Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Kanama Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte kanama nedenleri nelerdir? Gebelikte kanama neden olur? Gibi sorularınıza ayrıntılı cevaplar vermeye çalışacağız. Gebelikte kanama olmasının birçok nedeni bulunabilir. Bunların bazıları önemli, bazılarıysa önemsizdir. Gebeliğin en başından sonuna kadar bütün süreçlerinde anne adayları kanama ile karşılaşabilirler. Kanamanın en sık görüldüğü dönemse 12 haftalık gebelik dönemine kadar olan ilk üç aylık yani birinci trimester sürecidir. Yoğunluğu çok olmayan hafif şekilde lekelenmeler kendi kendine geçebilir. Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra rahim ağzından kanama gelebileceği gibi, rahim ağzından oluşan enfeksiyonda kanama nedeni olabilmektedir.

Gebelikte kanama şikayetine neden olan faktörler nelerdir?

Yerleşme kanaması olarak tabir edilen ve hamilelikte adet görülür mü? Sorusunu akıllara getiren, halk arasında üstüne görme olarak tariflenen kanamada olabilmektedir. Embriyonun rahme yerleşme esasında bu kanama meydana gelir. Hafif pembemsi rengi vardır ve lekelenme tarzında olur. Embriyo rahme yerleşmek için kendine en uygun yeri bulur ve buraya yerleşerek gelişimine başlar. Döllenmeden ortalama altı gün sonra başlar ve on iki günde tamamlanan bir süreçtir. Kendi kendine geçen bir kanamadır, fakat uzun sürüyorsa kesinlikle kadın doğum uzmanına başvurmak gerek.

Erken gebelik kanamalarında bazı soruları kendinize sormanızda fayda vardır bunlar; kanama ne zaman başladı ve ne kadar süredir devam ediyor, sürekli mi oluyor yoksa ara veriyor mu? Rengi nasıl koyu kırmızı mı yada açık kırmızı pembeye yakın mı? Pedi kaç saatte dolduruyor, kanamanın şiddeti ne kadar, gelen kan ile birlikte parçalar var mı? Kokusu nasıl? Gibi soruların yanıtları gerçekten önemlidir. Ayrıca bunlara eşlik eden; kramplar, bel ağrısı, aşırı mide bulantısı ve kusma, halsizlik ve ateş şikayetlerinin biri veya bir kaçı varsa vakit kaybı yaşamadan hemen doktora başvurmak gerek.

İlk 3 ayda gebelikte kanama nedenleri nelerdir?

Embriyonun rahme yerleşme sırasında oluşan kanama (yerleşme kanaması)

Aşırı ağrı ve kanamanız varsa düşük tehditi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Ayrıca gelen kanın içinde pıhtı şeklinde parçalarda olabilir.

Gebelikte kanama nedenleri arasında dış gebelik olabilir. Özellikle karnınızda ve omuzlarında ağrı varsa bu ağrılara eşlik eden kahverengi renkte kanamanız varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Yine kahverengi renkte ve devamlı olarak gelen kanama varsa bu plasenta yani bebeğin eşinde olan Trofoblastik hücrelerinde oluşan tümörlerin neden olduğu bir kanama olabilir ve ciddi bir durumu ifade eder,hemen doktorunuza başvurunuz.

gebelikte kanama nedenleri

4. aydan sonra olan gebelikte kanama

4 aylık gebelik sürecinden itibaren gebeliğin sonuna kadar olan dönemde karşılaşılacak kanamalar her zaman önemsenmesi gereken kanamalar arasında yer alır. Kanamaların nedenlerini aşağıda sıraladık.

Plasentanın aşağıda olması (plasenta previa)

Plasenta konum itibari ile kesinlikle tam olarak rahim girişi yada rahim ağzına tam olarak oturması gereklidir. Yani plasentanın bebeğin ön tarafından daha da aşağıda olmasıdır (servikse daha yakın olma durumu). Genellikle gebeliğin son aylarında karşılaşılan bir durumdur ve anne ile bebeğin hayatını riske atabilir. Parlak ve kırmızı kanama ile ve ağrısız olarak kendini gösterir hemen hekim müdahalesigerekir. Ayrıca tam olarak plasenta previa tanısı konulmuşsa doğum sezaryen ile yapılmak zorundadır.

Plasenta previanın nedenleri?

  • Daha önce yapılmış sezaryen
  • Daha önce yapılan doğumlar. Çünkü plasenta previa ilk gebeliklerde daha az görülmektedir.
  • İleri yaşta gebelik
  • Çoğul gebelik
  • Daha önce geçirilen gebeliklerde plasenta previa öyküsü olması
  • Sigara kullanımıgebelikte kanama nedenleri nelerdir

Plasentanın erken ayrılması (abruptio plasenta)

Gebelikte kanama çeşitleri arasında yer alan plasentanın erken ayrılması, gebeliğin yine son aylarında oluşabilecek ciddi durumlar arasındadır. Plasenta doğum gerçekleşmeden rahim duvarından ayrılmasıyla abruption plasenta gerçekleşir. Çok ciddi bir durumdur ve en sık bebek ölümlerinden sorumlu durum arasında yer alır. Çok nadir görülen bir durumdur ve %1 oranında karşımıza çıkmaktadır. En sık görülen ve en temel bulgusuysa şiddetli ağrıdır, bıçak saplanır gibi devamlılığı olan ağrıdır. Ağrıya kanama eşlik edebilir. Fakat sadece kanamada olabilir, ağrı vakaların ½ kısmında görülmektedir. Kanamaysa parlak ve kırmızı renkte görülmektedir. Göbek kordonunun olması gerekenden daha kısa olması, ileri yaşta gebelik, sigara kullanımı, yüksek tansiyon gibi faktörlerde plasentanın erken ayrılmasına neden olur.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde gerçekleşen düşükler

Gebelikte kanama nedenleri arasında hamileliğin ileri dönemlerinde yaşanan düşükler gelmektedir. son aylarda ilk olarak pembe veya kahverengi şeklinde akıntı ile kendini gösterir, daha sonra şiddetli ağrının eşlik ettiği kanama başlarsa düşük tehlikesi ile karşı karşıya kalınmış olabilir. Hemen bir sağlık kuruluşuna veya gebeliği takip eden uzman doktora ulaşmak gerekir. Gebelikte kanama ve düşük konumuz >>>

Bir önceki yazımızda hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar yaşanır? sorusuna ayrıntılı cevaplar vermeye çalıştım, okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM