Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı Neden Olur?

  • 11 Ocak 2017
  • 332 kez görüntülendi.
Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı Neden Olur?

Anne adaylarının karşılaştığı gebelikte karın ve kasık ağrısı gebeliğin bütün dönemlerinde ortaya çıkabilmektedir ancak bu ağrıların bir takımı hafif ve müdahale etmeye gerek kalmayan ağrılardır bazı ağrılarsa önemsenecek ve acil bir şekilde kontrol edilmesi gereken ağrılar olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu durum, anne karnındaki bebek ile bir bütün olarak değerlendirmeye alınır.

Bü yüzden meydana gelen patolojik ağrılar anne adayını ve bebeği etkileyebilmekte ve olumsuz ve kalıcı sonuçlar doğurabilmektedir. Gebe kalan kadınların dikkatli olmaları gerekmekte özellikle her zamankinden farklı yani normal dışı olan bir ağrı bu ağrıya eşlik eden bulantı, kusma, kanama, idrar yaparken yanma, baş ağrısı gibi şikayetler varsa anne adayının vakit kayıp etmeden doktoruna ulaşması hem kendi hem bebeği açısından doğru bir yol olacaktır.

Gebelik dönemi başladıktan sonran ve bu nedenle rahim gittikçe daha büyük bir hal almaya başlar ve karın içinde rahmin konumunu sabitleyen bağlarda bir gerileme oluşur ve anne adayı aşırı olmayan hafif biçimde bel ve kasık ağrıları duyar bu ağrılar dinlenerek geçebilir.

Gebelikte karın ve kasık ağrısı ne zaman başlar?

Gebeliğin oluşması ile birlikte gebeliğin en başından itibaren kasık ağrıları kendini gösterir genellikle gebe kalan kadınların çoğunluğu kasık ağrılarını 6-8 haftalarda hissederken bazı anne adaylarındaysa rahmin büyümesinin yol açtığı kasık ağrılarını gebeliğin 3. Ayında hissederler. Eğer anne adayının ilk gebeliği ise karın ve kasık ağrıları daha erken oluşmaya başlar daha önce gebelik geçirmişse vücut daha önceleri bu kasılmaları yaşadığı için genellikle gebeliğin son dönemlerinde rahmin kasılmalarının yol açtığı ağrılar hisseder.

Gebeliğin 3-4 aylarında kasıklarda ağrılar başlayabilir ve ani hareketlerde bu ağrılar şiddetini arttırabilmektedir bunun nedeniyse gittikçe büyüyen rahmin konumunu sabit tutan bağların giderek gerilmesidir. Kabızlığa, şişkinliğe de neden olabilir.

Gebelikte karın ve kasık ağısı neden olur? Nasıl geçer?

Gebeliğin son dönemlerinde yalancı doğum ağrıları başlar ve bu ağrılar kasık ağrılarına neden olabilir

Şişkinlik, kabızlık gibi şikayetler ağrı sebebi olabilir.

Yumurtalıklarda meydana gelen bir kist kasık ağrılarının bir nedeni olabilmektedir

Normal dışı olan bir ağrı bu ağrıya eşlik eden bulantı, kusma, kanama, idrar yaparken yanma, baş ağrısı gibi şikayetler varsa anne adayının vakit kayıp etmeden doktoruna ulaşması hem kendi hem bebeği açısından doğru bir yol olacaktır.

Özellikle uzun süre devam eden genellikle 6 saati aşkın karın ağrılarında yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun göstergesi olabilmektedir bu durumlarda kesinlikle doktora ulaşmak gerekir.

Gebelikte karın ve kasık ağrısı şikayetinizi biraz hafifletebilmek için ılık bir duş almak iyi gelebilir ayaklarınızı dik pozisyona getirip istirahat etmenizde ağrıları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats