Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Kabızlık ve Alınacak Önlemler

Gebelik döneminde anne adaylarının çok şikayet ettiği ve rahatsızlık duyduğu önemli şikayetlerinde birisi gebelikte kabızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebeliğin ilerlemiş dönemlerinde kendini daha şiddetli ve daha sık göstermesinden dolayı anne adaylarını rahatsız edici bir tablo göstermektedir. Ancak bu rahatsız edici durumu bazı alınacak önlemler ile azaltmak anne adaylarının elinde.

Bağırsak alışkanlıklarına göre sıklıkla günde bir defa olmak üzere büyük abdest yapılır bunun genellikle çocuk yaşta verilen tuvalet eğitimleri ile alakalı bir durum olduğu savunulmaktadır. Fakat eskiye göre günümüzün yaşam koşulları oldukça değişmiştir insanlarda beslenme alışkanlıkları, yaşam alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam sürmeleri gibi etkenler kabızlık sorununu tetiklemektedir. Gebelik dönemi boyunca genellikle anne adaylarında görülen bu sorun biraz daha kendini arttırarak karşımıza çıkabiliyor. Gebelik döneminde artan gebelik hormonları ve büyümekte olan rahmin bağırsak sistemine yapmış olduğu baskı bir tedavi gerektiren durum değildir beklenen bir durumdur. Daha önceleri kabızlıkla ilgili bir takım düşünceler vardı kabızlık sorununun zehirlenmelere neden olacağı gibi düşünceler hakimdi  fakat kalın bağırsak sisteminde emilim çok olmadığından burada günlerce kalan büyük abdestin bir yan etki yada zararlarının olmayacağı bilinmekte ( çok, çok uzun süre kalmadığı taktirde).

Gebelik döneminde anne adaylarında gebelikte kabızlık nedeni ile bir takım müshil ilaçlarının verilmesi anlamsız bir hal kazanıyor bunun nedeni ise ishalin yol açtığı çok fazla su kayıplarının yaşaması ayrıca elektrolit ve tuz kayıplarının yaşanması olumsuzluklara yol açmaktadır çünkü gebelikte sıvı alımının önemi büyük bir yere sahiptir. Bu tip durumlarda doktora başvurulmalı ve bu sorun anne adayını çok rahatsız edici bir boyuta taşınmışsa tedavi edilmelidir.

Gebelikte kabızlık nedenleri nelerdir?

Gebelik döneminde artan hormonların etkisi ile özellikle progesteron hormonunun etkisi ile  bağırsaklardaki kasların gevşemesine yol açarak bağırsak hareketlerinde bir yavaşlama meydana gelir buda gebelikte kabızlığın nedenlerindendir.

Gebelikte gittikçe büyümekte olan rahim özellikle son aylarda bağırsak sistemine bir baskı uygulayarak bağırsakları sıkıştırması ile kabızlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Gebelikte kullanılması gereken demir içeren takviye ilaçlarda kabızlığa neden olabilmektedir gebelik boyunca yeteri sıvı alınması ve düzenli beslenerek bu etki azaltılabilir.

Ayrıca gebelik dönemi anne adaylarının çok şikayetlerinin olduğu bir dönemdir vücuttaki değişimler bunlara bağlı oluşan ağrılar gibi nedenlerden hareketsiz kalınması da kabızlığı tetikleyen etkenler arasındadır.

Ayrıca düzenli beslenme alışanlığının olmaması liftli gıdalar ağırlık verilmemesi ve yeteri seviye sıvı alımının yapılmaması gibi durumlarda da kabızlık ortaya çıkabilmektedir.

Gebelikte Kabızlığı Önlemek İçin Nasıl Beslenilmeli?

Öncelikle Gebelik dönemi boyunca düzenli beslenmeli günlük gereken sıvı miktarını almalı ve lifli gıdaları bol, bol tüketmelisiniz.

Taze sıkılmış meyve suları, kuru incir kompostosu,kuru erik yada kuru kayısı tüketmekte faydalı olacaktır. Kahvaltı esnasında bir bardak ılık suya şeker ve az miktarda zeytin yağı koyarak içmekte yararlı olacaktır.

Gebelik dönemi boyunca doktorunuzun size uygun gördüğü egzersizleri aksatmadan yapın özellikle gebelikte yürüyüş çok ideal bir egzersizdir fakat kendinizi çok yormamak kaydıyla.

Eğer yapmış olduğunuz bu önlem çalışmalarına rağmen hala şikayetlerinizde bir azalma görülmüyorsa doktorunuz ile bu konuyu detaylı olarak konuşun ve bir tedavi yöntemi izleyebilirsiniz. Gebelik  dönemi süresince doktor kontrollerinizi aksatmamalı aklınıza takılan her şeyi doktorunuza sormalısınız kontrollere gitmeden önce unuturum soruları diyorsanız aklınıza gelenleri bir kağıda not alın ve kontrol sırasında doktorunuza bunları iletin. Gebelikte kabızlık konusu hakkında sorularınız varsa yorum yaparak sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız gebelikte hemoroid ve gebelik zehirlenmesi bu yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM