Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Kansızlık Nedenleri İle Tedavisi

Gebelikte kansızlık (anemi) gebelik döneminde sıkça karşılaşılan sorunlar bir tanesi olarak karşımıza çıkar gebelikte dengeli ve doğru beslenmek gereklidir aksi taktirde yetersiz ve dengesiz beslenmelerde anne ve bebekte çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Gebelik döneminde anne adayı zayıf olabilir ama bu bebeğin yetersiz beslenmesi anlamına gelmez yine bebek ihtiyacı olan vitamin, mineral ve proteinleri annesinden almaktadır. Bu nedenle anne adaylarının gebelik süresince bu tür besinlerden zengin gıdalara yönelmeleri istenmektedir. Bu gereksinimleri anne adayı karşıladığı zaman dengeli ve düzenli beslendiği taktirde yetersiz ve düzensiz beslenmenin neden olacağı gebelikte kansızlık, diş çürümeleri ve kemik bozuklukları gibi sorunların önüne geçilmiş olacaktır. Yetersiz beslenme sonucunda anne adayı kendini yorgun ve bitkin hisseder bebeğin ihtiyaç duyduklarını tam anlamı ile karşılayamaz bu nedenle bebeğin gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir.

Demir eksiliğine bağlı gelişen demir eksikliği anemisi gebelikte karşılaşılan sık rahatsızlıklardan birisidir. Kansızlık (anemi) kan testi sonucunda hemoglobin seviyesinin olması gereken değerden daha düşük olmasıdır. Gebelik döneminin  1. Ve 3. Trimester dönemlerinde hemoglobin seviyesi 11gl\dl düşük bir değer çıkarsa anemi tanısı konulur. Yada 2. Tirimester döneminde hemoglobin seviyesi 10.5 gr\dl seviyesinden düşük bir değere sahipse yine anemi tanısı konulabilir.

Normal bir Gebelik dönemi yaşayan anne adayının günlük demire olan ihtiyacı 1000mg dır. Dışarıdan demir takviyesi uygulanmazsa vücutta depolanan demir yetersiz kalacaktır bunun sonucundaysa kansızlık oluşacaktır.

Demir özellikle hayvansal olan gıdalarda ve yeşil yapraklı yiyeceklerde bolca bulunmaktadır. Gebelik döneminde bebek demire ihtiyaç duyduğu için annesinin vücudunda olan demir depolarına yönelir ve bu kaynağı bitirir ayrıca vücutta gerçekleşen sıvı artışı da kansızlık oluşur.

gebelikte kansızlık nedenleri ile belirtileri

Gebelikte kansızlık belirtileri nelerdir?

En fazla karşılaşılan belirti halsizlik ve yorgunluk olarak karşımıza çıkar

İştahta azalma

Bayılma

Baş ağrısı

Çarpıntı

Saç dökülmesi

Uyku problemleri

Baş dönmesi (denge kayıpları)

Göğüste hissedilen ağrı

Dikkat bozuklukları

Gebelikte kansızlık için genellikle ağız yolu ile alınan haplar veya şurup şeklinde takviyeler uygulanmaktadır. Ayrıca alınan demir ilaçlarının bazı yan etkileri olabilir bunlar mide bulantısı ve kabızlıktır ve dışkı rengini siyah bir hal aldırır.

Şayet kansızlık (anemi) tedavi edilmezse bebekte gelişim geriliğine, erken doğuma, ve doğum sonrası annenin iyileşip kendini toparlaması normalden daha geç olabilmektedir. Bu rahatsızlığı yaşayan anne adayları tedbir olarak c vitamini almalı ve doktorunun önerilerine uyarak gebeliğini sağlıklı sürdürmesi için elinden geleni yapmalıdır. Gebelikte kansızlık (anemi) teşhisi çok kolaydır yapılan basit bir kan sayım testi sonucuna göre belirlenebilmektedir.

Demir eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur bu nedenle enfeksiyon risklerinde artış oluşabilir. Barsak parazitlerinin neden olduğu beslenme dengesizliği anemi rahatsızlığında bir etkendir.

Gebelikte kansızlık için yapılması gerekenler

Sigara ve alkolden gebelik boyunca uzak durunuz

Yemek esnasında çay içmekten uzak durunuz

Meyve tüketmeye dikkat edip taze sıkılmış meyve suları tüketiniz

Gebeliğiniz süresince doktor kontrollerinizi aksatmayınız

Demir açısından zengin olan gıdaları tüketiniz bunlar: yumurta, balık, tavuk, karaciğer, ceviz,pekmez, kurutulmuş meyve, mercimek, nohut vs. yeşil yapraklı yiyeceklerde demir yönünden zengindir.

Gebelikte kansızlık tedavisi

Gebelikte kansızlık rahatsızlığı tedavi edilmesindeki başlıca amaç demir depolarının yeteri kadar doldurulması olmalıdır bu nedenle ağızdan uygulanan demir ilaçları ve demir açısından zengin beslenme planı uygulanır. Anemi tedavi edilmesinin ardından demir depolarının tamamen dolması için tedavi üç ay kadar daha sürdürülmelidir. Demir tedavisi esnasında bazı şikayetler ortaya çıkabilmektedir mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, mide rahatsızlıkları yan etkileri oluşabilir.

Bu tedaviyi gören anne adayları özellikle tedavi amaçlı aldıkları demir ilaçları ile birlikte kesinlikle demir emilimine engel olacak yada azaltacak ilaç kullanmamalıdır. Demir emilimini azaltan ilaçlarsa şunlardır: kalsiyum tuzları, yumurta, tetrasiklin türünden antibiyotikler, süt ve süt ürünleri, kahve çay. Demir emilimini arttırmak içinse aç karınla alınması ve taze sıkılmış meyve suyu , protein açısından zengin yiyeceklerle alınırsa emilim artacaktır.

Bir önceki yazımız gebelikte yatış posizyonları

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM