Gebelikte Kafein Tüketebilir miyim?

  • 18 Ocak 2017
  • 1.666 kez görüntülendi.
Gebelikte Kafein Tüketebilir miyim?

Gebelikte kafein tüketimi ne kadar alabilirim? Gebelikte ne kadar kafein tüketebilirim? Gebelikte kafeini hangi aylarda alabilirim? Konularında sizlere bilgiler vermeye çalıştık.

Şuan günümüze bakıldığında kafein barındıran bir çok gıda maddesi vardır. Bunların en başında kahve, kola, çikolata benzeri yiyecek ve içecekler bulunmakta. Gebelikte kafein tüketimi ile ilgili bir çok araştırma yapılmıştır ancak çok net bir tablo ortada yoktur buna rağmen uzmanlar bebeği kayıp etme riski yerine gebelikte kafein tüketimine dikkat etmek gerektiğini söylemektedirler.  Kafein içeren içecek yada yiyecekler alındığında plasentaya giderek oradan da bebeğe geçmektedir. 200mg kafein tüketimi sonrası bebeği besleyen plasentanın içindeki kan akımı %25 oranında azalmaktadır.

Gebelikte kafeini hangi aylarda alabilirim?

Yapılan araştırmalara göre gebelik dönemi süreci boyunca her gün 200mg kafein alan anne adaylarının gebeliklerinde kafein tüketmeyenlere göre düşük riskinin 2 kat daha fazla olduğu bildirilmiştir. Burada önemli olan ne kadar kullanıldığındır alınan miktar arttıkça riskte artmaktadır. Anne adayları bu konuda dikkatli olmaları ve kafeinli maddeleri aşırıya kaçmayacak şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Gebeliğin ilk 3-4 ayında mümkünse hiç almamaları daha sonraki aylardaysa kontrolü elden bırakmadan az seviyelerde tüketmeleri gebelikleri yönünde faydalı olacaktır.

Gebelikte kafein alındığında rahat şekilde plasenta organını geçip bebeğe ulaşabiliyor aslında yetişkin bir insanı kafeinin etkilemesi zordur ancak anne karnındaki bebeğin gelişim sürecini olumsuz  yönde etkilemesine neden olabilmektedir işte kafeinin düşüklere neden olduğu durum bu şekilde savunulmaktadır. Anne karnında olan bebek daha gelişimini tamamlamamış, savunmasız bir halde olacaktır ve kafeinin etkisi ile gelişimi yavaşlayıp anomalilere neden olacaktır.

Gebelikte ne kadar kafein tüketebilirim?

Gebelikte kafein tüketimi sonucunda oluşan etkiler konusunda yapılan araştırmalar yetersiz olsa da bazı çalışmalar sonucunda gebelikte aşırı tüketimi sonucunda düşük riskini arttırıp bebekte gelişim sorunlarının meydana geldiği yönündedir bu yüzden anne adayları bu riskleri göz ardı etmeyip gebelikleri boyunca kafein tüketimine dikkat etmeleri tavsiye edilmekte yani mantık ne kadar az tüketim o kadar az risk şeklinde.

Anne adayları aşırıya kaçmadan günde 1 fincan kahve, 4-5 bardak çay, az seviyede olmak şartıyla çikolata ve kola tüketebilirler. Gebe kadınlar günlük 200mg kafein sınırını geçmemelidir. Gebe olmayanlarda günlük 300mg sınırını geçmemeleri tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte kahve Tüketimi >>> Gebelikte bitki çayı içilir mi konularımızı da okudunuz mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats