Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Hemoroid (Basur) ve Tedavisi

Gebelikte hemoroid neden ve nasıl oluşur?

Gebelikte hemoroid neden ve nasıl oluşur? Gebelikte hemoroid ağrısını azaltmak için neler yapılmalı? Ve hemoroid nasıl önlenir? sorularınıza cevaplar yazımızda.

Anne adayları gebelikte hemoroid sorunu sıkça yaşayabilmekteler. Halk arasında basur olarak bilinen bu rahatsızlık aslında bir varistir kalın bağırsağın alt kısmında konumlanan anüsün çevresinde bulunan toplar damarların genişlemesi sonucu meydana gelmektedir. Diğer bir değişle hemoroid kan damarlarının şişmesi diyebiliriz ve rektal kısımda görülmektedir. Çoğunlukla kaşıntı ve anüs sağ kısımda ağrı hissine neden olabilirken bağırsak hareketleri esnasında rektal kanamaya rastlanabilmekte. Bazı durumlarda büyür ve anüsten dış kısma doğru sarkma gerçekleşir. Bu durumda hasta el ile kontrol yaparsa yumuşak, şişmiş sıkınca acı veren bir kitle hissedecektir. Gebelikte hemoroid genellikle çok karşılaşılan bir sorundur ve gebe kalmadan önce bu sorunu olan kadınlarda gebeliğin ilk haftalarında erken bir şekilde görülebilmektedir. Bazen de doğum ağrıları arttığı dönemlerde ıkınma yaparken aniden ortaya çıkabilmektedir.

Hemoroid oluşmasında ki en başı çeken etken uzun süreli devam eden kabızlık nedenidir ve Gebelik dönemi hemoroid oluşması için el verişli bir dönemdir. Anne adaylarında ki hemoroid oluşmasının ilk belirtisi arasında dışkıda gözlemlenen kan olmaktadır bu yaşanan kanamalar her dışkılama esnasında görülür ve kısa süreli devam eden kanamalardır. Bunun dışında diğer bir belirti dışkılama yaparken başlayan ve artan ağrı hissi olacaktır. Az önce değdim gibi anüsten sarkma olursa ele gelen bir yumuşak şişlik hissi olacaktır. Ancak gebelikte hemoroidi tam anlamıyla tedavi etmek ne yazık ki mümkün değil ağrıyı kesecek ağrı kesiciler, dışkının yumuşamasını sağlayan ilaçlar ve kremler kullanılarak yada oturma banyosu gibi yöntemlere başvurulmaktadır.

Gebelikte hemoroid ağrısını azaltmak için neler yapılmalı?

Günde birkaç kez yumuşak bir sargı içine buz koyarak ağrı bölgesine uygulanırsa bu hem ağrıyı hafifletir hem de şişliğe iyi gelecektir.

Ayrıca oturma banyoları yapmak ağrıyı azaltacaktır (plastik bir kabın içine ılık su ile doldurup içerisine oturmak)

Dönüşümlü şekilde buz uygulanması ve sıcak su banyoları yapmak etkili olacaktır.

Dışkılamadan sonra tuvalet kağıtları kullanmak yerine ıslak peçete tercih etmek anne adayının acı çekmesini hafifletecektir.

Doktor kontrolü ve doktor önerisi ile lokal anestezi yada rektal fitiller geçici olarak kullanılabilmektedir.

Gebelikte hemoroid nasıl önlenir?

Öncelik bu hemoroidi önlemek için beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek lift yönünden zengin gıdalarla beslenmek ve gebelikte olmazsa olmaz bol su içmekle başlanabilir.

Doktorunuz uygun gördüğü egzersizleri düzenli bir şekilde yapmalı ayrıca kabız kalmamak için gayret göstermelisiniz gebelikte kabızlık konumuza ulaşabilirsiniz. Bunun yanında düzenli tuvalet alışkanlığı edinerek bağırsaklarınızı eğitebilirsiniz. Bu yaptıklarınızın sonucunda hala kabızlık sorunu yaşıyorsanız gaita yumuşatıcı ilaç kullanımı hakkında detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Tuvalet ihtiyacınız geldiğinde bekletilmeden gidilmeli bağırsaklar mümkün olduğunca çabuk boşaltılmalı. Ayrıca dışkılama esnasında ıkınmamaya dikkat edin. Bunun yanında tuvalette çok uzun süre kalmayın nedeni bu kısımda meydana gelen basınç hemoroid gelişimini hızlandırabilmekte.

Ayrıca kegel egzersizleri yaparak vajina, anüs, üretra çevresindeki kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Kegel egzersizleri sayesinde hemoroid bölgesine giden akımında hızlanma olur ve daha hızlı iyileşme görülür. Kegel egzersizleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Uzun süreli ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçının şayet yaptığınız iş oturmayı gerektiriyorsa saat bir kalkarak 2-3 dakika dolaşmalısınız. İstirahat halindeyken sol tarafınıza yatmalısınız böylece kan akınımda bir hızlanma olacaktır.

Gebelikte hemoroid tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar antiinflamatuar ilaçlar, kortikosteroidler, anestezik ilaçların üçüncü trimester döneminde çok sıklıkla kullanılması bebek açısından zararlı olmaktadır. Gebelik döneminde bu sorunu yaşayan anne adayları doğumun ardından hemoroidleri çözüme ulaşacaktır.

Hemoroid için sizi sıkan rahatsız eden iç çamaşırı giymeyin aşırı kilo almaktan kaçının tıbbi yardım almaktan çekinmeyin. Bu rahatsızlığın tedavi edilmesi genellikle hastada var olan bulgulara göre şekillenmektedir. Ancak bunlara karşın gebelikte hemoroid şiddetlenirse laser yöntemi yada ameliyat seçeneği kullanılarak tedaviye gidebilir.

Bir önceki konularımız gebelik zehirlenmesi ve gebelikte idrar yolu enfeksiyonu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM