ve kolay iyileşebilen bir hastalıktır. Şüpheli hallerde anneye gamagulobin yapılır. Anneye kızamık aşısı yapılmaz. Aşılar anne karnındaki cenin gelişimini olumsuz etkiler.

* APANDİST

Gebelik apandist ve safra kesesi iltihabını aktif hale getirir. Kronik nefri meydana gelebilir. Bu durum bebeğin ve annenin sağlığını olumsuz etkiler. Mutlaka müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

* TOKSOPLAZMOSİS

Düşük, erken doğum ve sakat çocuk doğumlarına neden olur. Hastalığa parazitler neden olur. Parazit, domuz, koyun, dana ve inek etinden bulaşır. Kedi, köpek gibi evcil hayvanların bağırsak sisteminde bulunur. Bu hayvanların dışkısından yayılabilir. Az pişmiş etle bulaşan bu hastalık için anne adayı mutlaka test yaptırması gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM