Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Tedavisi

Anne adaylarının gebeliklerinde meydana gelebilen gebelikte idrar yolu enfeksiyonu gebe kadınların karşılaşabildikleri ve önem taşıyan bir rahatsız olarak karşımıza çıkıyor çünkü düşük ve erken doğum tehlikesini arttırmaktadır.

Gebelik boyunca önemi büyük olan sıvı alımı günde en az 2lt gebelerin sıvı tüketimi gerekmektedir özellikle yaz mevsimlerinde vücuttan sıvı çıkışı daha fazla olacağından bu konuya daha özen göstermek gerekmektedir gebelik dönemleri yaz mevsimine gelen anne adaylarımız günde 2lt az sıvı tüketimi yapmamaları gerekmekted yeterli sıvı alımı erken doğum tehlikesini azaltarak bebeğin gelişimde önemli rol oynamaktadır.

Sadece su değil diğer başka sıvılarda tüketmek gerekir örneğin çay yerine daha faydalı vitamin içeren süt, taze meyve suları tüketimi de önemli bir yer tutmaktadır ayrıcı anne adaylarının kahve tüketiminde çok dikkatli olmaları gerekmektedir bunun nedeni ise kahvenin içinde bulunan parakasantin maddesi adı verilen maddeden günlük olarak 500mg dan fazla kahve içen bir anne adayından erken doğum ve düşük risklerinin oluşum tablosunda rol oynayabilmektedir. Ayrıca çok çay içen halk arasında tiryaki olarak adlandırılan gebelerde sık çay tüketimi demir eksikliği anemisine neden olabilmektedir.

Yeterli miktarda sıvı tüketimi gebelikte idrar yolu enfeksiyonu sorununun önüne geçer mi?

Anne adaylarında gebelikte idrar yolu enfeksiyonu çok sık olarak karşımıza gelmektedir bunun en baştaki nedenlerinden birisi yeteri kadar sıvı tüketimi yapılmamasıdır ayrıca idrar yolu enfeksiyonları düşük ve erken doğum tehlikesini arttıran bir tablodur. Anne adaylarında bu rahatsızlık bazen kendini hiç hissettirmeden belli etmeden meydana gelebilir. İdrar yapma esnasında yanma, acı gibi bulgulara çok rastlanmamaktadır.  Daha çok anne adaylarında gelişen şikayet sık idrara çıkmaktır.

Bu büyümekte olan rahmin idrar torbasına bası yapması sonucu oluşabileceği gibi idrar yolu enfeksiyonlarının başladığını da gösterebilmektedir. Anne adayları doktor kontrollerini hiçbir sorunları olması bile düzenli yaptırmaları gerekir çünkü doktor kontrolleri sırasında fark edilen idrar yolu enfeksiyonları tam idrar tahlili ile tanısı konup kesinleştirilebilir. İdrar yolu enfeksiyonlarında ki erken tanı önemi erken doğum risklerini azaltır bu nedenle düzenli bir şekilde doktor kontrolleri yapılması anne ve bebek açısından son derece önemli rol oynar. Gebelik dönemlerinde idrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçmek ve engellemek için düzenli ve yeteri kadar sıvı alımı yapılması vücudu susuz bırakmamak ve düzenli doktor kontrollerine girmek gereklidir.

Bir önceki yazımız gebelik zehirlenmesi ve hamilelikte karpal tünel sendromu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM