Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte idrar kaçırma problemi anne adaylarının sık karşılaştığı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebe kalan kadınların %35-%65 oranında bu sorunu yaşadıkları bilinmekte. Ayrıca idrar kaçırma problemi sadece gebelikte değil doğum gerçekleştikten sonrada kadınların yaklaşık %30 civarı bu sorunu yaşamaya devam etmekte. Özellikle gebelikte sık idrara çıkma sorununu yaşayan anne adayları bunun yanında idrar kaçırmayı da yaşıyorlar.

Gebelikte idrar kaçırma durumu kadınların hayat kalitesini düşürdüğü de bilinmektedir. Gebe kalan kadınların bazılarında bu durum bir tedavi gerektirecek boyutlarda olmamakla birlikte bazı kadınlarda tedavi gerektirecek boyutlara varmaktadır. Bu şikayet bazen doğum sonrasında da sürerken gebelik sırasında genellikle hapşırma, öksürme veya ağır kaldırma gibi durumlarda da idrar kaçırma olabilmektedir.

Gebelik döneminin ilk 3 aylık kısmını oluşturan dönemde idrar kaçırma sorunu seyrek olarak görülmekte olup 4. Aydan itibaren yavaş, yavaş artmaktadır gebeliğin son dönemlerindeyse daha çok görülmekte.

İdrar kaçırma şikayeti anne adaylarını sosyal ortamlardan uzaklaştırabilmekte toplum içinde olabileceğini düşünen kadınlar bundan endişe duyarak sosyal ortamlardan uzaklaşabilmektedir. Öte yandan çalışan kadınlar bu sorunu iş hayatlarında yaşadıklarında bu ortamları da olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu tip sorun yaşayan kadınlar yeni yerlere gitmekten ve gezmekten korkarlar ayrıca yeni bir yere gittiklerinde ilk işleri tuvaletin yerini öğrenmek olmaktadır.

Egzersiz ve spor esnasında idrar kaçıran kadınlar bu aktivitelerden uzaklaşarak bu sorunlarını hafifletme çabasına girmektedirler. Bu sorunu yaşayan kadın sık tuvalete giderek bu problemi azaltmaya çalışabilir. Ayrıca dikkat bozukluklarına neden olurken bir diğer çok çarpıcı durumsa idrar kaçırma sorunu nedeni ile eşler arasında sorunlar çıkabilmekte. Yapılan bir araştırmanın sonucunda kadınların %38 erkeklerin %32 idrar kaçırma sorunu nedeniyle ilişkilerinin zarar gördüğünü ayrıca duygusal ve fiziksel açıdan yakınlık derecelerinin düştüğünü söylemektedirler.

Gebelikte idrar kaçırma nedenleri nelerdir?

Gebelik dönemi süreçlerinin ilk üç ayında böbrekten geçen ve süzülen kanda bir artış görülmektedir gebeliğin ikinci üç ayında bu miktar en yüksek derecesine gelir. Böbreklerde idrar üretimi çoğalır bu nedenle sık idrar yapma ihtiyacı duyulur. İdrar torbası ve büyümekte olan rahim arasında bir anatomik denilen yer değiştirme işlemi olmaktadır.

Büyüyen ve genişleyen rahim, üst kısmında konumlanan idrar torbasını da etkisi altına alarak yukarı ve geriye doğru çekmeye başlar. Sfinkterin bu duruma eşlik etmesi ile onu konumunda sabit tutan bağ dokularında gerilmeler meydana gelmeye başlar. gebelik döneminde plasentanın üretip salgıladığı progesteron hormonu artmaktadır ve bu hormon en başta rahim olmak üzere diğer bir çok organın gevşemesini, dinlenmesini sağlamak amaçlı sevk edecektir.

gebelikte idrar kaçırma

Ancak progestoron hormonunun artmasının neden olduğu bu gevşemeler aynı zamanda sfinkteri konumunda tutan bağ dokularda da bir gevşemeye yol açacaktır. Yükselmiş olan progesteron hormonu östrojen reseptör miktarında da bir azalmaya neden olacaktır. Bu nedenle urge inkontinansa neden olan önemli etkenlerin başında gelmektedir. Bu etken idrar yolları enfeksiyonları ile beraber gebelikte çok sıkışma gerçekleşince idrar kaçırma sorununa neden olmaktadır.

Bunların dışında diğer etkenlere bakacak olursak aşırı kilolu kadınlarda sfinktere yüklenen aşırı yük başka bir neden olarak karşımıza çıkar. Bazı kadınlardaysa yapısından kaynaklanan bağ dokusu güçsüzlüğü bulunur. Daha önceki gebeliklerinde 4kg üzerinde bir bebek dünyaya getiren anne bu doğum dikişli dahi olsa idrar kaçırma risk faktörü normalden daha fazla olacaktır. Ayrıca annenin doğum yaptığı sayı ne kadar artarsa idrar kaçırma riski de o derece artmış olur. Bu verdiğimiz bilgilere bakarak idrar kaçırma sorununun gebeliğin belli bir ayından sonra başlayacağını söylemek mümkün değildir. Anne adaylarının tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları varsa idrar kaçırma sorunu ve idrar yaparken yanma şikayetleri gebelik döneminin erken zamanlarında olabilmektedir. Ayrıca yapısal olarak bağ dokusu zayıf olan veya aşırı kilolu gebelerde yine gebeliğin erken zamanlarında hapşıma, öksürme yada gülme gibi eylemler sırasında idrar kaçırma yaşayabilirler. Bazı anne adaylarındaysa gebelik süresi boyunca sık idrara çıkma sorunundan başka bir sorun görülmeyebilir.

Gebelikte idarara kaçırmanın tedavi ve önlemleri nelerdir?

Gebelik esnasında idrar kaçırma sorununu önlemek amaçlı anne adaylarının evinde rahatlıkla uygulayabileceği kegel egzersizleri bulunmaktadır. Bu yöntemi her anne adayı kendi evinde rahat bir biçimde yapabilir. Bu egzersizler sayesinde idrar torbasının çevresinde ki kaslar ayrıca pelvis kısmındaki kaslar güçlendirilmeyi hedeflenir böylece istek dışı idrar kaçırma engellenmiş olacaktır.

Ancak bu egzersizleri yaptıktan hemen sonra bir etki beklemek yanlış olacaktır. Her gün düzenli olarak egzersizlerini sürdüren bir anne adayında sonuç 1 ay ile 1,5 ay arasında alınmaktadır. 1.5 ay kegel agzersizleri yapılıp bir sonuca varılamazsa başka bir tedavi yöntemi uygulanabilmesi için doktora gitmek gereklidir.

Ayrıca önlem olarak faydalı bir diğer öneriyse idrar kaçırma zamanlarınızı not ederek her gün bu notlara bakarak idrar kaçırma saatleriniz yaklaştığında idrarınızı yapmak koşulu ile idrar kaçırmayı engelleyebilirsiniz.

Buna ek olarak düzenli tuvalete gitme alışkanlığı edinmek yeteri kadar su içmek, kafeinli içecekleri ve idrar söktürücü içeceklerden uzak durmak gibi önlemler alınabilir.

Bir sonraki konumuz Gebelikte İshal >>> ve gebelikte sık idrara çıkma konumuzu da okumanızı önermekteyim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM