Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Kanama ve Düşük Riski

Gebelik içerisinde oluşan kanamaların bir çok nedeni olabilmektedir ve bu kanamalar ciddiye alınarak mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Gebelik kanama, erken ortaya çıktığında rahimde ters giden bir şeylerin olduğunu gösterebilmektedir ayrıca bu kanamalar gebeliğin son dönemlerinde gerçekleştiğindeyse anne adayının mutlaka hastanede kontrol altında tutulması gereklidir. Az seviyede meydana gelen kanamalar genellikle kendi kendine son bulmaktadır ama bazı durumlarda kanama hem anne adayını hem de bebeği tehdit edebilmektedir bu yüzden gebelikte kanama olduğunda kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Gebelik kanamaları ikiye ayrılmaktadır erken kanamalar ve geç kanamalar olarak gebeliğin başlamasından gebeliğin 20. Haftasına kadar kanamalar olabilir bunlar erken dönemde meydana gelen kanamalardır ve leke şeklinde olabilmektedirler. Gebeliğin ilk haftalarında oluşan kanmalarda gebelikle gebelik sağlıklı olarak devam etmektedir. Ancak gebeliğin ilk yarı döneminde meydana gelen kanamalar rahim ağzında oluşan enfeksiyona bağlı olabileceği gibi düşük tehlikesi, dış gebelik, mol gebelik sebepleri ile de meydana gelebilmektedir.

Erken dönemde gebelikte kanama

Gebe kalan kadınların bir çoğunda ilk 12 haftada lekelenme şeklinde kanama gerçekleşebilmektedir. Gebelikte cinsel ilişkiye girildiğinde aynı şekilde kanama görülebilir ayrıca rahim ağzı enfeksiyonunun yol açtığı kanamalarda söz konusu olabilir. Gebelik döneminin erken zamanlarında kanamanız olursa doktorunuza başvurun doktorunuz size bir pelvik muayene yapabilir ve kanamaların seviyesini ve hangi sıklıkla olduğunu sorarak bilgi sahibi olmaya çalışabilir. Gebelik döneminde vücudun ürettiği  hcg maddesinin kan testi uygulanabilmektedir. Kan uyuşmazlığı tedavisinin gerektiğini yada gerekmediğini anlamak için testler yapılabilir ayrıca gebelik döneminde oluşan kanamaların kaynağını bulabilmek adına ultrasonografi yapılabilir bazen yapılan bütün araştırmalara rağmen kanamanın kaynağı bulunamaz.

Gebelikte kanamanız gelişirse tedavi görmeniz gerekebilecektir ayrıca gebeliğin erken dönemlerinde kanama şikayeti yaşayan gebelerde erken doğum, düşük yapma yada kilosu düşük bebekler olabilmektedir.

gebelikte kanama

Düşük riski

Gebelik döneminin ilk 12. Haftası düşük oluşması yönünden öneme sahiptir ve bu dönemde takip edilmesi gerekmektedir bunun nedeniyse gebeliğin ilk 12 haftasında düşük vakalarının daha sık olarak görülmesidir. Düşüğün belirtisi olarak ağrı olması yada bu ağrıya kanama eşlik etmesi bilhassa parça düşmesi bulguları varsa düşük oluşmasına zemin hazırlanmakta olarak değerlendirilebilir. Ultrasonda gerçekleştirilen muayenede bebek hayatta ve buna ek olarak rahim ağzı kapalı durumdaysa bu kanamanın düşük yapma olasılığının olduğunu gösterebilir. Gebelik döneminde oluşan kanamalar daha bir çok nedenle gelişmiş olabilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi kanamalar rahim ağzında meydana gelen enfeksiyondan kaynaklanabilir bu oluşan enfeksiyonlar rahim ağzında yara ve rahim ağzında hassasiyet hissi meydana getirerek bazen kendi kendine kanama oluşurken bazen cinsel ilişki esnasında bir kanama oluşturabilmektedir.

Düşük riskinin belirtileri

Parça düşürme

Vajinada oluşan bir vajinal kanama

Karnın alt bölgesinde meydana gelen genelde adet dönemlerindeki ağrılarından daha şiddetli kramp şeklinde hissedilen ağrı belirtileri

Gebe kalan kadınların bazılarında vajinada kanama gerçekleştiğinde ya az bir ağrısı olur yada bir ağrı hissi hissetmezler bazen de bu kanama kendi, kendine geçer ve gebeliğin süreci devam eder ancak bazen kanama miktara ve ağrı çoğalarak gidebilir ve düşük oluşabilir. Parça düşürmüşseniz bu parçayı alın ve doktorunuza ulaştırın doktorunuz parçayı incelenmek üzere laboratuara gönderecektir. Kanamanın devam ettiği durumlarda rahim parça kalıntısı kalmış olabilir bu kalan parçayı da düşürebilmek için doktorunuz bazı ilaç tedavilerine yönelebilir  yada kalan parça kürtaj yöntemi ile çıkartılabilir.

Genellikle oluşan düşüklerin çoğunluğu engellenememektedir bunun nedeni ise vücutta meydana gelen gebeliğin normal dışı olması ve vücut buna karşı bir savunma geliştirmesidir. Bunlara ek olarak gebelikte yapılan spor yada cinsel ilişki, çalışma, stres düşüklere neden olduğuna dair bir bulgu yoktur.

Dış gebelik kanamaları

Dış gebelik kanama faktörlerinden önemli bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dış gebeliğin tanımı gebeliğin rahim dışına genellikle tüplere yerleşmesi durumudur. İlk haftalarda meydana gelen kanamaların ve acil müdahale edilmesi gereken kanamaların nedenlerindendir.

Halk arasında üzüm gebeliği olarak isimlendirilen mol gebeliği normal dışı bir gebelik şeklidir. İsmini ise rahim içinde üzüm biçiminde bulunan şekillerinden almaktadır vajinada kanama olması ayrıca üzüm biçiminde parçacıklar gelmesi ile belli olmaktadır. Gebeliğe bağlı kanamalar ile gebelikle alakası olmayan kanamalar birbirlerine karıştırılmaktadır bunlara örnek verecek olursak  idrar yollarında enfeksiyon oluşumu, taş oluşumu ve hemoroit oluşumu örneklerini verebiliriz.

Geç oluşan gebelikte kanama

Gebelik döneminin ikinci yarısı yani gebeliğin 20. Haftasından sonraki gebelikte kanama olursa geç gebelik kanaması ismi verilmektedir bunlar erken gebelik kanamaları ile farklılıklar göstermektedir hafta hafta gebelik sayfamızdan 20 haftalık gebeliğe ulaşabilirsiniz.. Hafif kanama biçiminde olan kanamalar genellikle rahim ağzında oluşan enfeksiyonlardan yada büyümelerinden kaynaklanmaktadır. Eğer aşırı bir kanama mevcutsa bunun nedeni plesantada ters giden bir durum olduğunu gösterebilir. Burada karşılaşılan en sık iki sebep ise plesanta dekolmanı ve plesanta previadır. Ayrıca bir eken doğum gerçekleşmesi bu tip kanamalara yol açabilir.

Geç dönemde meydana gelen gebelikte kanama anne adayını ve bebeğin hayatını riske sokabilir bu gibi durumlarda hastaneye yatırılıp tedavi altına alınıp ve kontrol altında tutulmalıdır.

Plesenta dekolmanı

Plesenta rahim duvarına yapışık bir konumdadır doğum gerçekleşmeden yada doğum esnasında yapışık olduğu duvardan ayrılabilir bu durum vajinadan kanama gelmesine neden olabilir bazen kanama miktarı az olabilir yada hiç kanama olmayabilir ancak genellikle ağrıya sebep olur plesenta duvardan ayrıldığı zaman bebeğe daha az oksijen gidebilir ve buda bebekte sağlık sorunlarını başlatabilir

Sıklıkla doğumdan önce 12 haftada meydana gelir ve gebe kalan kadınların çok az kısmında görülmektedir tehlike altında olan kadınlar ise şunlardır

Daha önceden doğum yapmış kadınlar

35 yaşını aşkın kadınlar

Daha önceden dekolman geçirmiş kadınlar

Ortak hücre biçiminde anemisi mevcut olan kadınlar

Plesanta dekolmanı aşağıdaki maddeler ile ilişkilendirilmiştir

Yüksek tansiyon olması

Karına bir darbe hasar alınması

Uyuşturucu kullanımı

Sigara kullanımı

Bir önceki konumuzda gebelikte kanama nedenleri nelerdir? Sorusuna ayrıntılı olarak cevaplar verdim, okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM