Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Hazımsızlık, Şişkinlik Şikayeti

Gebelikte hazımsızlık gebe kadınların yaşadıkları sorunların içerisinde yer almaktadır. Gebelik döneminde büyüyen rahim diğer organlara baskı yaparak ve bağırsakların yer değiştirmesi ile hazımsızlık sorununa neden olmaktadır. Gebelik tıp da bir hastalık olarak geçmektedir kat ve kat büyüyen bir rahim en seviyelere çıkan progesteron hormonu anne adaylarında bir takım şikayetlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Toplumun geneline baktığımızda karında şişlik, hazımsızlık, mide yanması gibi şikayetler bolca görülmektedir aynı şekilde bu yakınmalar gebelik süresincede oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Az önce dediğim gibi bu şikayetin temelinde gittikçe büyüyen bir rahim mideyi sıkıştırması nedeni ile ortaya çıkar. Bazı gebelerde bu sorunun nedeni gebelikten önce var olan bir ülser rahatsızlığı olabilmekte fakat bazen hiçbir neden ve bulgu bulunamamaktadır. Bir takım gebe kadınlar gebeliklerinin öncesinde de bu tür şikayetleri olduğunu dile getirmektedirler bu normaldir toplumda çoğu insanda bu şikayete rastlanmakta. Ayrıca gebelikte en üst sınıra kadar yükselen gebelik hormonları sindirim sisteminde bir gevşemeye neden olduğundan bu tür şikayetlere neden olabilmekte.

Gebelikte Hazımsızlık ve Şişkinlik İçin Öneriler

Çok uzun süreler aç kalmayın çünkü açlık süresi uzarsa birden çok yemek yeme isteği oluşacaktır. Az miktarda ve sık aralıklar ile beslenmeye özen gösterin.

Stres faktörü bütün insanlarda bu tip rahatsızlıkları tetiklemektedir bu nedenle stresten uzak durmaya çalışmalısınız.

Çok fazla aşırı kahve tüketimi yapmayınız.

Alkol kullanmak bu tip şikayetleri tetikler ve arttırır ve gebelikte alkol, sigara kesinlikle kullanılmaması gereklidir anne adayları buna uymak zorundadır.

Beslenmenizde aşırı baharat içeren, sos ve acı dan uzak durmalısınız.

Kızartma ve yağlı yemekleri tercih etmeyin sindirim sisteminizi zorlayan yemeklerdir bunlar.

Düzenli bir uyku düzeniniz olsun aynı saatte yatın aynı saatte kalkın.

Gebelikte egzersiz yapmak bir çok sorunu hafifletir ve önüne geçer bu hazımsızlık ve şişkinlik içinde geçerlidir.

Gebeliğiniz süresinde düzenli ve dengeli beslenmeyi kendinizde bir alışkanlık haline getirin.

Bir takım vitamin,demir ilaçları bu tip şikayetleri tetikleyebilmektedir bu konuda doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz.

İlgili Diğer Konularımız

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Gaz Sancısı

Gebelikte Reflü (Ağza Acı Su Gelmesi)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM