Gebelikte Guatr Hakkında Bilgiler

  • 31 Ocak 2017
  • 187 kez görüntülendi.
Gebelikte Guatr Hakkında Bilgiler

Yazımızda sizlere gebelikte guatr hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Anne adaylarında tiroid yetmezliğine bağlı veya tiroid bezinin gereğinden fazla çalışması durumunda anne adayı bebeği olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ayrıca düşük tehlikesini de arttırmaktadır. Gebe kalmayı planlayan kadınlarda tiroid rahatsızlığı varsa hamile kalmadan önce kesinlikle bir endokrin uzmanına giderek muayene olması gerekir. Daha önceden bu konuda bir rahatsızlığı olmayan anne adayları gebeliğin ilk ayında tiroid hormonlarının ölçüm testini yaptırmalıdır. TSH, serbet T3, serbest T4 gibi testlerden oluşmaktadır.

Gebelikten önce tiroid rahatsızlığı olabilir

Bu gibi durumlarda kullanmakta olunan ilacın dozunda bir artışa gidilebilir. Ancak bir endokrin uzmanı buna karar verebilir. İlacı düzenli kullanmak gerektiği gibi aylık periyotlarda tiroid ölçümlerinin yapılması gerekir. Gebelik planlayan kadınlarda hipotiroid varsa kesinlikle ilaç konusunda doktorunun fikrini alması son derece önemlidir. Gebelik dönemi süreci içinde ilaçların bebeğe bir zararı olur mu diye düşünen anne adayları çoğunluktadır. Ancak doktor kontrolü altında kullanılan trioid ilaçlarının bir zararı bulunmamaktadır. Tiroid tedavi altına alınmaz ve ilaçları kullanmazsanız düşük tehlikesi artacaktır. Doğum gerçekleştikten sonra kontrolleri kesmeyin belirli periyotlarda kontrollerinize devam edin.

Gebelikte guatr hastalığının çeşitleri nelerdir?

Hipertiroidi söz konusuysa

Tiroid bezinin normalden fazla hormon salgılaması durumuna hipertiroidi adı verilmektedir. Halk arasında zehirli guatr da denilmektedir. Belirtileri arasında kilo verme, çarpıntı, sıcaktan bunalma ve daralma, ellerin titremesi, gözlerde dışa doğru bir şişlik. Hipertirodi bulunuyorsa buna uygun olan ilaçlar en düşük seviyelerde uygulanacaktır. Gebelik döneminde ilaç tedavisine devam edilebilir. Gebelik döneminde hipertirodi olan anne adaylarının %95’i bu rahatsızlıklarının sebebi Graves rahatsızlığı olmaktadır. Gebelik döneminde hipertiroidi ölü bebek doğumlarına, erken doğumlara, bebekte gelişim geriliğine, anne adayında kalp rahatsızlıklarına ayrıca tansiyon yükselmelerinde rol oynamaktadır. Gebe planlayıp hipertiroidi olan kadınlar kesinlikle bu rahatsızlıklarını uzmana başvurarak kontrol altına almaları son derece önem taşımaktadır.

Graves rahatsızlığı olan kadınlar gebe kaldıktan sonra bu rahatsızlığın şiddeti azalabilir. Bu nedenle ilacın dozunu ya azaltmak yada ilacı tamamen kesmek gerekebilir. Graves hastası olan anne adaylarının bebeklerinde doğum sırasında hipertiroidi gelişebileceği riskini göz önünde bulundurarak hem kadın doğum uzmanı hem de çocuk hastalıkları uzmanı bebeği değerlendirmeye alması gerekir. Ayrıca bulunulan hastanede çocuk endokrinoloji uzmanı görev yapıyorsa bebeği değerlendirmesi faydalı olacaktır

Hipo tiroidi olması durmunda

Az önce bahsettiğimiz hipertiroidin tersidir. Tiroid bezinin normalden daha az çalışmasına hipo tiroidi ismi verilir. Belirtileriyse hastada yorgunluk, sürekli uyku hali, saçlarda dökülme, deri kuruması, unutkanlık gibi belirtiler meydana  gelmektedir. Gebelikte oluşan sorunlarsa düşük riski, plasentanın zamanından önce ayrılması, erken doğum, ölü bebek, bebekte gelişim bozuklukları, bebeğin sinir sistemi ile ilgili olan bozukların ortaya çıkması riskler arasında yer almaktadır.

Gebe kalınmadan önce mutlaka kadınlar tiroid, gebelikte guatr bakımından değerlendirilmeli. Özellikle tiroid rahatsızlığı olan kadınlar gebelik öncesinde gebelikte guatr yönünden doktor kontrolünden geçmelidirler.

Gebelik konularımızdan olan gebelikte kalp hastalıkları >>> Ve gebelikte ishal konularımızı okudunuz mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats