Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Kalsiyum Alımına Dikkat Edin!!

Gebelikte kalsiyum alımı sadece gebelerde gerekli değil bütün insanlarda önemli bir yere sahiptir ancak gebelik döneminde kalsiyum kullanımı bebek ve anne açısından daha fazla önem taşımaktadır bunun nedeni bebeğin diş gelişimi sağlıklı olması ve anne adayında bir kemik erimesi ile karşılaşmamak içindir ayrıca bebek gerekli kalsiyumu annenin aldığı vitaminlerde bulamazsa bu sefer anne adayının kemiklerindeki kalsiyum depolarına yönelir buda anne adayında ileri ki yaşlarında kemik erimesine neden olabilmektedir. Bebek özellikle son 3 ayda kalsiyuma ihtiyacı artar ve ortalama 25-30gr aralığında kalsiyum almaktadır. Bir gebe kadının günlük alması gereken kalsiyum miktarı 1000mg dır. Anne adayları gebelikte kalsiyum ihtiyaçlarını gebelik boyunca yeteri düzeyde karşılamaları hem kendileri hem bebekleri için faydalı olacaktır.

Anne adayı günde süt(3 bardak),yoğurt (3 kase), peynir ve süt ürünleri tüketimini düzenli yaparsa günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamış olacaktır bu durumda dışarıdan takviye alması gerekmeyecektir çünkü aldığı gıdalar kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır. Özellikle daha kemik gelişimini tamamlamamış 18 yaşından küçük anne adaylarının kalsiyum ihtiyacı daha da fazladır bu oran günde 1300mg dır bu tür anne adayları kalsiyum alımına daha dikkat etmeleri gerekmekte aksi taktirde kendilerinde gelişim sorunları yaşanabilir bu nedenle kalsiyum desteği almaları önerilir.

Kalsiyum yönünden zengin besinler

Süt ve süt ürünleri yani yoğurt,süt,peynir kalsiyum açısından zengin besin guruplarına girer. Ayrıca yeşil yapraklı sebze, alabalık,kuru baklagiller,ceviz,badem gibi gıdalarda da kalsiyum bulunmaktadır.

Günlük 1000mg kalsiyum alabilmek için

1 bardak süt = 250mg kalsiyum

1 kase yoğurt = 400mg kalsiyum

30gr peynir = 100mg kalsiyum (peynir türüne göre değişiklik gösterebilir)

Kavrulmuş 100gr badem = 266mg kalsiyum

Laktoz intoleransı olan gebeler

Laktoz intoleransı demek aslında süt şekerine karşı gelişen bir hassasiyettir bazı gebeler bu hassasiyete sahiptir ve içtikleri sütler gaz ve şişkinlik rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Ancak inek sütü alerjisi ile laktoz intoleransı birbirine karıştırılmamalı inek sütü alerjisi savunma mekanizmamız sütün içindeki proteinlere karşı bir tepkide bulunur .Ancak burada oluşan problem savunma sisteminin verdiği bir tepki değil sütün içerisinde var olan 2 adat laktoz adı verilen şekerin birleşimi ile meydana gelen bir süt şekeri oluşmaktadır bu şeker tüm hayvan sütlerinde bulunmaktadır bu sebeple bir takım insanlarda sadece inek sütüne karşı bir alerji oluşsa da süt şekerine karşı alerjisi bulunanlar tüm hayvan sütlerinden uzak durmaları gerekir.

Bu durumu olan anne adayları diğer süt ürünlerine yönelerek ayran,cacık,yoğurt,peynir gibi kalsiyum yönünden zengin besinler almaları en doğrusu olacaktır..

Yukarıda dediğimiz gibi anne adayları düzenli bir şekilde kalsiyum içeren gıdalar alırsalar ek kalsiyum takviyesine gerek kalmaz günlük 1000mg olan kalsiyum ihtiyacını 3 kase yoğurt ile karşılayabilirler. Ama gerekli kalsiyum içeren gıdaları tüketemeyen anne adaylarımız günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz kuru üzüm, badem, fındık gibi besinler tüketseler bile süt ve süt ürünlerine bakarak çok az kalsiyum içermektedirler ayrıca bunlar günlük ihtiyacı karşılamak için çok fazla alınması gerekir buda aşırı kalori demektir görüldüğü gibi en kolay kalsiyum alma yolu süt ve süt ürünleridir ancak bunları alamayan anne adaylarına kalsiyum içeren takviyeler yapılarak kalsiyum ihtiyaçları karşılanmış olur.

Son olarak bir not belirtmek istiyorum Gebelik dönemi boyunca kalsiyum,vitamin,multivitamin hapları dahil olmak üzere hiçbir ilacı doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız lütfen.

Bir önceki yazılarımız ikili tarama testi, üçlü tarama testi ve dörtlü tarama testi yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM