Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Kalp Hastalıkları ve Etkileri

Gebelik kadın vücudunu oldukça etkileyen bir dönemdir. Hamilelik esnasında kalbin her zamankinden daha fazla mesai harcaması ve iş yükünün artması söz konusudur. Geçmişe baktığımızda gebelikte kalp hastalıkları ile karşı karşıya kalabilecek kadınların gebe kalması önerilmezdi. Ancak günümüzde gelişen tıp ile kalp hastası olan kadınları gebelik süreçlerinde yakın takip etmek koşulu ile çocuk sahibi olmaları sağlanmaktadır. Kalp hastalığı olan kadınların gebe kalmaları için belirgin bir yaş sınırı yoktur. Bütün kadınlarda geçerli olan 35 yaş sonrası yani ileri yaşta gebelikte kalp rahatsızlığı olan kadınların gebelikleri risk taşımaktadır ve yakın takip edilmesi gerekmektedir.

Gebelikte kalp hastalıkları konsun da hem anne adayı hem de bebek sağlığı açısından doktor tarafından yakın takip altında tutulması büyük rol oynamaktadır. Gebeliklerinde kalp hastalığı mevcut anne adaylarında yüksek tansiyon görülebilir ve devamındaysa karaciğer ve böbrek işlevlerinde bozukluklar meydana gelebilir ve buda dokulardaki oksijenin azalmasını aynı zamanda beslenmesini olumsuz yönde etkiler. Kalp rahatsızlıklarının bazıları anne adayları için büyük derecede riskli olabilir. Böylesi durumlarda gebelik planlayan kadınlar rahatsızlığı tedavi edilene kadar gebeliği ertelemeleri gerekebilir.

Gebelik dönemi stresli bir dönemdir ve bunun aşırısı meydana gelirse bir takım kalp rahatsızlıklarının kendini göstermesine neden olabilir. Beslenme ve yapılan egzersizler uygun değilse tetikleme ihtimali vardır. Bu sebepten dolayı annelik planı yapan kadınların yaşamlarında değişiklere gitmeleri gerekmektedir. sigara ve alkol kullanılıyorsa uzaklaşmak, sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazanmak gerekmektedir. Gebelikte egzersiz kalp rahatsızlığı olan kadınların uzak durması gereken bir aktivitedir. Doktor kontrolü ve tavsiyesi haricinde yapılan spor ve egzersizlerin faydadan çok zarar getireceğini lütfen unutmayınız.

Gebeliğin Zaten Var Olan Kalp Hastalığını Etkilemesi

Gebeliğin ilk trimester döneminde bile kalbin iş yükü görülür bir şekilde artmaktadır. Doğum esnasında kan dolaşımında birden ve ani biçimde değişimler olacaktır. Bunun nedeni doğum esnasında ıkınmadır. Doğumun gerçekleşmesinden kısa zaman sonra rahim bölgesine giden kan miktarında azalma görüleceği için kalbe yönelen kan yükünde aşırı artışlar görülmektedir.

Önceden kalp rahatsızlığı olan gebe kadının kullanmış olduğu ilaçlar gebe kaldığından tekrar gözden geçirilir. Bebek sağlığı açısından önemli bir röle sahiptir. Ayrıca kullanılan ilaçların doz ayarlamaları da durum değerlendirmesi yapılarak tekrardan yapılandırılabilir. Periyodik kontroller daha sıkça yapılarak herhangi bir olası durumu erken fark etmek sağlanmalıdır.

Doğum gerçekleşmesinin ardından gebeliğin neden olduğu kalp ve damar sistemindeki değişimler 4-6 hafta arasında etkisini kayıp ederek kaybolmaktadır. Bu evrede anne kesinlikle bir kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirmeye alınmalıdır. Ayrıca bir takım kalp hastalıklarının genetik yol ile geçmesi mümkün olduğundan yeni doğan bebek ayrıntılı bir muayeneden geçirilmektedir. Gebelikte kalp hastaları konusunda kardiyoloji uzmanı tarafından muayene edilmesi ve koordineli şekilde gebelik takibi yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM