Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte İshal Tedavisi ve Bebeğe Etkileri

Gebelikte ishal günde 3 defadan daha fazla sulu şekilde dışkılama ihtiyacı olduğu duruma denir. Dışkıda değişimler olabilmektedir renk, koku kıvamda değişmeler görülür. Gebelik döneminde yaşanan ishallerin genellikle gebelik zehirlenmesine bağlı gastro enterit olarak bilinmekte. Ancak kullanılan ilaçların neden olduğu bir takım barsak rahatsızlıkları da olabilmektedir.

Gebelik zehirlenmesi durumuna bağlı ishaller sıklıkla hafif şekilde ilerleyen ve bağırsak krampları ile beraber meydana gelen ishallerdir. Sıklıkla gebeliği yaz aylarına gelen anne adaylarında daha fazla görülmektedir. Yaz aylarında bozulduklarında bakteri üreten bazı besin maddeleri bulunmaktadır süt ve süt ürünleri, yumurta bakterilerin üremesini hızlandırarak bozulmaktadırlar. Bu nedenle meydana gelen ishal şikayetleri sıklıkla bir tedaviye gerek duyulmadan zararlı olan maddelerin vücuttan atılması ile son bulurlar.

Şimdiye kadar neden ishal oluyoruz diye kendi kendinize sordunuz mu ishal aslına bakarsanız vücudun zararlı maddelere verdiği bir tepkidir zararlı olan maddeleri uzaklaştırmaya vücuttan atılmaya çalışır bu nedenle çoğu zaman ishal önleyici ilaç tedavisi kullanmayı tercih etmeyiz. Bu tür ishallerde anne adayının kayıp ettiği sıvıyı geri sağlamak mümkünse yerine koymak ve sindirim sistemini zor durumda bırakmayacak, yormayacak besinler ile beslenmek yeterli bir tedavi yöntemi olacaktır.

Fakat bazen daha şiddetli ishaller olabilir bunlar kanlı, uzun süren ishaller kolera, tifo, dizanteri gibi enfeksiyonların yol açtığı veya bağırsak parazitlerine,listeriozise bağlı ishaller olabilmektedir. Bu tür durumlarda dışkının incelenmesi, kültür antibiogram ve antibiyotik tedavisi ile serum tedavileri gerektiren durumlar olabilmektedir.

İshal durumu bilindiği gibi vücuttan sıvı kaybı olmasıdır bu nedenle tedavi amacı birincil olarak kayıp edilen sıvıları ve elektrolitleri geri kazandırmaktır. Buna bağlı tedavide bazı durumlarda ağız yolu ile bazı durumlarda serum ile sıvı takviyesi yapılabilir bu rahatsızlığın derecesine bağlıdır. Gebelik döneminde yeterli seviyede sıvı tüketmek son derece önemli bir yer tutmaktadır bebeğin özellikle bol sıvı tüketmek  bebeğin amniyon sıvısının normalden az olması, erken doğum, kabızlık, ishal gibi durumları önleyici etkisi bulunmaktadır.

gebelikte ishal tedavisi ve önlemleri

Gebelikte ishal bebeği etkiler mi?

Gebelikte ishal genellikle bebeğe bir etkisi olmamaktadır annenin vücudu yani sindirim sistemi bu durumu genellikle ortadan kaldırmaktadır. Fakat anne adayında şiddetli ciddi boyutlarda sıvı kaybı dehidratosyon gibi bir durumda bebek etkilenenilmektedir. Bu tür bir durumda hemen kayıp edilen sıvı ve elektrolitler ağız yada serum yolu kullanılarak geri kazanımı genellikle yeterli bir tedavi olacaktır.

Gebelikte ishal tedavisi

Gebelikte ishal tedavisi şiddetine ve seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Gebelikte ishal yaşayan anne adaylarının bir çok gebe olmayan insanlarda olduğu gibi bozulmuş gıdaların tüketilmesi sonucu ortaya çıkan ishallerdir ve vücut bu durumu kendiliğinden düzeltmektedir. Bu tür ishal vakaları sıklıkla 1 gün içerisinde geçer fakat bu süre zarfında anne adayının kayıp etmişolduğu su ve elektrolitler yerine konulması önem taşımaktadır. Bol miktarda anne adayının su içmesi tavsiye edilmektedir.

Yüksek ateş, uzun süren ishaller ve kanlı ishallerde gaita kültürü uygulanarak gebeliğe uygun olan antibiyotik tedavisine başlanmaktadır. Ağız yolu ile sıvı alamıyorsa hasta bu nedenle serum kullanılarak kayıp edilen sıvı ve elektrolit geri kazandırılır.

Gebelikte ishalden korunmak için beslenme şekli nasıl olmalı?

Gebelik süresi boyunca beslenme çok önemli bir yer tutmaktadır bununla birlikte gebelikte ishal şikayetinden korunmak ve önlemek amaçlıda beslenme tavsiyeleri çok önemli bir yer tutar.

Özellikle içtiğimiz içme sularının temizliği son derece önem taşır.

Meyve ve sebzeler yenmeden önce kesinlikle bol su ile yıkanmalı ayrıca marul, domates, ıspanak gibi yiyecekler sirkeli suda beklemeye alınıp ve yıkanıp bu şekilde tüketimi yapılmalı.

Alınan paketli ürünlerin üzerinde yazan son kullanma tarihleri kontrol edilerek alınmalı.

Türkiye de tüketim amaçlı hazırlanmış olan besinlerin kalite standardını belirleyen TSE kurumu tarafından denetlenmiş ve bu denetimden geçen gıdalar tüketilmeli.

Her şekilde bütün et ürünleri pişirilerek yenilmeli kesinlikle çiğ et, salam sosis gibi gıdalar pişmeden tüketilmemeli.

Hijyen kurallarına uymadan üretilen her türlü besin alınmamalı ve tüketilmemelidir.

Gebelik konularımızdan olan gebelikte kabızlık >>> konumuzu da okumanızı önermekteyiz kabızlık için sizlere beslenme önerilerimiz var. Ayrıca gebelikte hazımsızlık >>> konumuzu da okumanızı öneririm

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM