Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Kahve Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Gebelikte kahve tüketimi konusunu anne adayları çok fazla sormaktadır acaba bir zararı var mı? Ne kadar içebilirim diye. Bazı insanlar özellikle Türk kahvesini çok sevmektedirler  bazı anne adayları da gebe kalmadan önce her gün kahve tüketimi yapmakta olabilirler. Ancak gebelikte kahve tüketiminde dikkat edilmesi gerekli  gebeliğin ilk 3-4 ayında hiç tüketmemek daha yerinde olacaktır. Kafein kullanımında bahsetmiştik kahvenin içinde bulunan kafein plasenta organına giderek oradan da rahatça bebeğe geçebilmekte gelişmiş bir insan kafeini dayanıklıdır ancak anne karnındaki bebek daha savunmasız ve gelişimi sürmektedir bu nedenle aşırı kafein tüketimi erken doğumlara yok açabileceği gibi bebekte bazı anomalilere de neden olabilmektedir.

Bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmıştır ve gebe olan birinin günde 200mg’dan fazla kafein tüketimi zararlı olabileceği bildirilmiştir. Uzmanlar bu konu hakkında çok fazla yeteri bir araştırma olmadığını savunurken bebeğin sağlığı açısından yinede kafein tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Kahvede çaya göre iki kat daha fazla kafein içermektedir bu nedenle gebe bir kadın günde 5-6 bardak çay içebilirken, 1 yada en fazla 2 fincan kahve içebilir. Gebelerde günlük kafein sınırı 200mg’dır, gebe olmayanlardaysa 300mg’dan fazla alınmaması önerilmektedir.

Siyah çaya gelirsek işleme esnasında siyah çayın kafein oranında bir yükselme yaşanır bu nedenle yeşil çaya göre siyah çayda daha fazla kafein bulunmaktadır. Gebelik diğer dönemlere göre karmaşık ve bu süreçte oluşabilecek bir çok sorun olmaktadır anne adayları bebeklerinin sağlığı için gebelikte kafein tüketimi konusunda aşırıya kaçmadan yapmaları, doktor kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir.

Bazı Kahve, Çay Ve Besin Ürünlerinin İçinde Olan Kafein Seviyeleri

1 fincan filtre kahve = 135-200mg arasında

1 fincan espresso = 100mg

1 fincan cappuccino = 100mg

150cc hazır kahve = 60mg

1 fincan Türk kahvesi = 60mg

Ayrıca 2gr nescafe ile hazırlanan kahvede yaklaşık 50-60mg kafein barınmaktadır.

330cc buzlu çay = 70mg

1 kutu diyet kola = 38-45mg

1 bardak çay = 50mg

50gr çikolata = 50mg

Gebelikte kafein tüketimi >>> Gebelikte dondurma yemek >> konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM