Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Grip ve Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte grip belirtileri nelerdir? Gebelikte grip aşısı ne zaman ve nasıl yapılır? Gebelikte grip için anne adayları neler yapabilir. Sorularına yazımızda cevaplar bulabilirsiniz.

Anne adayları gebelikte grip, hasta olmaktan korkmakta ve bu konu hakkında bilgi edinmek isterler gebelik başladığında bağışıklık sisteminden zayıflama meydana gelmektedir ama her şeyin bir nedeni olduğu için bununda nedeni var vücut bebeği bir saldırı niteliğinde görebilir ve savunmaya geçebilir bu nedenle bağışıklı sistemi zayıflar. Tabi ki bu zayıflığında bazı eksileri olacaktır eskiye göre vücut grip enfeksiyonları, enfeksiyonlar veya bazı rahatsızlıklara daha açık ve savunmasız bir tablo gelişecektir.

Soğuk algınlığına genel olarak bakıldığında boğaz ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi şikayetler vardır. Fakat grip dediğimizde yüksek ateş, eklem ağrıları,titreme, üşüme gibi şikayetler gebelik döneminde tehlike oluşturabilirler. Gebelik döneminde grip vakaları seri biçimde ilerleyerek daha kötü bir hal alabilir ayrıca zatüre gibi daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Ama endişe etmeyin bakıldığında gebelik döneminde grip olan kadınların hepsinde olumsuz bir durumla karşılamamıştır ancak şu da bir gerçektir ki yapılan araştırmalarda Gebelik dönemi süreci boyunca anne adayları bir çok hastalığa daha el verişli olduğu görülmüştür. Şöyle bir geçtiğimiz yıllara bakarsak grip vakası ile hastaneye başvuran kadınların sayısında artma olmuştur bu gripten etkilenen bazı kadınlarda bu hastalığın sonucunda hayatlarını kayıp etmişlerdir. Grip geçiren gebe bir kadın hem erken doğum riski taşımakta hem de düşük riski açısından tehlike altındadır. Grip bebeği fetal distresse (bebek sıkıntısı) neden olabilir.

Gebeliğin orta dönemlerinde ve son dönemlerinde yani 2.trimester ve 3. Trimester dönemlerinde rahim büyüdüğünden akciğer sistemine baskı yapacaktır buda nefes darlığı ve hızlı nefes alma sorununu getirecektir bununla beraber vücuttaki kan hacmi artar ve kalp bu kanı karşılayabilmek için daha fazla mesai harcar bütün bunlara bile bakaraktan aslında gebelikte vücudun ne kadar çok bir yük altında olduğunu anlamak zor değil birde bunlara grip gibi bir sorun eklenirse daha da tehlikeli bir durum olacağı görülmektedir.

Gribin başlangıcı genellikle halsizlik,yorgunluk ve ateş ile başlamaktadır bunlara soğuk algınlığı belirtileri eklenebilir yani boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, hapşırma, öksürük, kas ağrısı, biçiminde şikayetler çeşitlenebilir ve devamında kusma ve ishal eşlik edebilmektedir.

Şimdi sıralayacağım belirtileri kendinden görürseniz vakit kayıp etmeden doktorunuza başvurunuz.

  • Kanlı veya renkli şekilde balgam gelmesi.
  • Nefes darlığı.
  • Birden bire baş dönmeleri.
  • Karın bölgesinde yada göğüs bölgesinde ağrı veya basınç hissi.
  • Bebeğin hareketlerini kontrol edin her zamanki gibi hareket etmiyorsa.
  • Yüksek ateş ağrı kesici tedavisine rağmen hala düşmek bilmiyorsa.

Gebelik döneminde ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları gibi ağrılarda kullanılan asetominofen türü ilaçlar kullanılır ve bunların herhangi bir zararı söz konusu değildir. Bu tedavide kullanılan diğer ilaçlarsa antiviral ilaçlardır bunların kullanılmasına doktor karar vermektedir özellikle vakanın başladığı ilk iki gün zarfında kullanılması oldukça fayda sağlar fakat bazen yüksek risk altında olan yada aşırı hasta insanlara 48 saat geçmesinin ardından uygulanabilmektedir.

Gebeliğin ilk 3 aylık kısmında bebeğin organ gelişimi olduğundan bu dönemlerde kullanılacak ilaçlara dikkat edilmeli ve doğal yollarda tedaviye gidilmelidir.

Buradan hamilelikte ilaç kullanımı ile ilgili detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Bazen grip ile soğuk algınlığı birbirine karıştırılmakta şimdi grip ve soğuk algınlığının belirtilerini sıralayalım.

gebelikte grip ve belirtileri

Soğuk algınlığı belirtileri

Hafif baş ağrısı,öksürme, hapşırma,kulak ağrıları, gözlerde sulanma,hafif ateş gibi belirtiler vermektedir.

Gebelikte grip belirtileri

Kuru öksürük, burun tıkanıklığı,nefes darlığı,kas ve vücut ağrısı, yüksek ateş, burun akıntısı,titreme, şiddetli seyreden baş ağrısı, kusma, ishal, iştah kaybı,halsizlik, bitkin gibi belirtiler vermektedir.

Gebelikte grip için anne adayları neler yapabilir onlara bakalım

Bilindiği üzere grip insanlar arasında çabuk yayılma gibi bir yeteneği bulunmaktadır eğer sizde kendinizde grip belirtileri görüyorsanız sosyal ortamlardan uzak durarak doktorunuza gidiniz. Doktor gerekli kontrolleri yaparak grip olup olmadığınızı anlayacaktır ve siz yanılmış dahi olsanız bunun bir önemi yoktur önemli olan gebelikte dikkatli davranmak ve doktor kontrollerini aksatmamaktır.

Gribin en başta gelen ilacı istirahat olmaktadır.

Bol,bol su için gebelikte sıvı tüketimi çok önemlidir ve kafein içeren içecekler tüketmeyin.

Doğal yollarla c vitamini almaya çalışın tazı sıkılmış portakal suyu vb.

Gebeliğiniz başlamadan önce tavsiye edilen vitamin kullanımına devam edin. Çünkü içerdikleri c vitamini sayesinde bağışıklık sisteminiz kuvvetlenecek,içerdiği çinko sayesinde mikroplarla daha etkin baş edebileceksiniz ayrıca doğal yollar kullanarak vitamin ve mineral yönünden zengin beslenmeye dikkat edin.

Gripte genellikle iştah kaybı yaşanmaktadır iyileşmeniz için azar,azar bir şeyler yemeye çalışmalısınız.

Boğaz ağrısı şikayetiniz varsa tuzlu su ile gargara yapmak fayda sağlayacaktır.

Ancak etkin bir tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz ve doktor kontrolü dışında kesinlikle ilaç kullanımı yapmayınız.

Gebelikte grip aşısı

Gebelikte grip aşısı güvenlidir ve anne adayları yaptırabilirler. Gebelikte Grip aşısı içeriğinde canlı virüs barındırmayan gebelik ve emzirme dönemlerinde yaptırılabilir bir aşıdır. Gebe olan yada gebelik düşünen kadınlar yaptırabilir. Bu durumda gribe karşı elinizde bir silahınız bulunur bebeğinize de kendinizi de korur ayrıca bebek doğduktan birkaç ay bebeğinizi korumaya devam edecektir. Yapılan araştırmalara göre gebeliğinde grip aşısı yaptıran kadınların bebeklerinde gribe yakalanma oranlarının daha düşük olduğu görülmüştür.

Ayrıca gebe olan kadınlara burun içine uygulanan grip spreyleri tavsiye edilmez bunun yanında yumurta alerjiniz varsa içinde yumurta barındırmayan aşılar mevcuttur bunlardan olabilirsiniz eskiden bu yeni içinde yumurta olmayan aşılar yoktu ve bu alerjisi olan anne adayları grip aşısı olamıyordu.

Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir

Gebelikte grip için yapılan aşının uygulanmış olduğu bölgede bölgesel hasiyet, şişlik, hafif ateş, halsizlik nadiren de alerjik durumlar görülebilmekte.

Bazı söylenti tarzında duyumlar almış olabilirsiniz grip aşısı oldum 2 hafta içinde gribe yakaladım diye unutmayın grip aşısı grip olmanıza neden olmaz bu 2 hafta içinde görülen enfeksiyon bir rastlantı sonucu ortaya çıkmıştır. Yumurta alerjisi olanları söylemiştik yeni aşılar bulunmakta artık.

gebelikte antibiyotik kullanımı konumuzu okudunuz mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM