Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı ve Önlemi

Gebelikte kan uyuşmazlığı anne adayının kan gurubu Rh(-) baba adayının kan gurubu ise Rh (+) olması haline kan uyuşmazlığı ismi verilir. Bu tip gebeliklerde bebeğin kan gurubu Rh (-) veya Rh (+) olabilmektedir bebeğin kan gurubu Rh (-) olması durumda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaz ancak bebeğin kan gurubu Rh (+) ise kan uyuşmazlığı etkileşime ve bir takım olumsuzluklara neden olabilir. Fakat her gerçekleşen gebelikte kan uyuşmazlığında etkileşim gerçekleşmeyebilir.

Gebelikte kan uyuşmazlığı anne kan gurubu Rh (-) ve baba kan gurubu Rh (+) olması durumunda başka hiçbir biçimde kan uyuşmazlığı ile karşılaşılmaz.

Anne adaylarının doğum gerçekleşmeden kan gurupları mutlaka öğrenilmelidir çünkü kan gurubunun bilinmesi olası kan uyuşmazlığı probleminin önlenmesi açısından önemli bir yere sahiptir.

Genel olarak kişilerin genetik özelliklerine göre ayrılmış 100den fazla kan gurubu bulunur. Ancak herkeste bulunmuş dünyaca kabul gören kan gurupları A,B,AB ve 0 kan guruplarıdır bunlarda bulunan Rh etkeni kan guruplarını özelliştiren antijendir. Bütün anne adaylarını kesinlikle doğumdan önce kan gurubu testi yapılır ve yapılan testlerde kanda Rh antejeni bulunmuyorsa  Rh (-) Rh antejeni tespit edilirse Rh (+) biçimde sınıflandırılır. Genel olarak toplumun %85 bölümü Rh antejeni tespit edilen rh (+) gurubundadır. Kan uyuşmazlığı anne kan gurubu Rh (-) ve baba kan gurubu Rh (+) olması durumunda kan uyuşmazlığı meydana gelir.

Anne adayının kan gurunu Rh (-) babab adayının kan gurunu Rh (+) olması durumunda baba adayının genetik özelliklerinin neden olacağı 50 negatif gurubu yada 100 pozitif gurubu olması ihtimali vardır. Bebeğin kan gurubu herhangi başka bir sebeple belirlenmezse anne adayının Rh (-) baba adayının Rh (+) olmadı halinde Rh uyuşmazlığı yani halk arasında kan uyuşmazlığı olarak adlandırılır.

Kan uyuşmazlığı gelişen gebeliklerde bebekten anneye geçen az bir kan dahi anne adayının kanına karıştığı taktirde anne adayının vücudu koruyucu önlem olarak antikor adında maddeler üretmeye başlayacaktır vücudun bu tepkiyi vermesindeki amaçsa kan dolaşımına geçen Rh proteinlerini temizleme amaçlıdır. Fakat bu üretilen antikorlar bebek eşi olarak adlandırılan plesanta ve göbek bağı yolu ile Rh (+) bebeğin kan dolaşımına giriş yaptığında kırmızı kan hücrelerini yok etme yeteneği bulunmaktadır. Bu nedenle de anne ve fetus arasında kan uyuşmazlığı oluşmuş olacaktır. Kana karışan antikor seviyesine doğru orantılı bir şekilde bebeğin rahim içinde kansızlığın neden olacağı kalp yetmezliğine ve bu nedenle de bebeğin ölümüne kadar oluşabilecek olumsuz durumlar gelişebilir.

Gebelikte kan uyuşmazlığı gebeliği etkiler mi?

Annenin Rh (-)  kan gurubunda olması ve bu annenin Rh (+) gurubunda bebeğinin olması ve doğumun ardından Rh hiper immunglobulin yapılmadığı hamilelikler kan uyuşmazlığı oluşması yönünden önemli risk etkenleridir. Bunun dışında bebekten anneye kanama tehlikesinin var olduğu durumlarda yine risk etkenleri artış göstermektedir peki bu durumlar nelerdir?

Kanamalı düşük riski

Amniyosentez, CSV ve kadrosentez gibi işlemler

Karın bölgesine alınan yararlanmalar yada darbeler

Sezaryen ile doğum yapılması

Çoğul gebeliğin mevcut olması

Gebelikte kan uyuşmazlığına karşı alınacak tedbirler ve uyulması gereken kurallar

Kesinlikle gebeliğin başlangıcında anne ve baba adayının kan testlerine bakılmalı

Gebeliği takip eden uzman doktor gerekli görürse gebeliğin 28. Haftasında önlem amaçlı erken korunma iğnesi uygulanabilmekte

Yapılan testlerde Rh uyuşmazlığı tespit edilirse indirekt coombs adı verilen test uygun periyotlar halinde gerçekleştirilmeli.

Şayet bebeğin kan gurubu Rh (+) ise sonra oluşacak gebeliklerde bebekleri korumak amaçlı antikor oluşumunun önüne geçmesi için Rh hiperimmunglobin iğnesi 72 saat içerisinde yapılmalı

Anne adayının hassalaşması durumu bebeğini tehlike altına sokmaktadır bu sebeple gebeliğin devam eden dönemlerinde kanda bulunan antikor seviyeleri kontrol edilmelidir. Bu takiplerde antikor seviyelerinin yüksek çıkması halinde bir takım yapılan testler ile bebeğin sağlık durumu bir peritanoloji uzmanı tarafından takip edilmeli ve uygun bir tedavi izlenmelidir.

3 aydan daha büyük düşüklerin meydana gelmesinde immunglobulin tam doz uygulanmalı ilk üç ay içerisinde 6-8 haftanın ardından ceninde kırmızı kan hücreleri meydana gelmeye başladığından düşük dozda immunglobulin yani koruyucu enjeksiyon yapılması önerilmektedir. Gebelikte kan uyuşmazlığı konumuz hakkında sorularınızı yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Bir önceki konumuz gebelikte kansızlık

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM