Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte (Hamilelikte) Ne Kadar Kilo Alınır?

Gebelikte ne kadar kilo alınır? Anne adayının aldığı kilolar bebeği etkiler mi? Gebelikte alınan kilolar ve doğum sonrası hakkında bilgiler yazımızda bulunmakta.

Bu konuya girerken önemli bir şey hatırlatmak istiyorum sağlıklı bir hayatın temelleri anne karnında atılır bunun için gebelik döneminde yeteri kadar ve dengele beslenerek gerektiğinde takviye ürünler kullanmak oldukça önem taşımaktadır.

Gebelik yada gebelikten sonraki süreç tamamen fizyolojik bir olaydan ibarettir bu nedenle besinlerden ihtiyacı olan bütün vitaminleri karşılayarak bebeğin gelişimini ve süt üretimini yeteri seviyelerde karşılamak önemlidir.

Gebelerin çoğunda yedikleri içtikleri gıdaların bebeğe bir zararı olur mu diye düşünürler hatta bazen çok fazla yemeye bağlı gereğinden fazla kilo alımları ile karşılaşılabilir. Bir örnekle açıklamak gerekirse gebeliğin ilk 3 ayında 10kg kilo alması halinde hala daha yeteri kadar beslenemediğini ve aşırı derecede yemek yemeye devam eden gebelere rastlayabilmem mümkün gebelikte beslenme önemli bir yer tutmaktadır ve alınan aşırı kilolar doğum sırasında olumsuzlulara neden olur hatta bu olumsuzluklar bebeğin hayatını riske atabilir.

Gebelikte ne kadar kilo alınmalı?

Gebelik başlangıcında ilk olarak yapılan kontrolde boy, kilo, tansiyon değerleri alınır kan ve idrar tahlilleri ile şeker hastalığı ve böbrek sistemi değerlendirilir gebelik dönemi boyunca toplamda 10-12 kg almak normal değer olarak gösterilmektedir ama bu ortalama bir değerdir anne adayının gebe kalmadan önceki kilosu bunda büyük rol oynamaktadır. Gebeliğin ilk dönemlerini oluşturan 24 haftalık süreçte ayda 1 kilo geri kalan 16 haftalık süreçte ise ayda 1,5 kilo alınması önerilmektedir. Aşırı kilo alımlarının sonucunda hipertansiyon ve gebelikte diyabet rahatsızlıkları ortaya çıkabilir ve bu nedenle doktor gebeye özel olan diyet uygulayabilmektedir ayrıca gebelikte görülen kramplar aşırı kilo alanlarda daha fazla olmaktadır.

Anne adayının aldığı kilolar bebeği etkiler mi?

Anne adayının gebe kalmadan önceki kilosu ile gebelik döneminde aldığı kilolar bebeğin ağırlığını etkilemektedir ayrıca gebe kalmadan önce zayıf biri gebelik sürecince daha fazla kilo alımına ihtiyaç duyabilir. Gebelik döneminde alınması gereken kilodan daha az kilo alımı olursa daha düşük ağırlıkta bebeklerin dünyaya gelmesi ve erken doğuma yada düşüklere neden olabilmekte. Bazı durumlarda anne adayı çok kilo almıştır fakat bebek daha hafif doğmuş olabilir bunun nedeni annenin bebeği beslemede bir problem yaşadığını gösterir. Anne adayında var olan hipertansiyon, damar hastalıkları veya bebeğin bir enfeksiyona maruz kalması ve nedeni anlaşılmayan nedenlerden olabilmektedir. Bu tip durumlar kesinlikle doktor kontrollerini gerektirmektedir. Bir bebek düşük kilolu doğdu diye sağlıklı olmayacak anlamına gelmez.

Anne adayı gebeliğinde alınması gereken kiloyu almış olabilir buna rağmen bebekte herhangi bir gelişim bozukluğu bulgusu bulunursa bebeği perinatolog görmesi gerekecektir buna rağmen bebekte herhangi bir sorun tespit edilmezse anne adayı bir daha gözden geçirilmeli.

Gebelikte alınan kilolar ve doğum sonrası

Gebelik döneminde vücutta bir su miktarı artışı gözlemlenir rahim gebelikten önceki ağırlığından 60gr daha ağırlaşır pesanta ise 500gr ağırlığında olur plesanta içindeki suyun içinde bebek yaşımını sürdürmektedir. Doğum sonrasında anne 5kg yakın bir kilo verir. Loğusalık sürecinde vücutta meydana gelen değişiklerin bir çoğunun eski seviyesine geri dönmesi vücutta artan suyun çekilmesi gebelik döneminde alınan kiloların büyük bir bölümünü vermesinde yardımcı faktör olacaktır. Eğer eski kilosuna geri dönmekte zorlanan anne adayları varsa diyet ve sporlara özen göstermeleri gerekli bir diyetisyenden yardım almaları bu durumda daha sağlıklı olacaktır bunlara ek olarak doktorlarının vermiş olduğu bir takım demir, kalsiyum gibi maddeleri almaları gereklidir. Gebelikte ne kadar kilo alınır yazımız ile sorularınız olursa yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Kegel egzersizleri konumuzu ve gebelikte egzersiz konularımızı okumanızı tavsiye ederim

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM