Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı Neden Olur?

Anne adaylarının karşılaştığı gebelikte karın ve kasık ağrısı gebeliğin bütün dönemlerinde ortaya çıkabilmektedir ancak bu ağrıların bir takımı hafif ve müdahale etmeye gerek kalmayan ağrılardır bazı ağrılarsa önemsenecek ve acil bir şekilde kontrol edilmesi gereken ağrılar olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu durum, anne karnındaki bebek ile bir bütün olarak değerlendirmeye alınır.

Bü yüzden meydana gelen patolojik ağrılar anne adayını ve bebeği etkileyebilmekte ve olumsuz ve kalıcı sonuçlar doğurabilmektedir. Gebe kalan kadınların dikkatli olmaları gerekmekte özellikle her zamankinden farklı yani normal dışı olan bir ağrı bu ağrıya eşlik eden bulantı, kusma, kanama, idrar yaparken yanma, baş ağrısı gibi şikayetler varsa anne adayının vakit kayıp etmeden doktoruna ulaşması hem kendi hem bebeği açısından doğru bir yol olacaktır.

Gebelik başladıktan sonran ve bu nedenle rahim gittikçe daha büyük bir hal almaya başlar ve karın içinde rahmin konumunu sabitleyen bağlarda bir gerileme oluşur ve anne adayı aşırı olmayan hafif biçimde bel ve kasık ağrıları duyar bu ağrılar dinlenerek geçebilir.

Gebelikte karın ve kasık ağrısı ne zaman başlar?

Gebeliğin oluşması ile birlikte gebeliğin en başından itibaren kasık ağrıları kendini gösterir genellikle gebe kalan kadınların çoğunluğu kasık ağrılarını 6-8 haftalarda hissederken bazı anne adaylarındaysa rahmin büyümesinin yol açtığı kasık ağrılarını gebeliğin 3. Ayında hissederler. Eğer anne adayının ilk gebeliği ise karın ve kasık ağrıları daha erken oluşmaya başlar daha önce gebelik geçirmişse vücut daha önceleri bu kasılmaları yaşadığı için genellikle gebeliğin son dönemlerinde rahmin kasılmalarının yol açtığı ağrılar hisseder.

Gebeliğin 3-4 aylarında kasıklarda ağrılar başlayabilir ve ani hareketlerde bu ağrılar şiddetini arttırabilmektedir bunun nedeniyse gittikçe büyüyen rahmin konumunu sabit tutan bağların giderek gerilmesidir. Kabızlığa, şişkinliğe de neden olabilir.

Gebelikte karın ve kasık ağısı neden olur? Nasıl geçer?

Gebeliğin son dönemlerinde yalancı doğum ağrıları başlar ve bu ağrılar kasık ağrılarına neden olabilir

Şişkinlik, kabızlık gibi şikayetler ağrı sebebi olabilir.

Yumurtalıklarda meydana gelen bir kist kasık ağrılarının bir nedeni olabilmektedir

Normal dışı olan bir ağrı bu ağrıya eşlik eden bulantı, kusma, kanama, idrar yaparken yanma, baş ağrısı gibi şikayetler varsa anne adayının vakit kayıp etmeden doktoruna ulaşması hem kendi hem bebeği açısından doğru bir yol olacaktır.

Özellikle uzun süre devam eden genellikle 6 saati aşkın karın ağrılarında yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun göstergesi olabilmektedir bu durumlarda kesinlikle doktora ulaşmak gerekir.

Gebelikte karın ve kasık ağrısı şikayetinizi biraz hafifletebilmek için ılık bir duş almak iyi gelebilir ayaklarınızı dik pozisyona getirip istirahat etmenizde ağrıları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM