Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Göz Altı Morluklarının Nedenleri

Kadınlar anne adayı olduklarında eskisine göre daha çabuk yorulup, halsizleştiklerinin farkına varabilirler. Bu durumdan kaynaklı daha fazla uykuya ve istirahat etmeye ihtiyaçları olur. Vücudunuzun istediği uykuyu ve dinlenmeyi gebelik döneminde veriniz. Ayrıca hamilelik döneminde kadınların uyku kalitesi düşebilir bunun nedeni ise uykuya dalmada zorluk ve uyku aralarında uyanmak olmaktadır. Uyku vücudumuzun için çok önemli bir unsur olup uykusuz kalındığında cilt daha soluk bir hal alabilir. Böylece cildin alt kısmında bulunan damarlar kendisini daha bariz ortaya çıkartır ki bu durum gebelikte göz altı morlukları oluşmasına neden olur.

Gebelik dönemi bir çok hormon değişimlerinin olduğu bir dönemdir. Bu değişimler anne adaylarının göz etrafına da etki göstermektedir. Sadece göz altında morluklar görülmez bunların yanında alın bölgesi ile yanaklarda kahverengi renkte lekelenmelerde görmek mümkün olabilir. Esmer tenli anne adaylarında çok görülmeyen bu durum açık tenli kadınlarda daha çok karşılaşılmaktadır.

Göz altı morlukların tedavisine bakarsak aslında tedbir alarak bu mümkün olmaktadır. Sadece yaz mevsiminde değil her mevsimde güneşten koruyan kremler sürmek gerekmekte. Beslenme hayatımızın her döneminde öneme sahip ancak gebelikte çok daha ön plana çıkmaktadır. Gün içinde gerekli olan gıdaları almak ve dengeli düzenli beslenme alışkanlığı edinmek gerekmekte. Bu dönemde göz altı morluklarına karşı alınabilecek diğer önlem ise gün içinde birkaç defa göz çevresine buz uygulamak olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM