Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Guatr Hakkında Bilgiler

Yazımızda sizlere gebelikte guatr hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Anne adaylarında tiroid yetmezliğine bağlı veya tiroid bezinin gereğinden fazla çalışması durumunda anne adayı bebeği olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ayrıca düşük tehlikesini de arttırmaktadır. Gebe kalmayı planlayan kadınlarda tiroid rahatsızlığı varsa hamile kalmadan önce kesinlikle bir endokrin uzmanına giderek muayene olması gerekir. Daha önceden bu konuda bir rahatsızlığı olmayan anne adayları gebeliğin ilk ayında tiroid hormonlarının ölçüm testini yaptırmalıdır. TSH, serbet T3, serbest T4 gibi testlerden oluşmaktadır.

Gebelikten önce tiroid rahatsızlığı olabilir

Bu gibi durumlarda kullanmakta olunan ilacın dozunda bir artışa gidilebilir. Ancak bir endokrin uzmanı buna karar verebilir. İlacı düzenli kullanmak gerektiği gibi aylık periyotlarda tiroid ölçümlerinin yapılması gerekir. Gebelik planlayan kadınlarda hipotiroid varsa kesinlikle ilaç konusunda doktorunun fikrini alması son derece önemlidir. Gebelik dönemi süreci içinde ilaçların bebeğe bir zararı olur mu diye düşünen anne adayları çoğunluktadır. Ancak doktor kontrolü altında kullanılan trioid ilaçlarının bir zararı bulunmamaktadır. Tiroid tedavi altına alınmaz ve ilaçları kullanmazsanız düşük tehlikesi artacaktır. Doğum gerçekleştikten sonra kontrolleri kesmeyin belirli periyotlarda kontrollerinize devam edin.

Gebelikte guatr hastalığının çeşitleri nelerdir?

Hipertiroidi söz konusuysa

Tiroid bezinin normalden fazla hormon salgılaması durumuna hipertiroidi adı verilmektedir. Halk arasında zehirli guatr da denilmektedir. Belirtileri arasında kilo verme, çarpıntı, sıcaktan bunalma ve daralma, ellerin titremesi, gözlerde dışa doğru bir şişlik. Hipertirodi bulunuyorsa buna uygun olan ilaçlar en düşük seviyelerde uygulanacaktır. Gebelik döneminde ilaç tedavisine devam edilebilir. Gebelik döneminde hipertirodi olan anne adaylarının %95’i bu rahatsızlıklarının sebebi Graves rahatsızlığı olmaktadır. Gebelik döneminde hipertiroidi ölü bebek doğumlarına, erken doğumlara, bebekte gelişim geriliğine, anne adayında kalp rahatsızlıklarına ayrıca tansiyon yükselmelerinde rol oynamaktadır. Gebe planlayıp hipertiroidi olan kadınlar kesinlikle bu rahatsızlıklarını uzmana başvurarak kontrol altına almaları son derece önem taşımaktadır.

Graves rahatsızlığı olan kadınlar gebe kaldıktan sonra bu rahatsızlığın şiddeti azalabilir. Bu nedenle ilacın dozunu ya azaltmak yada ilacı tamamen kesmek gerekebilir. Graves hastası olan anne adaylarının bebeklerinde doğum sırasında hipertiroidi gelişebileceği riskini göz önünde bulundurarak hem kadın doğum uzmanı hem de çocuk hastalıkları uzmanı bebeği değerlendirmeye alması gerekir. Ayrıca bulunulan hastanede çocuk endokrinoloji uzmanı görev yapıyorsa bebeği değerlendirmesi faydalı olacaktır

Hipo tiroidi olması durmunda

Az önce bahsettiğimiz hipertiroidin tersidir. Tiroid bezinin normalden daha az çalışmasına hipo tiroidi ismi verilir. Belirtileriyse hastada yorgunluk, sürekli uyku hali, saçlarda dökülme, deri kuruması, unutkanlık gibi belirtiler meydana  gelmektedir. Gebelikte oluşan sorunlarsa düşük riski, plasentanın zamanından önce ayrılması, erken doğum, ölü bebek, bebekte gelişim bozuklukları, bebeğin sinir sistemi ile ilgili olan bozukların ortaya çıkması riskler arasında yer almaktadır.

Gebe kalınmadan önce mutlaka kadınlar tiroid, gebelikte guatr bakımından değerlendirilmeli. Özellikle tiroid rahatsızlığı olan kadınlar gebelik öncesinde gebelikte guatr yönünden doktor kontrolünden geçmelidirler.

Gebelik konularımızdan olan gebelikte kalp hastalıkları >>> Ve gebelikte ishal konularımızı okudunuz mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM