Gebelikte Hazımsızlık, Şişkinlik Şikayeti

  • 31 Ocak 2017
  • 219 kez görüntülendi.
Gebelikte Hazımsızlık, Şişkinlik Şikayeti

Gebelikte hazımsızlık gebe kadınların yaşadıkları sorunların içerisinde yer almaktadır. Gebelik döneminde büyüyen rahim diğer organlara baskı yaparak ve bağırsakların yer değiştirmesi ile hazımsızlık sorununa neden olmaktadır. Gebelik tıp da bir hastalık olarak geçmektedir kat ve kat büyüyen bir rahim en seviyelere çıkan progesteron hormonu anne adaylarında bir takım şikayetlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Toplumun geneline baktığımızda karında şişlik, hazımsızlık, mide yanması gibi şikayetler bolca görülmektedir aynı şekilde bu yakınmalar gebelik süresincede oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Az önce dediğim gibi bu şikayetin temelinde gittikçe büyüyen bir rahim mideyi sıkıştırması nedeni ile ortaya çıkar. Bazı gebelerde bu sorunun nedeni gebelikten önce var olan bir ülser rahatsızlığı olabilmekte fakat bazen hiçbir neden ve bulgu bulunamamaktadır. Bir takım gebe kadınlar gebeliklerinin öncesinde de bu tür şikayetleri olduğunu dile getirmektedirler bu normaldir toplumda çoğu insanda bu şikayete rastlanmakta. Ayrıca gebelikte en üst sınıra kadar yükselen gebelik hormonları sindirim sisteminde bir gevşemeye neden olduğundan bu tür şikayetlere neden olabilmekte.

Gebelikte Hazımsızlık ve Şişkinlik İçin Öneriler

Çok uzun süreler aç kalmayın çünkü açlık süresi uzarsa birden çok yemek yeme isteği oluşacaktır. Az miktarda ve sık aralıklar ile beslenmeye özen gösterin.

Stres faktörü bütün insanlarda bu tip rahatsızlıkları tetiklemektedir bu nedenle stresten uzak durmaya çalışmalısınız.

Çok fazla aşırı kahve tüketimi yapmayınız.

Alkol kullanmak bu tip şikayetleri tetikler ve arttırır ve gebelikte alkol, sigara kesinlikle kullanılmaması gereklidir anne adayları buna uymak zorundadır.

Beslenmenizde aşırı baharat içeren, sos ve acı dan uzak durmalısınız.

Kızartma ve yağlı yemekleri tercih etmeyin sindirim sisteminizi zorlayan yemeklerdir bunlar.

Düzenli bir uyku düzeniniz olsun aynı saatte yatın aynı saatte kalkın.

Gebelikte egzersiz yapmak bir çok sorunu hafifletir ve önüne geçer bu hazımsızlık ve şişkinlik içinde geçerlidir.

Gebeliğiniz süresinde düzenli ve dengeli beslenmeyi kendinizde bir alışkanlık haline getirin.

Bir takım vitamin,demir ilaçları bu tip şikayetleri tetikleyebilmektedir bu konuda doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz.

İlgili Diğer Konularımız

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Gaz Sancısı

Gebelikte Reflü (Ağza Acı Su Gelmesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats