Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Hidrosefali ( Bebeğin Beyninde Su Toplanması) Ventrikülomegali

Gebelikte hidrosefali diğer bir adıyla venrtikülomegalidir. Hidrosefali bebeğin beyin içinde ve çevresinde normalden fazla sıvı birikmesi ile oluşmaktadır. Biriken bu sıvı beyn omurilik sıvısıdır ve beyin zarı ile omuriliğin etrafında konumlanan ve beynin karıncık olarak isimlendirilen boşluk içersinde bulunan, saydam görünümlü sıvıdır. Sıvının önemi büyüktür çünkü beyne dış etkenlerden gelebilecek darbe ve sarsıntılara karşı korumakla da görevlidir. Beyinin karıncıklarında bol miktarda olan damarların hücreleri devamlı olarak bu sıvıdan üretirler. Beynin karıncık sistemlerinin numaraları bulunur ve bu sıra en üstte alt kısma doğru ilerler. Yan karıncıklar olarak isimlendirilenler birinci ve ikinci karıncıklardır. Ayrıca bunlar en büyük olanlarıdır.

Gebelikte Hidrosefali Neden Olur?

Tıkanmalara bağlı gebelikte hidrosefali

Gebelik döneminde hidrosefali vakalarına baktığımızda en yaygın olarak karşımıza çıkan tıklanmaların neden olduğu hidrosefalidir. Beyin-omurilik sıvısının dolaşması gerekirken, bu dolaşımda bir sıkıntı çıkması ve tıkanıklığın meydana gelmesi sonucunda o kısımda yavaş, yavaş sıvı birikimi başlar. Bunun sonucunda beyne baskı yaparak zaten hassas olan bölgeye zarar verir.

Bazı bebekler dünyaya omurga bozuklukları ile gelebilirler buna spina bidifa denir. Bu bebeklerde meningomiyelosel yani boyun ve sertlarında omurilik bozuklukları olabilmektedir. bu gibi durumlara verilen isimse arnold-chiari bozuk oluşumudur. Hidrosefaliye neden olma nedeniyse; dördüncü karıncıkta olan çıkış deliğinin kapalı konumda olmasıdır. Ayrıca kesin olarak hidrosefali tanısı konulan gebeliklerin devamı yada sonlandırılması aileye bırakılmaktadır.

Dandy-Walker sendromunun neden olduğu hidrosefali

Çok fazla karşılaşılmasa da, nadir olarak Dandy-Walker sendromu adı verilen rahatsızlık gebelikte hidrosefali nedeni olabilir. Dördüncü karıncıkta olan çıkış delikleri oluşamazsa bu tıklanmaya neden olacağından hidrosefaliye neden olur. Dördüncü karıncık bölgesinde büyük boyutta kist meydana gelerek beyinciğin olması gerektiği gibi gelişmesini engeller.

Anne karnında olan hidrosefalilere neden olan faktör ya tıkanmadır yada beyinde olan sıvı kanallarının oluşamamasıdır. Bunun sonucuysa üçüncü ve yan karıncıkların gelişememesini beraberinde getirmektedir. Şayet zaten dar olan beyin sıvı kanalının yanında birde aşırı boyutta bir damar yumağı meydana gelirse veya balon oluşursa kanallara baskı ve basınç uygulanacağından kanallar kapanabilir. Dandy-Walker sendromu iki durumla ile karakterizedir. Bunlardan ilki retroserebellar kist ikincisi ise serebeller vermis anomalisidir. Böyle durumlarda sıklıkla beyin veya kalp ile ilgili diğer sorunlarda meydana gelir.

Anne Karnında Hidrosefali (Bebeğin Beyninde Su Toplanması – Ventrikülomegali Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin beyninde su toplanması diğer adlarıyla gebelikte hidrosefali veya ventrikülomegali tanısını koyabilmek için sıklıkla ultrason muayeneleri sonucunda olmaktadır. Bazen MR ile de tanıyı kesinleştirmek gerekebilir. Hidrosefaliye sebebiyet veren en sık görülen durumsa kanallarda oluşan darlıklardır. Bu tür darlıklarda bazen CMV yada toksoplazma enfeksiyonlar yada kafanın içersinde var olan bir kitleye ve kafa içinde meydana gelen kanamalar ile ilgili olabilmektedir. Bu yüzden bu durumlarda göz ardı edilmemelidir.

Ultrason muayenesinde anne karnında olan bebeğin beyninde olan ventriküllere bakılır. Ventrikül olarak adlandırılan odacıklarda birilen beyin-omurilik sıvısı beynin dış tarafında dolaşmaktadır. Ventriküller beyin sıvısının akışkan özelliğinde sorun olduğu zaman gerileyerek hidrosefali meydana getirir.

Anne karnındaki bebeğin leteral venriküllerinin ölçümü sonucu kaç olmalı?

Leteral venriküllerin ölçüm sonucunda 10mm altında olması normal kabul edilir. Eğer 10mm üzerine çıkmışsa ventrikülğmegali adı verilir. Oluşan genişlemelerse basınç sonucunda oluşmuşsa hidrosefali adı verilir. 15mm üzerinde ventrikülomegali tespit edilirse sıklıkla başlangıçta ultrasonda gözetim altında tutulur. Diğer sorunların oluşmadığı görülebilse de ileriki zamanlarda ek sorunların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. En çok hidrosefali ile birlikte nöral tüp defekti, arnold-chiari, dandy-walker sendromu ile araknoid kist görülebilmektedir.

Belirli aralıklar ile ultrason muayeneleri yapılmalı ve ventrikülomegalinin ölçümleri tekrarlanarak artma yada azalma var mı diye kontrol sağlanmalıdır. Özellikle hafif ventrikülomegali durumlarında gebeliğin son aylarında gerileme görülmektedir. Bebeğin beyin yapısının daha net ve ayrıntılı şekilde gözlemlenebilmesi adına bazen MR’ye başvurulur.

Anne Karnındaki Bebekte Ultrasonda Hidrosefali Saptandığında Ne Yapılır?

İlk olarak perinatologa gidilmeli ve ikinci düzey adı verilen ultrasona girilmeli ve başka anomalilerin olup olmadığı bu şekilde araştırılmalıdır. Hidrosefali tanısı perinatoloji tarafından kesin olarak konulursa amniyosentez, ekokardiyografi, kordosentez uygulamalarının yapılması istenebilir.

Gebeliğimde Hidrosefali Teşhisi Kondu Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Gebeliklerde hafif seyreden ventrikülomegalilerde ve beraberinde başka bir sorun getirmemişse, doğumdan sonra sağlıklı bebek olma yüzdesi yaklaşık yüzde altmış, yüzde yetmiş olmaktadır. Eğer ventrikülomegali ölçümlerinde genişlemesi fazlaysa doğum sonrasında problemlerinde artması beklenen durumlar arasında yer alır. Gebelik dönemi içersinde istikrarlı şekilde büyümesini sürdüren ventrikülomegalilerde doğum sonrasında sinir sistemi ile ilgili bazı sorunla ortaya çıkabilir bunlar; görme,yürüme gibi sorunlardır.

Makrosefali adı verilen kafanın büyük olması durumunda normal doğum değil sezaryen doğum yapılır. Bebek doğduktan sonra kafasının büyüklüğü ile ventriküllerin ölçümleri yapılır, ardından başka sorunların olup olmadığı araştırılır ve yoksa bebek nörolojik ve zeka problemlerine rastlanmadan yaşamına devam edebilmektedir.

Bir önceki konumuz olan hamilelikte adet görülür mü? Üstüne görme konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM